2. Verfahren
Verfahren
Titel: Kontrakt om levering af et fælles tidsregistreringssystem til Københavns Kommune inklusive drift, support og vedligeholdelse
Beschreibung: Der efterspørges et it-system der kan fungere som brugernes og ledernes primære brugergrænseflade til registrering af arbejdstid, aktiviteter, ferie og fravær. Derudover skal lederne have mulighed for at kunne lave gennemgang af medarbejdernes registreringer. Som option efterspørges der endvidere fysiske terminaler eller tilsvarende enheder til registrering af komme- og gåtider.
Vorherige Bekanntmachung: 845632-2025
Interne Kennung: 2026-0290037
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres efter proceduren udbud med forhandling, jf. udbudslovens §§ 61-66.Ordregiver anvender udbudsproceduren udbud med forhandling med hjemmel i udbudslovens § 61, stk. 1, nr. 1, idet det vurderes at Ordregivers behov ikke kan imødekommes uden tilpasning af allerede tilgængelige løsninger samt, at kontraktens kompleksitet fordrer, at det må anses for overvejende sandsynligt, at de tilbud som modtages, vil nødvendiggøre forhandling forud for tildeling. Ordregiver har herved bl.a. vurderet, at det ønskede it-system skal kunne integreres mod kommunens øvrige it-systemer.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 35123300 Zeiterfassungssystem, 35125200 Zeiterfassungssystem oder Einrichtung zur Arbeitszeiterfassung, 48000000 Softwarepaket und Informationssysteme, 48900000 Diverse Softwarepakete und Computersysteme, 51212000 Installation von Zeitregistrierungsgeräten, 72200000 Softwareprogrammierung und -beratung, 72400000 Internetdienste, 72600000 Computerunterstützung und -beratung
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Option 1: Integration til Microsoft Outlook, jf. Dokument A, punkt 8.1.1 Option 2: Køb af enheder til registrering af arbejdstid, jf. Dokument A, punkt 8.1.2 Mindstekravsoption 1: Native- eller hybridapplikation til mobile enheder, jf. Dokument A, punkt 8.1.3 Mindstekravsoption 2: Integration til KKI via Azure API manager, jf. Dokument A, punkt 8.1.4 Mindstekravsoption 3: Autentifikation af eksterne Brugere med NemLog-in, jf. Dokument A, punkt 8.1.5 Mindstekravsoption 4: Kursus for Standardbrugere, jf. Dokument A, punkt 8.1.6 Mindstekravsoption 5: Kursus for Systemadministratorer og Superbrugere, jf. Dokument A, punkt 8.1.7 Mindstekravsoption 6: Registrering af arbejdstid via enheder, jf. Dokument A, punkt 8.1.8 Kontraktuel option 1: Udvidelse af antal brugeradgange, jf. Dokument A, punkt 8.1.9 Kontraktuel option 2: Udvidelse af antal brugeradgange, jf. Dokument A, punkt 8.1.10