2. Verfahren
Verfahren
Titel: FV15V - Udbud af FlexTrafik - Vogngrupper
Beschreibung: Trafikselskabet Movia udbyder Flex Variabel kørsel som beskrevet i udbudsmaterialet - FV15V. I nærværende udbud er der tale om kørsel med vogngrupper. Tilbudsgiver skal være opmærksom på, at kørsel med vogngrupper kræver, at tilbudsgiver har personale, der konstant overvåger og håndterer kørslen via en PC og i det program, som Movia kræver anvendt. Overvågning og håndtering af driften skal ske i hele den periode, hvor operatørens vogne er i drift eller til rådighed for Movia. Kørslen kan ikke overvåges af personale, der på samme tid udfører kørsel for Movia eller andre. Hvis der ønskes kørsel med én eller flere enkeltvogne, henvises der til udbuddet FV15E. Der forventes at blive kørt ca. 1,5 mio. ture om året af den form for kørsel, der udføres i Flextrafik. For at kunne opretholde forsyningen af disse ydelser i spidsbelastningsperioder – og samtidig sikre en rentabel kollektiv trafik – anses det for værende nødvendigt at søge aftaler omfattende i alt max. 1000 vogne med hjemområde i Region Sjælland og max. 1000 vogne med hjemområde i Region Hovedstaden til at sikre forsyningssikkerheden i den kommende kontraktperiode. Den udbudte kørsel er variabel, hvilket betyder, at Movia ikke garanterer nogen fast mængde af kørsel til den enkelte operatør, der indgås kontrakt med. Tilbudsgiver skal dog være opmærksom på, at kontrakten indeholder krav om, at tilbudsgiver på visse dage er forpligtet til at køre med op til 75% af de igangsatte vogne. Movia Flextrafik varetager kørsel for kommuner og regioner. Movia Flextrafik planlægger og udbyder kørslen, indgår aftaler med vognmænd eller taxafirmaer og varetager alt vedrørende driftsproblemer. Movia Flextrafik sørger desuden for kvalitetssikring i forhold til chaufføruddannelse og vognenes indretning. Flextrafik udbydes i overensstemmelse med EU-reglerne for området og omfatter seks forskellige kørselstyper: Flexhandicap, som er en lovbestemt ordning, beregnet til gangbesværede borgere, der har fået udleveret ganghjælpemidler fra det offentlige. Flexpatient er et lovbestemt kørselstilbud til og fra hospital for borgere i Region Sjælland og Region Hovedstaden. Flexkommune er typisk kørsel til læge, speciallæge, genoptræning osv. Det er den enkelte kommune, der afgør, om kørselsordningen skal være et tilbud til borgerne i kommunen, og det er kommunen, der visiterer borgerne til den. Flexrute er fast rute-baseret kørsel til blandt andet skole, daghjem og beskyttede værksteder mv. Det er den enkelte kommune, der afgør, om kørselsordningen skal være et tilbud til borgerne i kommunen. Det er kommunen, som visiterer borgerne til ordningen. Flextur er en kørselsordning, der er åben for alle borgere. Det er den enkelte kommune, der afgør, om man vil tilbyde ordningen til borgerne i kommunen. Plustur en åben kørselsordning, der fremsøges i rejseplanen, og som alle kan benytte på den del af rejsen, hvor bus eller tog ikke rækker. Det er den enkelte kommune, der afgør, om man vil tilbyde ordningen til borgerne. Movia vil via nærværende udbud tildele kontrakter om udførelse af kørsel omfattet af alle typer flexkørsel, uanset om de enkelte ordninger måtte ændre sig i kontraktperioden. Der vil blive afholdt informationsmøde. Movia kan kontaktes for detaljer.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet foretages som et offentligt udbud i henhold til direktiv 2014/25/EU af 26. februar 2014 (Forsyningsvirksomhedsdirektivet), som implementeret ved BEK. Nr. 1624 af 15. december 2015.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60000000 Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport)
5. Los
Los: LOT-0000