610723-2026 - Ergebnis
Dänemark – Dienstleistungen von Wäschereien und chemischen Reinigungen – Vaskeydelse af borgeres private tøj
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelVaskeydelse af borgeres private tøj
BeschreibungDer udbydes en komplet løsning hvor leverandøren er logistikansvarlig for at hente vasketøj hos borgeren eller plejecenteret samt levere det nyvaskede tøj tilbage på borgerens hjemadresse eller plejecenter.Leverandøren er ansvarlig for drift og vedligeholdelse af det benyttede vaskeri. Løsningen skal søge at tilgodese den enkelte borgers øvrige faste aftaler ved planlægning af levering og afhentning.Det er vigtigt for Lolland Kommune, at kommunens medarbejdere kan prioritere deres primære opgavefunktion, og at kommunens tidsforbrug på ydelsen derfor holdes på et minimum. Lolland Kommune og leverandøren skal i samarbejde løbende og efter behov tilpasse løsningen således, at der konstant er fokus på optimering af spildtid og ressourceforbrug.Da der løbende kan ske tilgang/afgang af borgere, ligesom der kan ske ændringer i forhold til de omfattede plejecentre, skal leverandøren være indstillet på løbende at tilpasse løsningen i forhold til det konkrete behov.Antal borgere på tidspunktet for materialets udarbejdelse Fritvalgsborgere:Pr. maj 2026 deltager 119 borger i vaskeordning på fritvalgsområdet.I Lolland Kommune er der samlet set 280 plejeboliger, som potentielt alle kan indgå i vaskeordningen.Pr. april 2026 deltager 154 borgere fra plejeboligerne i vaskeordningen. Dette svarer til lidt over halvdelen af de i alt 280 potentielle plejeboliger.Antal borgere er med det forbehold at 1) der er tale om et øjebliksbillede på tidspunktet for udtrækket, og 2) det kan ikke forventes at alle potentielle modtagere af ydelsen vælger leverandørens tilbud. Parterne kan således ikke efterfølgende gøre påstande gældende under henvisning til antal og geografisk placering.
Interne Kennung88.12.03-G01-2-26
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et offentligt udbud i henhold til Lovbekendtgørelse 2025-02-03 nr. 116 ”Udbudsloven”.Alle egnede og interesserede leverandører opfordres til at give tilbud.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 98310000 Dienstleistungen von Wäschereien und chemischen Reinigungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 98311000 Abholdienst für Wäsche, 98312000 Textilreinigung
5. Los
LosLOT-0000