611020-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Patienten-Fernüberwachungssystem – Udbud af kaldeanlæg til Plejecentre i Egedal Kommune
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af kaldeanlæg til Plejecentre i Egedal Kommune
BeschreibungEgedal Kommune udbyder levering, installation, idriftsættelse samt efterfølgende service og vedligeholdelse af kaldeanlæg til kommunens plejecentre. Udbuddet omfatter en komplet nødkaldsløsning, herunder udstyr, software, integrationer, uddannelse, garanti, support, service og softwareopdateringer.Følgende plejecentre er omfattet af udbuddet:Plejecenter EgeparkenPlejecenter DamgårdsparkenPlejecenter PorsebakkenLeverancen omfatter udskiftning af eksisterende kaldeanlæg samt etablering af en samlet, driftsklar løsning på de omfattede lokationer.Udbuddet indeholder endvidere optioner vedrørende supplerende udstyr, udvidelser af anlægget, yderligere licenser, integrationer, uddannelsesydelser samt øvrige ydelser, som nærmere beskrevet i udbudsmaterialet.Region Hovedstaden (kommende Region Østdanmark) gives mulighed for at benytte en option vedrørende Døgnpladserne på de vilkår, der fremgår af udbudsmaterialet. En eventuel udnyttelse af denne option sker efter regionens eget valg og er ikke omfattet af Egedal Kommunes garanterede aftageforpligtelse.
Interne Kennung26/6154
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et offentligt udbud i henhold til udbudsloven. Alle interesserede økonomiske aktører kan afgive tilbud. Kontrakten tildeles det økonomisk mest fordelagtige tilbud på baggrund af de fastsatte tildelingskriterier jf. udbudsbetingelserne.
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33195000 Patienten-Fernüberwachungssystem
Zusätzliche Einstufung (cpv): 32000000 Rundfunk- und Fernsehgeräte, Kommunikations- und Fernmeldeanlagen und Zubehör, 33196100 Hilfsmittel für ältere Leute, 35100000 Not- und Sicherheitsausrüstungen, 35120000 Überwachungs- und Sicherheitssysteme und -einrichtungen, 35121700 Alarmsysteme, 79711000 Überwachung von Alarmanlagen
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenOrdregiverne har ret, men ikke pligt, til helt eller delvist at gøre brug af følgende optioner i forbindelse med kontraktindgåelsen eller senere i kontraktperioden: 1. Levering, installation, konfigurering, test og idriftsættelse af en komplet kaldeanlægsløsning til Plejecenter Hyrdevænget, herunder nødvendige produkter, licenser, integrationer, dokumentation og uddannelse. 2. Service- og vedligeholdelsesaftale vedrørende løsningen under option 3. Levering, installation, konfigurering, test og idriftsættelse af en komplet kaldeanlægsløsning til Regionens døgnpladser, herunder nødvendige produkter, licenser, integrationer, dokumentation og uddannelse. 4. Service- og vedligeholdelsesaftale vedrørende løsningen under option 5. Køb af yderligere licenser, brugere, enheder eller tilsvarende udvidelser til løsningen ved Regionens døgnpladser. 6. Etablering af yderligere integrationer til løsningen ved Regionens døgnpladser. 7. Levering, installation, konfigurering, test, idriftsættelse og vedligeholdelse af en in-house-løsning til Regionens døgnpladser, herunder nødvendig infrastruktur, software, licenser, integrationer og support. 8. Levering, etablering, konfigurering, test og idriftsættelse af funktionalitet til tovejskommunikation til Egedal Kommune og/eller Regionens døgnpladser. Nærmere vilkår for udnyttelse af optionerne fremgår af udbudsmaterialet.
611020-2026 - Competition
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
Internal identifier: 26/6154
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 33195000 Patient-monitoring system
Additional classification (cpv): 32000000 Radio, television, communication, telecommunication and related equipment, 33196100 Devices for the elderly, 35100000 Emergency and security equipment, 35120000 Surveillance and security systems and devices, 35121700 Alarm systems, 79711000 Alarm-monitoring services
5. Lot
Lot: LOT-0000
Options: