611046-2026 - Wettbewerb
Schweden – Medizinische Ausrüstungen, Arzneimittel und Körperpflegeprodukte – Medicintekniska produkter och tekniska hjälpmedel - 2026
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Medicintekniska produkter och tekniska hjälpmedel - 2026
Beschreibung: Upphandlingen omfattar medicintekniska produkter och tekniska hjälpmedel
Interne Kennung: SF 2025/804
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33000000 Medizinische Ausrüstungen, Arzneimittel und Körperpflegeprodukte
Zusätzliche Einstufung (cpv): 33190000 Verschiedene medizinische Geräte und Produkte, 33192100 Medizinische Betten, 33193000 Behindertenfahrzeuge, Rollstühle und dazugehörige Ausrüstung, 33196100 Hilfsmittel für ältere Leute, 33196200 Hilfsmittel für Behinderte, 85100000 Dienstleistungen des Gesundheitswesens
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: A1a Sängar köp
Beschreibung: Anbudsområde A1a Sängar köp omfattar köp av medicintekniska vårdsängar med tillbehör och reservdelar.
Interne Kennung: A1a Sängar köp
Los: LOT-0002
Titel: A1b Sängar hyra
Beschreibung: Anbudsområde A1b Sängar hyra omfattar hyra av medicintekniska vårdsängar med tillbehör.
Interne Kennung: A1b Sängar hyra
Los: LOT-0003
Titel: A2a Madrasser, trycksårsprevention - köp
Beschreibung: Köp av madrasser för trycksårsprevention med tillbehör och reservdelar
Interne Kennung: A2a Madrasser, trycksårsprevention - köp
Los: LOT-0004
Titel: A2b Madrasser, trycksårsprevention - hyra
Beschreibung: Hyra av madrasser för trycksårsprevention med tillbehör och reservdelar
Interne Kennung: A2b Madrasser, trycksårsprevention - hyra
Los: LOT-0005
Titel: A3a Gåbord - köp
Beschreibung: Köp av gåbord med tillbehör och reservdelar
Interne Kennung: A3a Gåbord - köp
Los: LOT-0006
Titel: A3b Gåbord - hyra
Beschreibung: Hyra av gåbord med tillbehör och reservdelar
Interne Kennung: A3b Gåbord - hyra
Los: LOT-0007
Titel: A4a Rullstolar - köp
Beschreibung: Köp av rullstolar med tillbehör och reservdelar
Interne Kennung: A4a Rullstolar - köp
Los: LOT-0008
Titel: A4b Rullstolar - hyra
Beschreibung: Hyra av rullstolar med tillbehör och reservdelar
Interne Kennung: A4b Rullstolar - hyra
Los: LOT-0009
Titel: A5 Rollatorer - köp
Beschreibung: Köp av rollatorer med tillbehör och reservdelar
Interne Kennung: A5 Rollatorer - köp
Los: LOT-0010
Titel: A6a Arbetsstolar - köp
Beschreibung: Köp av arbetsstolar med tillbehör och reservdelar
Interne Kennung: A6a Arbetsstolar - köp
Los: LOT-0011
Titel: A6b Arbetsstolar - hyra
Beschreibung: Hyra av arbetsstolar med tillbehör och reservdelar
Interne Kennung: A6b Arbetsstolar - hyra
Los: LOT-0012
Titel: A7a Personlyftar, lyftselar - köp
Beschreibung: Köp av personlyftar och lyftselar med tillbehör och reservdelar
Interne Kennung: A7a Personlyftar, lyftselar - köp
Los: LOT-0013
Titel: A7b Personlyftar - hyra
Beschreibung: Hyra av personlyftar med tillbehör och reservdelar
Interne Kennung: A7b Personlyftar - hyra
Los: LOT-0014
Titel: A8a Överflyttningsplattformar, vridplattor - köp
Beschreibung: Köp av överflyttningsplattformar och vridplattor med tillbehör och reservdelar
Interne Kennung: A8a Överflyttningsplattformar, vridplattor - köp
Los: LOT-0015
Titel: A8b Överflyttningsplattformar, vridplattor - hyra
Beschreibung: Hyra av överflyttningsplattformar och vridplattor med tillbehör och reservdelar
Interne Kennung: A8b Överflyttningsplattformar, vridplattor - hyra
Los: LOT-0016
Titel: A9a Hygienhjälpmedel - köp
Beschreibung: Köp av hygienhjälpmedel med tillbehör och reservdelar
Interne Kennung: A9a Hygienhjälpmedel - köp
Los: LOT-0017
Titel: A9b Hygienhjälpmedel - hyra
Beschreibung: Hyra av hygienhjälpmedel med tillbehör och reservdelar
Interne Kennung: A9b Hygienhjälpmedel - hyra
Los: LOT-0018
Titel: A10 Bas- och småhjälpmedel - köp
Beschreibung: Köp av bas- och småhjälpmedel med tillbehör och reservdelar
Interne Kennung: A10 Bas- och småhjälpmedel - köp
Los: LOT-0019
Titel: A11 Positioneringskuddar - köp
Beschreibung: Köp av positioneringskuddar med tillbehör och reservdelar
Interne Kennung: A11 Positioneringskuddar - köp
Los: LOT-0020
Titel: A12b Kognitiva hjälpmedel, tyngdprodukter - hyra
Beschreibung: Hyra av kognitiva hjälpmedel och tyngdprodukter med tillbehör och reservdelar
Interne Kennung: A12b Kognitiva hjälpmedel, tyngdprodukter - hyra
Los: LOT-0021
Titel: A12a Kognitiva hjälpmedel, tyngdprodukter - köp
Beschreibung: Köp av kognitiva hjälpmedel och tyngdprodukter med tillbehör och reservdelar
Interne Kennung: A12a Kognitiva hjälpmedel, tyngdprodukter - köp
Los: LOT-0022
Titel: A13a Kognitiva hjälpmedel, tid, planering, IT- köp
Beschreibung: Köp av kognitiva hjälpmedel för tid, planering och IT med tillbehör och reservdelar
Interne Kennung: A13a Kognitiva hjälpmedel, tid, planering, IT- köp
Los: LOT-0023
Titel: A13b Kognitiva hjälpmedel, tid, planering, IT- hyra
Beschreibung: Hyra av kognitiva hjälpmedel för tid, planering och IT med tillbehör och reservdelar
Interne Kennung: A13b Kognitiva hjälpmedel, tid, planering, IT- hyra
See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Intern identifierare: SF 2025/804
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Ytterligare klassificering (cpv): 33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 33192100 Sjukbäddar, 33193000 Invalidfordon, rullstolar och tillhörande utrustning, 33196100 Hjälpmedel för äldre personer, 33196200 Hjälpmedel för funktionshindrade personer, 85100000 Hälsovårdstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: A1a Sängar köp
Intern identifierare: A1a Sängar köp
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: A1b Sängar hyra
Intern identifierare: A1b Sängar hyra
Del (anbudsområde): LOT-0003
Del (anbudsområde): LOT-0004
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: A3a Gåbord - köp
Intern identifierare: A3a Gåbord - köp
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: A3b Gåbord - hyra
Intern identifierare: A3b Gåbord - hyra
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: A4a Rullstolar - köp
Intern identifierare: A4a Rullstolar - köp
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: A4b Rullstolar - hyra
Intern identifierare: A4b Rullstolar - hyra
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: A5 Rollatorer - köp
Intern identifierare: A5 Rollatorer - köp
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: A6a Arbetsstolar - köp
Intern identifierare: A6a Arbetsstolar - köp
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: A6b Arbetsstolar - hyra
Intern identifierare: A6b Arbetsstolar - hyra
Del (anbudsområde): LOT-0012
Del (anbudsområde): LOT-0013
Titel: A7b Personlyftar - hyra
Intern identifierare: A7b Personlyftar - hyra
Del (anbudsområde): LOT-0014
Del (anbudsområde): LOT-0015
Del (anbudsområde): LOT-0016
Titel: A9a Hygienhjälpmedel - köp
Intern identifierare: A9a Hygienhjälpmedel - köp
Del (anbudsområde): LOT-0017
Titel: A9b Hygienhjälpmedel - hyra
Intern identifierare: A9b Hygienhjälpmedel - hyra
Del (anbudsområde): LOT-0018
Titel: A10 Bas- och småhjälpmedel - köp
Intern identifierare: A10 Bas- och småhjälpmedel - köp
Del (anbudsområde): LOT-0019
Titel: A11 Positioneringskuddar - köp
Intern identifierare: A11 Positioneringskuddar - köp
Del (anbudsområde): LOT-0020
Del (anbudsområde): LOT-0021
Del (anbudsområde): LOT-0022
Del (anbudsområde): LOT-0023