See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Tildelingsbekendtgørelse - Rammeaftale om skatterådgivning til ATP
Beschreibung: Udbud af rammeaftale om løbende skatterådgivning til ATP. ATP er en selvstændig, selvejende institution, der som offentligretligt organ er underlagt en række offentligretlige regler. ATP er endvidere som finansiel virksomhed under tilsyn af Finanstilsynet. Leverandøren skal - ved ATP's løbende behov - levere skatterådgivning til ATP. ATP's behov er særligt inden for følgende områder: a) Investeringer inden for blandt andet infrastruktur, naturressourcer, energi, kredit og private equity. Rådgivningsbehovet omfatter traditionel skatte due diligence ved foretagelse af nye investeringer men er særligt rettet mod problemstillinger relateret til investeringsstruktur fx kildebeskatning, fast driftssted, substanskriterier, kvalifikation af udenlandske investeringsenheder i henhold til danske skatteregler samt skattepolitiske forhold. Rådgivningsbehovet relaterer sig både til foretagelse af nye investeringer, frasalg og løbende overvågning af investeringer (herefter ”Investeringsområdet”). b) Tilbagesøgning af kildeskatter på især børsnoterede aktier i komplekse sager, hvor ATP’s depotbank ikke kan bistå med tilbagesøgning, samt ansøgninger om fritagelser for beskatning i udlandet. c) Pensionsafkastbeskatning, herunder især problemstillinger vedrørende lempelse for udenlandske skatter (herefter ”Pensionsafkastbeskatning”). d) Compliancemæssige forhold, herunder i relation til minimumsbeskatningsloven, DAC6, FATCA, CRS, land-for-land rapportering og transfer pricing. e) Moms og afgiftsforhold (herefter ”Moms og afgifter”). f) Generel selskabs- og personbeskatning. Leverandøren skal desuden kunne foretage talmæssige opgørelser af skattemæssige konsekvenser, skattebeløb og foretage indberetning af selvangivelser i det omfang ATP måtte have behov for dette. Behovet for ekstern skatterådgivning vil ofte indebære, at den eksterne bistand består af stærkt specialiserede kompetencer inden for de forskellige fagområder. Der tildeles en rammeaftale med fire leverandører, hvor tildeling af opgaver sker efter en kaskademodel.
Interne Kennung: 247772298
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Rammeaftalen udbydes i et offentligt udbud, jf. udbudslovens §§ 56-57. ATP skal udelukke en tilbudsgiver fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis tilbudsgiveren er omfattet af de i udbudslovens §§ 134a, 135 og 136 nævnte obligatoriske udelukkelsesgrunde. ATP vil herudover udelukke tilbudsgivere fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis de er omfattet af en udelukkelsesgrund i udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 1-3 eller nr. 5-6. ATP vil dog ikke udelukke en tilbudsgiver, som har fremlagt tilstrækkelig dokumentation for, at denne er pålidelig, jf. udbudslovens § 138. Tilbudsgivere modtager intet honorar for deltagelse i denne udbudsforretning. ATP kan anvende fremgangsmåden i udbudslovens § 159, stk. 5, da ATP ikke har angivet, at en konkret fejl eller mangel vil føre til, at et tilbud skal afvises.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79221000 Steuerberatung
5. Los
Los: LOT-0000