611287-2026 - Ergebnis
Schweden – Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen – Riskanalys för vibrationsalstrande arbeten, vibrationsmätning & besiktning
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Riskanalys för vibrationsalstrande arbeten, vibrationsmätning & besiktning
Beschreibung: Upphandlingen avser ett ramavtal för konsulttjänster inom besiktning, vibrationsövervakning och omgivningspåverkan i samband med vibrationsalstrande arbeten såsom sprängning, pålning, spontning, schaktning och packning. Under avtalstiden kommer tjänsterna att avropas löpande för olika projekt. Konsulten ska självständigt, men i nära samverkan med beställarens utsedda representanter och projektledare, planera och genomföra avropade uppdrag. Uppdraget förutsätter hög teknisk kompetens, god kännedom om gällande standarder samt ett professionellt och lösningsorienterat arbetssätt.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:129512:Lot:1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71313100 Lärmschutzberatung, 71313200 Beratung im Bereich Schallschutz und Raumakustik, 90742400 Beratung in Sachen Lärmbelästigung, 90742000 Dienstleistungen im Zusammenhang mit Lärmbelästigungen