See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Kontrakt om bistand til vurdering og afprøvning af udenlandske uddannelser til Styrelsen for Patientsikkerhed
Beschreibung: Ordregiver er ansvarlig for at udstede danske autorisationer inden for 19 forskellige faggrupper, hvor ansøgerne har en udenlandsk uddannelse. Ordregiver udbyder kontrakt om bistand til vurdering af udenlandske uddannelser og afprøvning af ansøgers kompetencer. Kontraktens endelige omfang bestemmes af det faktiske antal sager og på baggrund af den til enhver tid gældende bevilling på finansloven pulje 16.31.01 Vurdering og fagprøver for 3. lands sundhedspersonel. Dette udbud omfatter i alt 2 faggrupper, opdelt i 2 delaftaler. Delaftale 1 omfatter læger og delaftale 2 omfatter tandlæger.
Interne Kennung: 25-389
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 75121000 Administrative Dienste im Bildungswesen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 75122000 Administrative Dienste im Gesundheitswesen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delaftale 1 Læger
Beschreibung: Ordregiver er ansvarlig for at udstede danske autorisationer til læger, hvor ansøgerne har en udenlandsk uddannelse. I den forbindelse har ordregiver brug for bistand til at foretage en vurdering af, ansøgers uddannelse og afprøvning af ansøgers faglige kompetencer. Proceduren for om der skal foretages en vurdering eller afprøvning afhænger af, hvilket land uddannelsen og ansøgeren er fra. Kontrakten omfatter derfor udførelse af konsulentbistand til vurdering af udenlandske uddannelser og afprøvning af kompetencer. Leverandøren skal straks efter kontraktens indgåelse udarbejde en studieordning, jf. bilag 2 punkt 5.2.1.3. Ansvaret for alle ydelser omfattet af kontrakten overgår til leverandøren den 1. februar 2026. De første fagprøver skal afholdes i 1. halvår af 2026. Leverandøren er forpligtet til at levere alle de af kontrakten omfattede ydelser på de anførte vilkår. De af kontrakten omfattede ydelser er nærmere beskrevet i bilag 2.1. Kundens betaling sker med udgangspunkt i den til enhver tid værende bevilling på finansloven - pulje 16.31.01 Vurdering og fagprøver for 3. lands sundhedspersonel. Puljen omfatter vurdering og afprøvning af udenlandsk uddannede ansøgere inden for alle faggrupper omfattet af autorisationsloven. Den endelige kontraktsum afhænger af det konkrete antal sager, der afregnes efter de leverandørens tilbud afgivne faste priser per deltager og opstartsgebyrer samt timepriser for egnethedsprøver. Kunden er ikke forpligtet af det skønnede forbrug, jf. bilag 2.1 punkt 5.3. Forbruget kan ikke overstige den til enhver tid tildelte bevilling afsat på Finansloven. Leverandøren skal acceptere og forvente ændringer i antallet af ansøgere, og dermed antal vurderinger og prøver. Kunden har ikke direkte indflydelse på, hvor mange borgere der vælger at ansøge. Omfanget kan påvirkes, hvis antallet af ansøgninger stiger eller falder eller bevillingen til området stopper eller ændres, eller der sker finanslovsændringer eller i øvrigt sker andre ændringer af regler.
Interne Kennung: 2-1
Los: LOT-0002
Titel: Delaftale 2 Tandlæger
Beschreibung: Ordregiver er ansvarlig for at udstede danske autorisationer til tandlæger, hvor ansøgerne har en udenlandsk uddannelse. I den forbindelse har ordregiver brug for bistand til at foretage en vurdering og af udenlandskeuddannelser og afprøvning af ansøgers kompetencer . Proceduren for om der skal foretages en vurdering eller afprøvning afhænger af, hvilket land uddannelsen og ansøgeren er fra. Kontrakten omfatter derfor udførelse af konsulentbistand til vurdering af udenlandske uddannelser og afprøvning af kompetencer. Leverandøren skal straks efter kontraktens indgåelse udarbejde en studieordning, jf. bilag 2.2 punkt 5.2.1.3. Ansvaret for alle ydelser efter denne kontrakt overgår til leverandøren den 1. februar 2026. De første fagprøver skal afholdes i 1. halvår af 2026. Leverandøren er forpligtet til at levere alle de af kontrakten omfattede ydelser på de anførte vilkår. De af kontrakten omfattede ydelser er nærmere beskrevet i bilag 2.2. Kundens betaling sker med udgangspunkt i den til enhver tid værende bevilling på finansloven - pulje 16.31.01 Vurdering og fagprøver for 3. lands sundhedspersonel. Puljen omfatter vurdering og afprøvning af udenlandsk uddannede ansøgere inden for alle faggrupper omfattet af autorisationsloven. Den endelige kontraktsum afhænger af det konkrete antal sager, der afregnes efter de leverandørens tilbud afgivne faste priser per deltager og opstartsgebyrer samt timepriser for egnethedsprøver. Kunden er ikke forpligtet af det skønnede forbrug, jf. bilag 2.2 punkt 5.3. Forbruget kan ikke overstige den til enhver tid tildelte bevilling afsat på Finansloven. Leverandøren skal acceptere og forvente ændringer i antallet af ansøgere, og dermed antal vurderinger og prøver. Kunden har ikke direkte indflydelse på, hvor mange borgere der vælger at ansøge. Omfanget kan påvirkes, hvis antallet af ansøgninger stiger eller falder eller bevillingen til området stopper eller ændres, eller der sker finanslovsændringer eller i øvrigt sker andre ændringer af regler.
Interne Kennung: 3-2