2. Verfahren
Verfahren
Titel: Entreprenad telekom, inkl avtal för jour och beredskap
Beschreibung: Upphandlingen avser entreprenadtjänster inom telekom/fiber för Huddinge kommun, Huddinge samhällsfastigheter och Huge Bostäder. Arbetena kan förekomma på olika platser inom kommunen och omfattar både markförläggning och arbeten i fastigheter, exempelvis installation av fiber till lägenheter. Uppdraget inkluderar även åtgärder i det befintliga fibernätet, såsom omläggningar, kompletterande utbyggnader, inkopplingar och demontage. Därutöver ingår drift- och underhållsrelaterade tjänster, vilket omfattar mottagning och hantering av felanmälningar, beredskap med felanalys och felavhjälpning samt återrapportering och dokumentation. Planerat underhåll ingår också i entreprenaden.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 32000000 Rundfunk- und Fernsehgeräte, Kommunikations- und Fernmeldeanlagen und Zubehör
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:122623:Lot:1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten