611808-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Abwasser- und Abfallbeseitigungs-, Reinigungs- und Umweltschutzdienste – Teknisk rensning, spuling og sugning
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelTeknisk rensning, spuling og sugning
BeschreibungOrdregiver udbyder rammeaftale vedrørende rensning, spuling og sugning af Fjernvarme Fyns kedler med tilhørende anlæg. Rammeaftalen omfatter affalds-, gas-, flis- og halmfyrede kedler samt tilhørende anlæg. For yderligere detaljer henvises til udbudsmaterialets øvrige bestanddele, herunder Bilag 5 – Kravspecifikation og Bilag 6 – Tilbudsliste.
Interne Kennung559420
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensRammeaftalen udbydes på grundlag af forsyningsvirksomhedsdirektivet (direktiv 2014/25/EU). Økonomiske aktører opfordres til at søge eventuelle uklarheder og usikkerheder afklaret ved at stille spørgsmål til udbudsmaterialet. Videre gøres der opmærksom på, at der er tale om proceduren ”Udbud med forhandling med forudgående indkaldelse af tilbud”. Ordregiver påtænker at prækvalificere 3 økonomiske aktører. Som følge af at der er tale om proceduren ”Udbud med forhandling med forudgående indkaldelse af tilbud” kan der ske tilpasninger af udbudsmaterialet, som en del af et eventuelt forhandlingsforløb.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90000000 Abwasser- und Abfallbeseitigungs-, Reinigungs- und Umweltschutzdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90513900 Schlammentsorgung, 42515000 Fernwärmekessel, 90913100 Tankreinigung, 90913000 Tank- und Behälterreinigung, 50531100 Reparatur und Wartung von Kesseln, 90912000 Strahlreinigung von Rohrgerüsten
5. Los
LosLOT-0000
BeschreibungOrdregiver udbyder rammeaftale vedrørende rensning, spuling og sugning af Fjernvarme Fyns kedler med tilhørende anlæg. Rammeaftalen omfatter affalds-, gas-, flis- og halmfyrede kedler samt tilhørende anlæg. Ordregiver har ikke opdelt rammeaftalen i delaftaler, da det vurderes, at en opdeling ikke er hensigtsmæssig, idet det ville medføre rammeaftaler af en sådan størrelse, at de ikke er rentable for leverandørerne. En samlet rammeaftale sikrer bedre økonomi og forenkler bestilling og håndtering for Fjernvarme Fyns personale. For yderligere detaljer henvises til udbudsmaterialets øvrige bestanddele, herunder Bilag 5 – Kravspecifikation og Bilag 6 – Tilbudsliste.
Optionen
Beschreibung der OptionenOrdregiver har option på at forlænge Rammeaftalen på samme vilkår i op til to gange à 12 måneder. Kunden kan udnytte optionen om forlængelse efter skriftligt varsel. Det skriftlige varsel skal være afsendt senest tre måneder før udløbet af Rammeaftalens løbetid eller udløbet af første optionsperiode. Såfremt Kunden ikke forlænger Rammeaftalen, ophører denne automatisk ved udløbet af Rammeaftalens løbetid eller ved udløbet af optionsperioden.