611826-2026 - Wettbewerb
Polen – Linearbeschleuniger – Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego o wartości powyżej 10 000 000 euro na dostawę akceleratora wraz z pracami adaptacyjnymi dla Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi.
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen - Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelPostępowanie o udzielenie zamówienia publicznego o wartości powyżej 10 000 000 euro na dostawę akceleratora wraz z pracami adaptacyjnymi dla Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi.
Beschreibung1. Przedmiotem zamówienia jest dostawa akceleratora wraz z pracami adaptacyjnymi W szczególności przedmiot zamówienia obejmuje: a) inwentaryzację pomieszczeń, konstrukcji, instalacji, urządzeń, wyposażenia technologicznego i środowiska IT w zakresie potrzebnym do prawidłowego zaprojektowania i wykonania zadania; b) opracowanie kompletnej, skoordynowanej wielobranżowej dokumentacji projektowej i powykonawczej, uzyskanie wymaganych uzgodnień, opinii, decyzji i odbiorów oraz sprawowanie nadzoru autorskiego; c) wykonanie Prac Adaptacyjnych w bunkrze akceleratora i pomieszczeniach powiązanych, w tym robót budowlanych, konstrukcyjnych, wykończeniowych, elektrycznych, sanitarnych, wentylacyjnych, chłodniczych, teletechnicznych, przeciwpożarowych, BMS, SSP, LAN, CCTV, interkomu, instalacji sygnalizacyjnych i bezpieczeństwa radiologicznego, a także prac dotyczących drzwi bunkra; d) dostawę, wniesienie, posadowienie, montaż, podłączenie, konfigurację, uruchomienie, kalibrację i przekazanie do eksploatacji Akceleratora wraz z kompletnym wyposażeniem i oprogramowaniem; e) dostawę, instalację i uruchomienie oprogramowania, licencji, interfejsów, modułów i innych elementów wyraźnie wymaganych w OPZ dla integracji Akceleratora z istniejącymi Systemami i środowiskiem Zamawiającego; f) wykonanie testów integracyjnych, wydajnościowych, dozymetrycznych, odbiorczych i bezpieczeństwa, w tym testów współpracy Akceleratora z istniejącymi Systemami; g) przygotowanie projektu ochrony radiologicznej i obliczeń osłon, wykonanie pomiarów i testów, zapewnienie dokumentacji niezbędnej do uzyskania wymaganych zezwoleń oraz współpracę z właściwymi organami i uprawnionymi ekspertami; h) przeprowadzenie szkoleń personelu medycznego, fizyków medycznych, techników, administratorów i personelu technicznego, zgodnie z OPZ i zaakceptowanym planem szkoleń; i) zapewnienie gwarancji, rękojmi, serwisu, aktualizacji oprogramowania Akceleratora i komponentów dostarczonych w ramach Umowy, części zamiennych, wsparcia i dokumentacji w zakresie określonym w Umowie i ofercie; j) wykonanie wszystkich robót pomocniczych, naprawczych, odtworzeniowych, porządkowych i organizacyjnych niezbędnych do osiągnięcia kompletnego rezultatu. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia zawiera Programem Funkcjonalno-Użytkowym (dalej zw. PFU) oraz „Zestawienie parametrów technicznych, warunków gwarancji oraz serwisu i szkoleń” - Załącznik nr 2 do SWZ oraz wzór umowy.
Interne KennungNZP.271.145.2026
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtja
Begründung des beschleunigten VerfahrensWojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi w dniu 19 czerwca 2026 złożyło ofertę w postępowaniu konkursowym na wybór realizatorów Narodowej Strategii Onkologicznej, zadanie pn. „Wzmocnienie potencjału infrastruktury Specjalistycznych Ośrodków Leczenia Onkologicznego (SOLO III) Krajowej Sieci Onkologicznej” w 2026 r. lub 2027 r. lub 2028 r. Zgodnie z zapisami dokumentacji konkursowej środki finansowe dotacji, w przypadku ich uzyskania przez Centrum zostaną przeznaczone na zakup specjalistycznego sprzętu, w tym akceleratora. Jednym z warunków zachowania finansowania jest dostawa urządzenia do dnia 30.11.2026r. Tym samym brak dostawy akceleratora we wskazanym powyżej terminie oznaczać będzie po stronie Centrum obowiązek sfinansowania zakupu ze środków własnych i utrata dofinansowania. Analizując plan zamówień Centrum wynika, iż zakup akceleratora powinien nastąpić przy zastosowaniu procedury unijnej, dla której właściwym terminem składania ofert jest okres 35 dni. Na podstawie przeprowadzonego badania rynku wynika, że dostawa akceleratora wymaga min 90 dni od daty podpisania umowy z dostawcą. Jednocześnie przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego wymaga min. 65 dni. Przedmiotowa analiza wskazuje więc, że zachowanie ustawowego terminu składania ofert w tym postępowaniu stanowi realne zagrożenie dla zachowania terminu przyznanego dofinasowania. Zgodnie z art. 138 ust. 2 pkt. 2 pzp zamawiający może wyznaczyć termin składania ofert krótszy niż termin określony w art. 138 ust. 1, nie krótszy jednak niż 15 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej, jeżeli zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia i skrócenie terminu składania ofert jest uzasadnione. Jak wskazuje się w wyroku Krajowej Izby Odwoławczej z 14.07.2023 r. (sygn. akt KIO 1844/23) "do powstania możliwości skrócenia terminu niezbędne jest wykazanie, że istnieje pilna potrzeba udzielenia zamówienia, a zaspokojeniu tej potrzeby w odpowiedni sposób służy skrócenie terminu składania ofert. Pilna potrzeba udzielenia zamówienia powinna być uzasadniona obiektywnymi okolicznościami, nie zaś subiektywnym poczuciem pilności zamawiającego. Przepis art. 138 ust. 2 pkt 2 p.z.p. mówi jedynie o tym, by skrócenie terminu składania ofert było uzasadnione. Brak uzasadnienia skrócenia terminu w dokumentach publikacyjnych nie wyklucza sytuacji, w której skrócenie terminu faktycznie było uzasadnione, a czynność Zamawiającego prawidłowa. (...) Określając termin składania ofert (w tym również termin skrócony) zamawiający powinien mieć również na względzie to, by potencjalni wykonawcy zainteresowani uzyskaniem zamówienia mogli w tym czasie przygotować i złożyć ważną ofertę. Zamawiający powinien więc kierować się warunkami konkretnego postępowania, w szczególności opisem przedmiotu zamówienia, jego złożonością i skalą, przy uwzględnieniu interesów, których ochrona ma zostać zapewniona przez skrócenie terminu." W przedmiotowej sprawie w kontekście terminu dostawy akceleratora oraz terminu rozliczenia dofinansowania oznacza, że ten bardzo krótki termin dostawy narzucony przez instytucję finansującą realizację zamówienia uzasadnia pilną potrzebę udzielenia zamówienia. Jak wyżej zostało wskazane, w przepisie brak jest jednoznacznych wytycznych co do sposobu interpretacji powyższego przepisu. Katalog możliwych przyczyn ma więc charakter otwarty. Brak możliwości późniejszego sfinansowania zamówienia uzasadnia skrócenie tego terminu. Jest to obiektywna przyczyna, niezależna od Centrum której nie mogło wcześniej uwzględnić. Wobec powyższego w okolicznościach niniejszej sprawy skrócenie terminu jest jedyną szansą realizacji zamówienia przy zachowaniu konkurencyjności postępowania.
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 31643100 Linearbeschleuniger
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten, 45453000 Überholungs- und Sanierungsarbeiten, 45300000 Bauinstallationsarbeiten, 45400000 Baufertigstellung, 51000000 Installation (außer Software), 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen, 71247000 Beaufsichtigung der Bauarbeiten, 39100000 Möbel
5. Los
LosLOT-0001
TitelDostawa akceleratora wraz z pracami adaptacyjnymi dla Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi.
BeschreibungSzczegółowy opis przedmiotu zamówienia zawiera Programem Funkcjonalno-Użytkowym (dalej zw. PFU) oraz „Zestawienie parametrów technicznych, warunków gwarancji oraz serwisu i szkoleń” - Załącznik nr 2 do SWZ oraz wzór umowy.
Zusätzliche Art des AuftragsBauleistungen