611849-2026 - Ergebnis
Rumänien – Behindertenfürsorgeleistungen – Contractarea de servicii sociale pentru 12 persoane adulte cu dizabilități găzduite într-un centru rezidențial - Centru de îngrijire și asistență
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Contractarea de servicii sociale pentru 12 persoane adulte cu dizabilități găzduite într-un centru rezidențial - Centru de îngrijire și asistență
Beschreibung: Achiziția serviciilor sociale contribuie la realizarea obiectivelor stabilite atât la nivelul Strategiei naționale, cât și la nivelul Strategiei județene, după cum urmează: La nivel național, conform Legii nr. 7/2023 privind susţinerea procesului de dezinstituţionalizare a persoanelor adulte cu dizabilităţi şi aplicarea unor măsuri de accelerare a acestuia, obiectivele planificate vizează reducerea progresivă a sistemului rezidențial clasic și punerea în aplicare a parcursului de trai independent. Strategia națională impune ca, până la 30 iunie 2026, numărul persoanelor adulte cu dizabilități instituționalizate să fie redus cu 32% față de sfârșitul anului 2020, urmând o nouă reducere de 10% în perioada 1 iulie 2026 - 31 decembrie 2030. De asemenea, conform Ordinului nr. 359/2023, direcția de acțiune interzice DGASPC găzduirea în centre proprii, dar obligă și permite contractarea de servicii de la furnizori privați acreditați în condițiile Legii nr. 197/2012. La nivel județean, conform Hotărârii C.J.A nr. 424/27.11.2025, a fost aprobată inițierea planurilor de dezinstituționalizare la nivelul unor centre rezidențiale din județul Arad, în vederea atingerii obiectivului general al Strategiei de dezvoltare a serviciilor sociale din judeţul Arad 2021-2030, respectiv – asigurarea de servicii sociale de calitate persoanelor adulte cu dizabilităţi încadrate în grad de handicap (Legea nr. 448/2006). Obiectivul operațional vizează externalizarea serviciilor prin promovarea Hotărârii C.J.A nr. 106/08.04.2026 privind aprobarea contractării de servicii de la furnizori privați acreditați, asigurând continuitatea îngrijirii din cauza obstacolelor locale care împiedică dezinstituționalizarea imediată (urgențe, lipsa locuințelor, neimplicarea familiilor). Beneficiarii serviciului rezidenţial (SR): Persoane adulte cu dizabilități (dintre care 3 femei și 9 bărbați), cu vârste cuprinse între 37 și 88 de ani, pentru care s-a stabilit o măsură de protecție specială în sistemul rezidențial de îngrijire și asistență, sub codul de serviciu social 8790 CR-D-I, CIA. În conformitate cu prevederile art. 160 alin. (1) din Legea nr. 98/2016, cu modificările si completările ulterioare, termenul limită până la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări sau informații suplimentare în legătură cu documentatia de atribuire este de maxim 20 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor, iar termenul limită în care autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informațiilor suplimentare este în a 12-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor, conf. prev. art. 161 din Legea nr. 98/2016. Autoritatea Contractantă îsi rezervă dreptul de a efectua modificări ale contractului, conf. prev. art. 221 din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare.
Interne Kennung: 3519941_2026_PAAPD1627854
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85311200 Behindertenfürsorgeleistungen
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Consiliul Județean Arad, prin Compartimentul Contractare Servicii Sociale din cadrul Serviciului Guvernanță Corporativă, ajutor de Stat și Transport, a identificat necesitatea achiziționării de servicii sociale pentru un număr de 12 persoane adulte cu dizabilități (dintre care 3 femei și 9 bărbați), cu vârste cuprinse între 37 și 88 de ani. Această inițiativă are la bază propunerea Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Arad, transmisă prin adresa nr. 24908/22.04.2026 și înregistrată la Consiliul Județean Arad sub nr. 9489/27.04.2026, beneficiarii vizați având stabilită o măsură de protecție specială în sistemul rezidențial de îngrijire și asistență, sub codul de serviciu social 8790 CR-D-I, CIA. Demersul a fost aprobat local prin Hotărârea Consiliului Județean nr. 106 din 8 aprilie 2026 și este obligatoriu deoarece actualul contract cu un furnizor privat acreditat expiră prin împlinirea termenului la data de 31 august 2026, iar numărul final de beneficiari se poate modifica pe parcurs în funcție de evoluția procesului de dezinstituționalizare. Această externalizare este conformă cu Ordinul nr. 359 din 2023, care interzice DGASPC Arad să mai găzduiască persoane în centre proprii, dar îi permite să contracteze servicii de la furnizori privați autorizați în condițiile Legii nr. 197 din 2012. Procedura respectă, de asemenea, Legea nr. 7/2023 și Hotărârea Consiliului Județean nr. 424 din 27 noiembrie 2025, acte ce impun reducerea numărului de persoane instituționalizate cu 32% până la data de 30 iunie 2026 și cu încă 10% în perioada 1 iulie 2026 – 31 decembrie 2030. Cu toate acestea, atingerea obiectivelor naționale este îngreunată la nivel local de obstacole majore precum urgențele sociale, lipsa locuințelor, veniturile precare ale beneficiarilor, dezinteresul familiilor și absența unor servicii alternative de sprijin direct în comunitate.
Interne Kennung: 1