2. Verfahren
Verfahren
Titel: Zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla jednostki OSP w Lidzbarku
Beschreibung: Przedmiotem zamówienia jest zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla jednostki OSP w Lidzbarku. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia wraz z minimalnymi parametrami technicznymi został określony w Załącznik nr 1 do SWZ – Opis przedmiotu zamówienia.
Interne Kennung: 1/2025
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: W związku z realizacją zamówienia pn. „Zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla jednostki OSP w Lidzbarku”, Zamawiający ze względu na pilną potrzebę udzielenia zamówienia postanawia o skróceniu terminu składania ofert do 15 dni, powołując się na art. 138 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo zamówień publicznych. Skrócenie terminu jest uzasadnione następującymi okolicznościami: 1. Umowy o dofinansowanie przewidują obowiązek całkowitego rozliczenia zadania do dnia 30 listopada 2025 r. Niedotrzymanie tego terminu grozi utratą przyznanego finansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie oraz Skarbu Państwa – Komendanta Głównego PSP. 2. Harmonogram zamówienia wymaga nie tylko wyboru wykonawcy, lecz także dostawy, rejestracji i odbioru pojazdu, a następnie sporządzenia i zatwierdzenia dokumentacji rozliczeniowej. Wydłużenie terminu składania ofert mogłoby uniemożliwić zakończenie tych czynności w ustawowych terminach. 3. Na rynku pojazdów pożarniczych występują obecnie znaczne trudności w dostępności podwozi i elementów zabudowy. Czas realizacji zamówień przez producentów jest wydłużony, szczególnie w drugiej połowie roku. Konieczne jest zatem szybkie wyłonienie wykonawcy, aby umożliwić terminową dostawę pojazdu. 4. Opóźnienie w realizacji zamówienia spowodowałoby ryzyko niewykorzystania środków budżetowych w bieżącym roku i utratę dofinansowania, co stanowiłoby poważną stratę dla gminy i jednostki OSP. 5. Pojazd ratowniczo-gaśniczy jest niezbędny do zapewnienia ciągłości gotowości operacyjnej OSP Lidzbark, w szczególności w okresie jesienno-zimowym, kiedy znacząco wzrasta liczba zdarzeń wymagających interwencji (pożary budynków, wichury, wypadki drogowe). Brak pojazdu osłabiłby zdolność jednostki do realizacji ustawowych zadań. 6. Zamówienie realizowane jest w ramach zadań publicznych o szczególnym znaczeniu dla ochrony życia i zdrowia mieszkańców oraz utrzymania bezpieczeństwa na obszarze gminy i powiatu. Każdy miesiąc opóźnienia w pozyskaniu nowego pojazdu zwiększa ryzyko, że obecnie użytkowany sprzęt ulegnie awarii i nie będzie mógł być wykorzystywany w akcjach ratowniczo-gaśniczych. 7. Przygotowanie dokumentacji przetargowej wymagało szeregu uzgodnień formalnych związanych z instytucjami współfinansującymi, co spowodowało przesunięcie w czasie ogłoszenia przetargu. Opóźnienia te były niezależne od Zamawiającego i wynikały z konieczności zapewnienia zgodności zapisów SWZ z wymogami grantodawców. Mając powyższe na uwadze, skrócenie terminu składania ofert należy uznać za w pełni uzasadnione i proporcjonalne. Pozwoli to zachować płynność postępowania, umożliwić terminowe wykonanie zamówienia i rozliczenie środków finansowych oraz uniknąć poważnych konsekwencji finansowych i społecznych.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 34144210 Feuerwehrfahrzeuge
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34114000 Spezialfahrzeuge
5. Los
Los: LOT-0001