611872-2026 - Vorankündigung – Direktvergabe
Schweden – Projektmanagement im Bauwesen – Frivillig förhandsinsyn Lövsta Skola
Freiwillige Ex-ante-Transparenzbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Frivillig förhandsinsyn Lövsta Skola
Beschreibung: Frivillig förhandsinsyn projektering Lövsta Skola Östersunds kommun annonserar genom en frivillig förhandsinsyn om att kompleterande beställning enligt 17 kap. 11 § 2 p. i lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) kommer att användas för en upphandlad projektering. Motivering Lövsta F-6 skola och idrottshall projekterades mellan 2023 och 2025 till ett färdigt förfrågningsunderlag enligt AB04. I december 2024 beslutade kommunfullmäktige att stryka Lövsta skola ur den planerade investeringsbudgeten, men ville att projekteringen skulle färdigställa för det fall projektet skulle återupptas längre fram i tiden. I april 2026 fattade kommunfullmäktige beslut om att återuppta Lövsta skola, men denna gång i form av en F-9 skola. Detta innebär att en tillkommande högstadiedel behöver projekteras och som de tidigare framtagna handlingarna ska kompletteras med. Med tanke på att företaget som projekterade handlingarna i det förra skedet är mycket väl insatt i projektet och fortfarande har ett ansvar för sina framtagna handlingar skulle det innebära en stor olägenhet och med största sannolikhet betydligt större kostnad att handla upp en ny konsult för uppdraget. Östersunds kommun kommet informerar genom denna frivilliga förhandsinsyn att kommunen kommer teckna ett avtal med AFRY Infrastructure för projektering av tillkommande högstadiedel. Avtalstiden är från 2026-09-14 till och med färdiga relationshandlingar, preliminärt 2030-04-30. Avtalsspärr I samband med annons om förhandsinsyn träder en avtalsspärr i kraft. Avtalet kommer att tecknas tidigast 10 dagar från den dagen annonsen om förhandsinsyn publicerats och då avtalsspärren därmed har gått ut. Överprövning av beslutet kan göras hos förvaltningsrätten i Härnösand.
Interne Kennung: 26/81
Verfahrensart: Sonstiges einstufiges Verfahren
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71541000 Projektmanagement im Bauwesen
5. Los
Los: LOT-0000