See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Proiectare şi execuție lucrări aferente obiectivului de investiţii „Modernizarea/reabilitarea a 47 stații de cale ferată din România” - Lot SRCF Iași, stația Pașcani
Beschreibung: In cadrul contractului, se vor efectua servicii de proiectare și asistență tehnică din partea proiectantului și executie a lucrărilor pentru realizarea și implementarea obiectivului de investiții referitor la "Modernizarea / reabilitarea a 47 de stații de cale ferată din ROMANIA” – Lot SRCF Iași, Stația C.F. Pașcani. Operatorilor economici li se recomandă să viziteze şi să examineze amplasamentul lucrării, inclusiv împrejurimile, şi să obţină toate informaţiile care pot fi necesare în vederea elaborării ofertei. Operatorul economic va întreprinde toate demersurile si va lua toate măsurile în vederea evitării producerii unor eventuale accidente care s-ar putea solda cu moartea sau rănirea fizică a unei persoane și/sau cu pierderea sau deteriorarea proprietății, răspunderea revenindu-i integral în cazul producerii unor astfel de evenimente. Operatorul economic va suporta orice eventuale cheltuieli, pierderi sau daune ca rezultat al vizitării amplasamentului lucrării. Se va considera că ofertantul care va adjudeca şi va semna Contractul a inspectat şi a examinat amplasamentul lucrării, împrejurimile acestuia, datele şi alte informaţii disponibile şi că a fost satisfăcut, înainte de depunerea Ofertei, de toate aspectele relevante, inclusiv următoarele (fără a se limita la acestea): (a) forma şi natura Şantierului, inclusiv condiţiile subterane; (b) condiţiile hidrologice şi climaterice; (c) volumul şi natura activităţii precum şi bunurilor necesare pentru proiectarea, execuţia, terminarea lucrărilor şi remedierea oricăror defecţiuni; (d) cerinţele referitoare la căi de acces, cazare, facilităţi, personal, energie, transport, apă şi alte servicii. In perioada in care se pot solicita clarificari, respectiv cu 21 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor, Operatorii care doresc să viziteze amplasamentul îşi vor anunţa intenţia şi vor transmite Organizatorului procedurii cu minim 48 ore înainte, numele reprezentanţilor delegaţi. Organizatorul procedurii de achiziţie va confirma cu 24 de ore înainte tuturor operatorilor economici care şi-au declarat intenţia de a participa cu oferte la procedură, eventualele detalii referitoare la aceasta. Nota: Numar zile pana la care se pot solicita clarificari înainte de data limita de depunere a ofertelor: 21 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. Entitatea contractanta va raspunde la solicitarile de clarificari in a 14-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor (entitatea contractanta raspunde clarificarilor intr-o singura zi). Entitatea contractanta va raspunde doar la solicitarile de clarificari adresate de operatorii economici pana la termenul limita stabilit.
Interne Kennung: Cod unic de identificare obiect contract : 15670513_2023_PAAPD1427914
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45453000 Überholungs- und Sanierungsarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Lucrările propuse şi necesar a fi executate sunt detaliate în Studiul de Fezabilitate "Modernizarea / reabilitarea a 47 de stații de cale ferată din ROMANIA” –SRCF Iași (6 stații), Stația C.F. Pașcani, Scenariul 3 intocmit de SC Baicons Impex SRL, parte a documentatiei de atribuire. Lucrările propuse și necesar a fi executate pentru realizarea investiției în Stația de cale ferată Pașcani sunt următoarele: - consolidarea clădirii de călători St. Pascani; - amenajarea de spații de birouri pentru personalul CFR în aripa sudică, respectiv spații pentru închiriat birouri în aripa nordică a Cladirii; - aducerea la cotă și adaptarea peronului din fața clădirii de călători; - protejarea cu 2 copertine cu structură uşoară tip staţie de autobuz a peronului principal; - accesibilizarea stașiei CF pentru persoanele cu dizabilități realizarea facilităților prevăzute de normative; - realizarea accesului la peroane peste linii printr-o trecere la nivel pietonala, spre capul X al stației, realizată cu dale elastice; - pentru asigurarea continuitatii activitatilor cu publicul calator se vor amenaja 3 containere care să preia funcțiile caselor de bilete, ale grupurilor sanitare și biroul șefului de stație/IDM, branșate la utilități; Se mențin peroanele intermediare existente. Se adaptează peronul din fața clădirii de călători pt a face legătura dintre cota interioară a clădirii și cota +0,55 a peronului față de NSS în scenariul 3. Acesta va avea o lățime de 6.00m și o lungime de 250m. Peronul principal va fi protejat cu 2 copertine cu structură uşoară tip staţie de autobuz. Aceasta va avea structură metalică, închiderile fiind din sticlă securizată, atât la nivelul pereților cât și la nivelul acoperișului. În stația Pașcani se propune ca accesul să fie facut cu ajutorul unei treceri la nivel pietonale, realizată cu dale elastice. Aceasta va fi amplasată la capătul peronului principal, spre capul X al stației. La nivelul etajului 1 se vor amenaja spații de birouri pentru personalul CFR în aripa sudică, respectiv spații pentru închiriat birouri în aripa nordică. Se va reface șarpanta corpului central (hol central și aripi laterale) și se vor amenaja spații de expunere/ circulație în aripile laterale, respectiv o cafenea în zona de deasupra holului central. Copertina aferentă peronului principal reazemă pe structura clădirii și va fi reparată /consolidată conform recomandarilor expertizei tehnice, acolo unde este cazul, la momentul intervenției la clădirea de călători. Pentru asigurarea functiunilor vitale ale cladirii, in conformitate cu cerintele Beneficiarului, în funcție de tehnologia de execuție a lucrărilor, pentru eliberarea amplasamentului sunt prevazute pe perioada de execuție 3 containere care să preia funcțiile caselor de bilete, ale grupurilor sanitare și biroul șefului de stație/IDM, branșate la utilități. Atât serviciul de proiectare, cât şi executarea lucrărilor vor fi realizate de către personal calificat din cadrul societatilor specializate, autorizate și agrementate de către AFER, conform Ordinului nr. 290 / 2000.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45233222 Straßenpflaster- und Asphaltarbeiten, 45300000 Bauinstallationsarbeiten, 71322500 Technische Planungsleistungen für Verkehrsanlagen