2. Verfahren
Verfahren
Titel: Achiziție de substanțe chimice pentru exploatarea instalației de tratare a levigatului
Beschreibung: Obiectul achiziției este reprezentat de furnizarea de substanțe chimice pentru exploatarea instalației de tratare a levigatului. Detalii complete privind produsele care fac obiectul acestei achiziții se găsesc în caietul de sarcini și anexele sale, parte integrantă a documentației de atribuire Orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări sau informații suplimentare cu privire la documentația de atribuire cu respectarea termenului de 19 zile calendaristice înainte de termenul limită pentru depunerea ofertelor. Autoritatea contractantă va răspunde mod clar şi complet tuturor solicitărilor de clarificări prin postarea în SEAP a Răspunsului consolidat în a 11-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor.Suplimentar, dacă este cazul, Autoritatea Contractantă poate modifica din oficiu conținutul Documentației de Atribuire prin emiterea unei clarificări din oficiu la Documentația de Atribuire. Clarificările din oficiu pot fi emise în orice moment înainte de termenul limită pentru primirea Ofertelor, însă Autoritatea Contractantă va permite, dacă este necesar, un interval de timp suficient pentru Operatorii Economici interesați în vederea pregătirii Ofertelor, prin prelungirea termenului limită de primire a Ofertelor, daca modificarea nu va putea fi postata cu respectarea termenului limită mai sus Termenul limită va fi prelungit cu o perioadă stabilită proporțional cu conținutul informațiilor incluse în Amendament – minim 3 zile.Clarificările din oficiu nu reprezintă Răspunsul consolidat la solicitările de clarificări adresate de operatorii economici acesta din urmă fiind este tratat distinct în prezenta.
Interne Kennung: 51294008_2026_PAAPD1637287
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 24962000 Chemikalien für die Wasseraufbereitung
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Obiectul achiziției este reprezentat de furnizarea de substanțe chimice pentru exploatarea instalației de tratare a levigatului. Detalii complete privind produsele care fac obiectul acestei achiziții se găsesc în caietul de sarcini și anexele sale, parte integrantă a documentației de atribuire
Interne Kennung: 1
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Suplimentarea preţului contractului va putea fi realizată fără organizarea unei proceduri competitive, prin încheierea unui act adiţional, în baza clauzei de revizuire prevăzute la art. 221 alin. (1) litera a) din Legea nr. 98/2016 (a se vedea secțiunea 4.9), în baza căreia se va putea suplimenta cantitatea de produse care face obiectul contractului cu maximum 50% din cantitățile de bază (524.936,25 lei fără TVA), cu condiția ca această necesitate să devină actuală și cu condiția suplimentării alocării financiare a contractului. Astfel, valoarea estimata este situata in Intervalul 1.049.872,5 lei fără TVA - 1.574.808,75 fără TVA. Valoarea minimă a intervalului - 1.049.872,5 lei fără TVA - reprezintă valoarea estimată a contractului care se atribuie prin prezenta procedură (681.000 kg acid clorhidric 30-33%, 10.350 kg hidroxid de sodiu soluție 30% și 740 kg antiscalant) și în funcție de care se va face evaluarea ofertelor. Valoarea maximă a intervalului - 1.574.808,75 fără TVA - reprezintă valoarea totală estimată cuprinzând și valoarea estimată a suplimentării de cantitate (maxim 50% din cantitățile de bază - 524.936,25 lei fără tva ) ce va putea fi făcută prin aplicarea clauzei de revizuire în baza art. 221 alin. (1) litera a) din Legea nr. 98/2016- cu condiția ca această necesitate să devină actuală și cu condiția suplimentării alocării financiare a contractului.