2. Verfahren
Verfahren
Titel: Byggnadskonstruktörer
Beschreibung: Avtal omfattar tjänster som byggnadskonstruktörer inom byggnad och anläggning, bland annat konstruktionsberäkningar, dimensionering, ritningar, 3D-modulering, utredningar, konstruktionsexpertis samt övriga typiska arbetsuppgifter för en byggnadskonstruktör. Uppdrag kan omfatta framförallt vid ombyggnation av byggnader, men nybyggnationer kan förekomma. Beställaren har för avsikt att teckna Avtal med tre (3) leverantörer. Avtalets uppskattade omsättning en miljon tvåhundratusen (1 200 000) svenska kronor per år. Avtalets högsta värde är sexton (16) miljoner svenska kronor för hela avtalstiden på åtta (8) år. Uppskattad omsättning och högsta värde är varken bindande eller ska uppfattas som en utfästelse. Denna upphandling är inte delad i avtalsområden. Byggnadskonstruktör är en enda yrkesroll så denna upphandling går inte att dela upp. Leverantören ska lämna anbud på samtliga efterfrågade tjänster.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71310000 Technische Beratung und Konstruktionsberatung
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:137092:Lot:1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71330000 Verschiedene von Ingenieuren erbrachte Dienstleistungen, 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros