See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Dynamisk indkøbssystem på køretøjer
Beschreibung: Varde Kommune etablerer et dynamisk indkøbssystem på indkøb af køretøjer Udbuddet har til formål at sikre, at Ordregiver får en nemmere, mere attraktiv og mindre ressourcekrævende måde at udbyde køretøjer på – dette gælder både for Ordregiver, men også for Leverandørerne. Derudover giver det bedre mulighed for, at køretøjstyper kan følge med den teknologiske udvikling, fordi der kan stilles specifikke krav til indkøbet hver gang indkøbsbehovet opstår. Derved sikres forskelligartede behov bedre, som Ordregiver har til de køretøjer der bruges i hverdagen. Systemet ikke er begrænset til de ansøgere, der opnår prækvalifikation ved etableringen af systemet hvilket betyder, at der løbende kan ske optagelse af nye ansøgere
Vorherige Bekanntmachung: 00401076-2023
Interne Kennung: 147414
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 34100000 Kraftfahrzeuge
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34115000 Sonstige Personenkraftwagen, 34121000 Busse, 34114400 Kleinbusse, 34130000 Kraftfahrzeuge für den Gütertransport, 34110000 Personenkraftwagen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Kategori 1 Personbiler – M1
Beschreibung: Biler, som er beregnet til befordring af højst 9 personer inkl. føreren, og som ikke har en tilladt totalvægt på over 3.500 kg – svarende til bekendtgørelsens indregistreringskategori M1 Indeholder alle drivmiddelstyper Indeholder både hvide og gule nummerplader Kan indeholde opbygninger
Interne Kennung: 147415
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34115200 Kraftfahrzeuge für den Transport von weniger als 10 Personen, 34110000 Personenkraftwagen
Los: LOT-0002
Titel: Kategori 2 Personbiler – M2
Beschreibung: Biler, som er beregnet til befordring af mere end 9 personer inkl. føreren, og som ikke har en tilladt totalvægt på over 5.000 kg – svarende til bekendtgørelsens indregistreringskategori M2 Indeholder alle drivmiddelstyper Kan indeholde opbygning – f.eks. lift
Interne Kennung: 147416
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34120000 Kraftfahrzeuge für die Beförderung von zehn oder mehr Personen, 34110000 Personenkraftwagen
Los: LOT-0003
Titel: Kategori 3 Personbiler (bus) – M3
Beschreibung: Bil, (bus), der er beregnet til befordring af mere end 9 personer inkl. føreren, og som har en tilladt totalvægt på mere end 5.000 kg – svarende til bekendtgørelsens indregistreringskategori M3 Indeholder alle drivmiddelstyper Kan indeholde opbygning
Interne Kennung: 147417
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34121000 Busse, 34120000 Kraftfahrzeuge für die Beförderung von zehn oder mehr Personen
Los: LOT-0004
Titel: Kategori 4 Varebiler – N1
Beschreibung: Biler, som er beregnet til transport af gods, og som ikke har en tilladt totalvægt på mere end 3.500 kg – svarende til bekendtgørelsens indregistreringskategori N1 Indeholder alle drivmiddelstyper Kan indeholde opbygninger
Interne Kennung: 147418
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34130000 Kraftfahrzeuge für den Gütertransport, 34210000 Fahrzeugkarosserien
Los: LOT-0005
Titel: Kategori 5 Lastbil – N2
Beschreibung: Biler, som er beregnet til transport af gods, og som har en tilladt totalvægt på mere end 3.500 kg, men ikke over 12.000 kg – svarende til bekendtgørelsens indregistreringskategori N2 Indeholder alle drivmiddelstyper Kan indeholde opbygninger
Interne Kennung: 147419
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34130000 Kraftfahrzeuge für den Gütertransport