See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: „Usuwanie drzew i krzewów z powierzchni siedliska przyrodniczego (7230) oraz siedliska gatunku (Liparis loeselii) wraz z wyniesieniem pozyskanej biomasy poza jego granice w okresie wrzesień-grudzień 2025 r.", w ramach projektu pn. „Razem dla natury – ochrona gatunków i siedlisk na terenach cennych przyrodniczo”
Beschreibung: 1) Przedmiotem zamówienia są usługi z zakresu gospodarki leśnej zgodnie z określeniem w art. 6 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (tekst jedn.: Dz. U. z 2025 r. poz. 567 – „Ustawa o lasach”) obejmujące prace z zakresu ochrony przyrody, do wykonania na terenie Leśnictwa Świętobór w roku 2025. Zamówienie jest realizowane na podstawie Planu Zadań Ochronnych dla obszaru Natura 2000 PLH080047 Żurawie Bagno Sławskie- zgodnie z zapisem „Usuwanie drzew i krzewów z powierzchni siedliska przyrodniczego oraz siedliska gatunku wraz z wyniesieniem pozyskanej biomasy poza jego granice w okresie wrzesień- grudzień” oraz w ramach projektu „Razem dla natury – ochrona gatunków i siedlisk na terenach cennych przyrodniczo”, finansowanego ze środków Unii Europejskiej z programu FEnIKS 2021-2027. 2) Przedmiotem zamówienia jest usuwanie sukcesji naturalnej i odrośli na wyznaczonej powierzchni torfowiska- ok. 5,44 ha. Realizacja przedmiotu zamówienia odbywać się będzie na terenie Leśnictwa Świętobór, działka ewidencyjna nr 307, obręb Jeziorna, gmina Nowa Sól, powiat nowosolski, adres leśny: 14-09-1-02-122-x-00 i 14-09-1-02-122-i-00 oraz działka ewidencyjna nr 444, obręb Jodłów, gmina Nowa Sól, powiat nowosolski. 3) Przedmiotowe zadanie obejmuje czynności, o których mowa w pkt. 4), które to czynności powinny spełniać wskazane przez Zamawiającego warunki wskazane w pkt. 5). 4) Usuwania sukcesji naturalnej i odrośli obejmuje: a) ręczne usunięcie (wycięcie) nalotów i podrostów drzew i krzewów oraz wybrane wskazane przez Zamawiającego drzewa porastające torfowisko, b) usunięcie odrośli drzew i krzewów, które odbiją z pni po wyciętych wcześniej nalotach i podrostach, c) wyniesienie/wywiezienie poza teren torfowiska wyciętej biomasy we własnym zakresie, d) wykonanie dokumentacji fotograficznej z powierzchni, na której wykonane zostały działania ochronne. 5) Prace, o których mowa w pkt. 4) powinny spełniać poniższe warunki: a) wysokość pni - krzewy i drzewa należy wycinać na równi z powierzchnią gruntu nie pozostawiając wystających karp, z których odbijać mogą odroślą, b) podczas usuwania sukcesji i odrośli, należy używać: siekiery, tasaka, kosy ręcznej, ręcznej kosy spalinowej, pilarki łańcuchowej, c) podczas wykonywania prac należy stosować technologie zapewniające maksymalną ochronę gleby i jej pokrywy, d) wynoszenie biomasy wykonać ręcznie, po wyznaczonych ścieżkach, na powierzchnie tymczasowego składowania, a stamtąd wywozić poza teren torfowiska; w uzasadnionych przypadkach (wyłącznie za zgodą zamawiającego) dopuszcza się zastosowanie lekkiego ciągnika z szerokimi oponami (zmniejszenie nacisku na podłoże) w celu usunięcia biomasy z miejsca jej pozyskania (stricte z torfowiska), e) ze względu na trudne warunki dojazdowe do torfowiska konieczne jest rozpoznanie terenu i dostosowanie pojazdów do lokalnych warunków, f) usunięcie wyciętej biomasy wraz z innymi odpadami powstałymi podczas prac jest obowiązkiem Wykonawcy. Usunięcie biomasy (i innych odpadów) należy wykonać bezpośrednio po jej ścięciu. Zamawiający dopuszcza możliwość pozostawienia wyciętej/wykoszonej materii organicznej (nalotów drzew, krzewów, trawy, trzciny itp.) w postaci nieregularnych pryzm i stosów ułożonych w miejscach wyznaczonych przez Zamawiającego, jednak nie dalej niż do 100 m od granic powierzchni objętej zabiegiem. 6) Przedmiot zamówienia nie został podzielony na części. 7) Nazwy i kody dotyczące przedmiotu zamówienia określone zgodnie ze Wspólnym Słownikiem Zamówień (CPV): 77200000-2 Usługi leśnictwa 77312000-0 Usługi usuwania chwastów 77312100-1 Usługi odchwaszczania
Vorherige Bekanntmachung: 398637-2025
Interne Kennung: S.270.6.2025
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 77200000 Dienstleistungen in der Forstwirtschaft
Zusätzliche Einstufung (cpv): 77312000 Unkrautjäten, 77312100 Unkrautvernichtung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Usuwanie drzew i krzewów z powierzchni siedliska przyrodniczego (7230) oraz siedliska gatunku (Liparis loeselii) wraz z wyniesieniem pozyskanej biomasy poza jego granice w okresie wrzesień-grudzień 2025 r.", w ramach projektu pn. „Razem dla natury – ochrona gatunków i siedlisk na terenach cennych przyrodniczo"
Beschreibung: 1) Przedmiotem zamówienia są usługi z zakresu gospodarki leśnej zgodnie z określeniem w art. 6 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (tekst jedn.: Dz. U. z 2025 r. poz. 567 – „Ustawa o lasach”) obejmujące prace z zakresu ochrony przyrody, do wykonania na terenie Leśnictwa Świętobór w roku 2025. Zamówienie jest realizowane na podstawie Planu Zadań Ochronnych dla obszaru Natura 2000 PLH080047 Żurawie Bagno Sławskie- zgodnie z zapisem „Usuwanie drzew i krzewów z powierzchni siedliska przyrodniczego oraz siedliska gatunku wraz z wyniesieniem pozyskanej biomasy poza jego granice w okresie wrzesień- grudzień” oraz w ramach projektu „Razem dla natury – ochrona gatunków i siedlisk na terenach cennych przyrodniczo”, finansowanego ze środków Unii Europejskiej z programu FEnIKS 2021-2027. 2) Przedmiotem zamówienia jest usuwanie sukcesji naturalnej i odrośli na wyznaczonej powierzchni torfowiska- ok. 5,44 ha, zgodnie z załączoną mapą – Załącznik nr 9 do SWZ. Realizacja przedmiotu zamówienia odbywać się będzie na terenie Leśnictwa Świętobór, działka ewidencyjna nr 307, obręb Jeziorna, gmina Nowa Sól, powiat nowosolski, adres leśny: 14-09-1-02-122-x-00 i 14-09-1-02-122-i-00 oraz działka ewidencyjna nr 444, obręb Jodłów, gmina Nowa Sól, powiat nowosolski. 3) Przedmiotowe zadanie obejmuje czynności, o których mowa w pkt. 4), które to czynności powinny spełniać wskazane przez Zamawiającego warunki wskazane w pkt. 5). 4) Usuwania sukcesji naturalnej i odrośli obejmuje: a) ręczne usunięcie (wycięcie) nalotów i podrostów drzew i krzewów oraz wybrane wskazane przez Zamawiającego drzewa porastające torfowisko, b) usunięcie odrośli drzew i krzewów, które odbiją z pni po wyciętych wcześniej nalotach i podrostach, c) wyniesienie/wywiezienie poza teren torfowiska wyciętej biomasy we własnym zakresie, d) wykonanie dokumentacji fotograficznej z powierzchni, na której wykonane zostały działania ochronne. 5) Prace, o których mowa w pkt. 4) powinny spełniać poniższe warunki: a) wysokość pni - krzewy i drzewa należy wycinać na równi z powierzchnią gruntu nie pozostawiając wystających karp, z których odbijać mogą odroślą, b) podczas usuwania sukcesji i odrośli, należy używać: siekiery, tasaka, kosy ręcznej, ręcznej kosy spalinowej, pilarki łańcuchowej, c) podczas wykonywania prac należy stosować technologie zapewniające maksymalną ochronę gleby i jej pokrywy, d) wynoszenie biomasy wykonać ręcznie, po wyznaczonych ścieżkach, na powierzchnie tymczasowego składowania, a stamtąd wywozić poza teren torfowiska; w uzasadnionych przypadkach (wyłącznie za zgodą zamawiającego) dopuszcza się zastosowanie lekkiego ciągnika z szerokimi oponami (zmniejszenie nacisku na podłoże) w celu usunięcia biomasy z miejsca jej pozyskania (stricte z torfowiska), e) ze względu na trudne warunki dojazdowe do torfowiska konieczne jest rozpoznanie terenu i dostosowanie pojazdów do lokalnych warunków, f) usunięcie wyciętej biomasy wraz z innymi odpadami powstałymi podczas prac jest obowiązkiem Wykonawcy. Usunięcie biomasy (i innych odpadów) należy wykonać bezpośrednio po jej ścięciu. Zamawiający dopuszcza możliwość pozostawienia wyciętej/wykoszonej materii organicznej (nalotów drzew, krzewów, trawy, trzciny itp.) w postaci nieregularnych pryzm i stosów ułożonych w miejscach wyznaczonych przez Zamawiającego, jednak nie dalej niż do 100 m od granic powierzchni objętej zabiegiem. 6) Przedmiot zamówienia nie został podzielony na części.
Optionen:
Beschreibung der Optionen: W stosunku do przedmiotu zamówienia Zamawiający jest uprawniony zlecić Wykonawcy dodatkowy zakres rzeczowy („Opcja”). Przedmiotem Opcji będą takie same (analogiczne) prace, jak opisane w SWZ. W ramach Opcji, wedle wyboru Zamawiającego, mogą zostać zlecone wszystkie, niektóre lub tylko jedna z prac wskazanych w SWZ i wycenionych przez Wykonawcę. Prace będące przedmiotem Opcji mogą zostać zlecone w ilości, której łączna wartość nie będzie przekraczała 30 % Wynagrodzenia z dnia zawarcia Umowy, zgodnie z §11 ust 1 umowy. Podstawą określenia wartości prac zleconych w ramach Opcji (w celu określenia jej zakresu) będzie wartość wyliczona proporcjonalnie z ceny określonej w niniejszym postępowaniu. Zamawiający nie jest zobowiązany do zlecenia prac objętych przedmiotem Opcji, a Wykonawcy nie służy roszczenie o ich zlecenie. Zamawiający przewiduje możliwość skorzystania z Opcji w przypadku: (1) wystąpienia konieczności zwiększenia zakresu rzeczowego usług stanowiących przedmiot zamówienia w następstwie przyczyn przyrodniczych, klimatycznych, atmosferycznych bądź związanych z prawidłowym prowadzeniem gospodarki leśnej.