612565-2025 - Wettbewerb
Polen – Softwarepaket und Informationssysteme – Zakup oprogramowania serwerowego
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelZakup oprogramowania serwerowego
Beschreibung1. Przedmiotem Umowy jest zakup oprogramowania serwerowego zgodnie z Opisem Przedmiotu Zamówienia, zwanego dalej „OPZ”, stanowiącego załącznik nr 1 do projektu Umowy. 2. Przedmiot zamówienia określony w ust. 1, należy zrealizować zgodnie projektem Umowy, w tym OPZ. 3. W ramach realizacji zamówienia Wykonawca dostarczy licencje wieczyste (bezterminowe) na następujące oprogramowanie serwerowe firmy Microsoft: 1) Microsoft Windows Server 2025 DataCenter (16 cores) – 45 szt. lub produkt równoważny; 2) Microsoft Windows Server 2025 User CAL – 1 100 szt. lub produkt równoważny; 3) Microsoft Windows Server 2025 RDS User CAL - 200 szt. lub produkt równoważny; 4. Warunki równoważności wskazane są w OPZ.
Interne KennungBF-WZP-2374-1-21-DT-PN-TK/2025
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtja
Begründung des beschleunigten VerfahrensZakup oprogramowania serwerowego jest niezbędny do zapewnienia zaawansowanego zarządzania systemami komunikacyjnymi w środowisku o podwyższonym ryzyku operacyjnym. Budowane przez MSWiA systemy bezpiecznej łączności wymagają nie tylko niezawodnego sprzętu, ale również inteligentnego, specjalistycznego oprogramowania, które pozwala na pełną automatyzację procesów administracyjnych, optymalizację wydajności, a także szybkie skalowanie usług w odpowiedzi na nagłe zapotrzebowanie – np. w czasie klęsk żywiołowych, ataków lub nagłych przerw w dostawie usług. Obecnie wykorzystywane oprogramowanie serwerowe nie jest już wspierane przez producentów, co uniemożliwia szybkie usuwanie usterek i aktualizację zabezpieczeń. Brak aktualizacji zwiększa ryzyko awarii, które mogą utrudniać działania Ministerstwa. Planowane do zakupu oprogramowanie wspierać będzie segmentację logiczną zasobów, co pozwala separować środowiska o różnym poziomie wrażliwości – np. odseparować sieci dla administracji rządowej od tych wykorzystywanych przez podmioty trzecie. Pozwoli także na przewidywanie przeciążeń i awarii poprzez analizę trendów działania usług, co zwiększa proaktywność reakcji. Planuje się, że umożliwi także współdzielenie zasobów między węzłami komunikacyjnymi, ich synchronizację w czasie rzeczywistym oraz obsługę złożonych reguł dostępu i autoryzacji, znacząco zwiększając stabilność działania całego środowiska teleinformatycznego Ministerstwa. W kontekście budowy odpornych systemów komunikacji, zakup nowych środowisk serwerowych pozwoli na zapewnienie niezawodności, bezpieczeństwa i skalowalności infrastruktury IT wspierającej łączność krytyczną. Umożliwi budowę odpornej infrastruktury komunikacyjnej wspierającej bezpieczeństwo, ochronę ludności oraz sprawne zarządzanie kryzysowe Realizacja powyższego zamówienia jest zadaniem kluczowym dla Ministerstwa z uwagi na bezpieczeństwo przetwarzanych danych oraz utrzymania ciągłości działania systemów Ministerstwa w sytuacjach nadzwyczajnych i kryzysowych, przede wszystkim ze względu na konieczność podniesienia poziomu cyberbezpieczeństwa infrastruktury teleinformatycznej MSWiA, co jest szczególnie ważne w obecnej sytuacji geopolitycznej (wprowadzony trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP). Mając na uwadze powyższe, jak również pilne potrzeby Ministerstwa w ramach realizacji programu Program Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej, utrzymanie podstawowego terminu zamówienia, bez możliwości skrócenia go, może uniemożliwić jego poprawną realizację w tym roku kalendarzowym, z uwagi na krótki czas realizacji całego postępowania. Ponadto pilna potrzeba wynika z faktu, iż obecnie wykorzystywane oprogramowanie serwerowe przestanie być wspierane przez producenta w październiku br. co niesie ryzyko braku aktualizacji bezpieczeństwa, podatności na ataki oraz możliwości przestojów w działaniu systemów kluczowych dla funkcjonowania Zamawiającego. Zastosowanie trybu przyspieszonego (art. 138 ust. 2 pkt 2 PZP) jest zgodne z zasadami równego traktowania i przejrzystości oraz zapewnia konkurencję nawet w przypadkach pilnej konieczności. W tego rodzaju przypadkach, gdy niewykonalne jest wyznaczenie terminów obowiązujących w normalnych okolicznościach, instytucje zamawiające mogą zgodnie z dyrektywą skrócić terminy mające zastosowanie do otwartej lub ograniczonej procedury udzielania zamówień publicznych . Jednocześnie, skrócenie terminu składania ofert w przedmiotowym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego nie pozbawia Wykonawców możliwości udziału w tym postępowaniu. Każdy z Wykonawców obiektywnie rzecz biorąc, jest w stanie przygotować i złożyć ofertę na realizację przedmiotowego zadania w sytuacji, gdy termin składania ofert będzie nie krótszy niż 15 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej.
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 48000000 Softwarepaket und Informationssysteme
Zusätzliche Einstufung (cpv): 48700000 Dienstprogramme für Softwarepakete
5. Los
LosLOT-0001