612590-2026 - Ergebnis
Finnland – Ausbildung des Personals – Työnohjauksen hankinta kasvatuksen ja koulutuksen toimialalle
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Sonderregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Työnohjauksen hankinta kasvatuksen ja koulutuksen toimialalle
Beschreibung: Hankinnan kohteena on työnohjauksen hankinta koko kasvatuksen ja koulutuksen toimialalle, seuraaville henkilöstöryhmille: 1. Esihenkilöiden ja johdon työnohjaus sekä yhteisten palvelujen henkilöstöntyönohjaus, suomenkielinen, valitaan 15 työnohjaajaa. 2. Kasvatus- ja opetushenkilöstön työnohjaus (varhaiskasvatus, perusopetus, 2.aste, vapaa sivistystyö), suomenkielinen, valitaan 35 työnohjaajaa. 3. Erityiskasvatuksen ja opetuksen henkilöstön työnohjaus, suomenkielinen, valitaan 15 työnohjaajaa. 4. Psykologien työnohjaus, suomenkielinen, valitaan 15 työnohjaajaa. 5. Kuraattoreiden työnohjaus, suomenkielinen, valitaan 15 työnohjaajaa. 6. Esihenkilöiden ja johdon, sekä asiantuntija- ja toimistopalvelujen henkilöstön työnohjaus, ruotsinkielinen, valitaan 8 työnohjaajaa. 7. Kasvatus -ja opetushenkilöstön työnohjaus (varhaiskasvatus, perusopetus, 2.aste, vapaa sivistystyö), ruotsinkielinen, valitaan 10 työnohjaajaa. 8. Erityiskasvatuksen ja opetuksen henkilöstön työnohjaus, ruotsinkielinen, valitaan 5 työnohjaajaa. 9, Psykologien työnohjaus, ruotsinkielinen, valitaan 4 työnohjaajaa. 10.Kuraattoreiden työnohjaus, ruotsinkielinen, valitaan 4 työnohjaajaa. Mikäli vaatimuksia täyttäviä toimittajia ei ole edellä mainittujen lukumäärien mukaisesti, niin toimittajia valitaan vähemmän. Tarjouksen voi jättää yhdestä tai useammasta henkilöryhmästä. Sopimuskausi on voimassa 1.8.2026- 31.7.2028. Mahdollisuus kahteen (2) yhden (1) vuoden optioon. Jokainen henkilöstöryhmä vertaillaan erikseen. Helsingin Kaupungin kasvatuksen ja koulutuksen toimialan työnohjaukset perustuvat tarpeeseen ja psykologeilla lainsäädäntöön. Työnohjauksen aloittamisesta päättää aina esihenkilö. Tilaaja valitsee listalta kulloiseenkin tarpeeseen sopivan työnohjaajan. Ryhmätyönohjaus on ensisijainen työnohjausmuoto. Yhden työnohjauskerran kestoaika on 1,5 tuntia (90min).
Interne Kennung: HEL 2025-020140
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: HANKINTALAIN PAKOLLISTEN POISSULKEMISPERUSTEIDEN SOVELTAMINEN: RIKOSREKISTERIOTE Tässä hankinnassa sovelletaan hankintalain ( 1397/2016) 80 §:n mukaisia pakollisia poissulkemisperusteita. Näin ollen tarjoajalta, joka tarjousten vertailun perusteella näyttää voittavan kilpailutuksessa, tullaan ennen hankintapäätöksen tekemistä pyytämään hankintalain 88 §:n mukaiset rikosrekisteriotteet. Tarjoajan tulee siten varautua PYYDETTÄESSÄ toimittamaan rikosrekisterilain (770/1993) 6 §:n 8 momentissa ja 6 b §:ssä tarkoitetut otteet ehdokkaan tai tarjoajan ja sen hallinto-, johto- ja valvontaelimen jäsenistä sekä edustus-, päätös- ja valvontavaltaa käyttävistä henkilöistä (tai ulkomaisen tarjoajan kyseessä ollessa henkilön alkuperämaan tai sijoittautumismaan toimivaltaisen viranomaisen antamat vastaavat otteet rikosrekisteristä). Edellä mainituiksi henkilöiksi katsotaan muun muassa yrityksen pää- tai toimitusjohtaja, yrityksen varatoimitusjohtaja, yhteisön kuten osakeyhtiön tai osuuskunnan hallituksen puheenjohtaja ja nimenkirjoittajat, prokuralain (130/1979) tarkoittama prokuristi, yhdistyksen puheenjohtaja, yksityinen elinkeinonharjoittaja, avoimen yhtiön yhtiömiehet sekä kommandiittiyhtiön vastuunalainen yhtiömies, sekä muut yhtiön tai muun oikeushenkilön kuten säätiön edustajat. TILAAJAVASTUULAIN MUKAISET SELVITYKSET JA POISSULKEMISPERUSTEET Tässä hankinnassa sovelletaan ESPD-lomakkeen soveltuvuus- ja valintaperusteiden lisäksi myös tilaajavastuulaista (1233/2006) johtuvia tilaajan selvitysvelvollisuuksia. Tarjoaja suljetaan pois tarjouskilpailusta, jos osoittautuu, ettei tarjoaja tai sen alihankkija kykene pyydettäessä toimittamaan alla lueteltuja tilaajavastuulaista johtuvia selvityksiä tai todistuksia taikka ellei selvityksen tai todistuksen puuttumiseen ole laillista perustetta. Tarjoajien tulee näin ollen varautua siihen että tarjoajasta, joka tarjousten vertailun perusteella näyttää voittavan kilpailutuksessa, ja tämän alihankkijoista tullaan ennen hankintapäätöksen tekoa tarkastamaan tilaajavastuulakiin liittyvät selvitykset siltä osin kuin tietoja ei saada julkisista rekistereistä tai esimerkiksi VastuuGroup-palvelusta (aik. tilaajavastuu.fi-palvelu). Tarjoajien tulee siten varautua PYYDETTÄESSÄ toimittamaan itsestään ja alihankkijoistaan seuraavat selvitykset ESPD-lomakkeessa mainittujen selvitysten ohella: 1) selvitys siitä, onko yritys merkitty ennakkoperintälain mukaiseen ennakkoperintärekisteriin ja työnantajarekisteriin sekä arvonlisäverolain mukaiseen arvonlisäverovelvollisten rekisteriin; 2) kaupparekisteriote tai kaupparekisteristä muutoin saadut kaupparekisteriotetta vastaavat tiedot; 3) selvitys siitä, ettei yrityksellä ole verovelkaa taikka veroviranomaisen antama selvitys verovelan määrästä; 4) todistukset työntekijöiden eläkevakuutusten ottamisesta ja eläkevakuutusmaksujen suorittamisesta tai selvitys siitä, että erääntyneitä eläkevakuutusmaksuja koskevamaksusopimus on tehty; 5) selvitys työhön sovellettavasta työehtosopimuksesta tai keskeisistä työehdoista; 6) selvitys lakisääteisen työterveyshuollon järjestämisestä. Ulkomaisen tarjoajan ja alihankkijan on varauduttava pyydettäessä toimittamaan yllä tarkoitetut vastaavat tiedot yrityksen sijoittautumismaan lainsäädännön mukaisella rekisteriotteella tai vastaavalla todistuksella tai muulla yleisesti hyväksytyllä tavalla. Jollei tarjoajan tai alihankkijan sijoittautumismaassa anneta edellä tarkoitettuja otteita tai selvityksiä, hyväksytään sijoittautumismaan lainsäädännön mukainen valaehtoinen tai vakuutuksella vahvistettu ilmoitus, joka on käännetty suomen kielelle. Ulkomaisen tarjoajan on lisäksi pyydettäessä toimitettava 1 ja 3 kohdan mukaiset selvitykset, jos yrityksellä on suomalainen yritys- ja yhteisötietotunnus. Ulkomaisen tarjoajan lähetetyistä työntekijöistä on pyydettäessä esitettävä E101/A1-todistus (EU:n tai ETA:n alueelta lähetetyt työntekijät) tai vastaava todistus (sosiaaliturvasopimusmaat) tai eläkevakuuttamista koskeva muu selvitys (sopimuksettomat kolmannet maat). Rekisteriotteet ja selvitykset saavat olla enintään 3 kk vanhoja. Määräaika lasketaan siitä, kun hankintayksikkö on vastaanottanut asiakirjat. Jos tarjoajaa tai alihankkijaa ei ole merkitty yllä mainittuihin rekistereihin, esimerkiksi kaupparekisteriin, tulee tarjoajan pyydettäessä selvittää mihin lailliseen perusteeseen rekisteröitymättömyys perustuu.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 80511000 Ausbildung des Personals
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Esihenkilöiden ja johdon työnohjaus sekä yhteisten palvelujen henkilöstöntyönohjaus, suomenkielinen
Beschreibung: Esihenkilöiden ja johdon työnohjaus sekä yhteisten palvelujen henkilöstöntyönohjaus, suomenkielinen, valitaan 15 työnohjaajaa.
Interne Kennung: 1-0
Los: LOT-0002
Titel: Kasvatus- ja opetushenkilöstön työnohjaus (varhaiskasvatus, perusopetus, 2.aste, vapaa sivistystyö), suomenkielinen
Beschreibung: Kasvatus- ja opetushenkilöstön työnohjaus (varhaiskasvatus, perusopetus, 2.aste, vapaa sivistystyö), suomenkielinen, valitaan 35 työnohjaajaa.
Interne Kennung: 2-1
Los: LOT-0003
Titel: Erityiskasvatuksen ja opetuksen henkilöstön työnohjaus, suomenkielinen
Beschreibung: Erityiskasvatuksen ja opetuksen henkilöstön työnohjaus, suomenkielinen, valitaan 15 työnohjaajaa.
Interne Kennung: 3-2
Los: LOT-0004
Titel: Psykologien työnohjaus, suomenkielinen
Beschreibung: Psykologien työnohjaus, suomenkielinen, valitaan 15 työnohjaajaa.
Interne Kennung: 4-3
Los: LOT-0005
Titel: Kuraattoreiden työnohjaus, suomenkielinen
Beschreibung: Kuraattoreiden työnohjaus, suomenkielinen, valitaan 15 työnohjaajaa.
Interne Kennung: 5-4
Los: LOT-0006
Titel: Esihenkilöiden ja johdon, sekä asiantuntija- ja toimistopalveluiden henkilöstön työnohjaus, ruotsinkielinen
Beschreibung: Esihenkilöiden ja johdon työnohjaus, ruotsinkielinen, valitaan 8 työnohjaajaa. Huomioittehan että tarjousta ei voi jättää ellei kyseistä työnohjausta pysty tarjoamaan ruotsinkielisenä.
Interne Kennung: 6-5
Los: LOT-0007
Titel: Kasvatus -ja opetushenkilöstön työnohjaus (varhaiskasvatus, perusopetus, 2.aste, vapaa sivistystyö), ruotsinkielinen
Beschreibung: Kasvatus -ja opetushenkilöstön työnohjaus (varhaiskasvatus, perusopetus, 2.aste, vapaa sivistystyö), ruotsinkielinen, valitaan 10 työnohjaajaa. Huomioittehan että tarjousta ei voi jättää ellei kyseistä työnohjausta pysty tarjoamaan ruotsinkielisenä.
Interne Kennung: 7-6
Los: LOT-0008
Titel: Erityiskasvatuksen ja opetuksen henkilöstön työnohjaus, ruotsinkielinen
Beschreibung: Erityiskasvatuksen ja opetuksen henkilöstön työnohjaus, ruotsinkielinen, valitaan 5 työnohjaajaa. Huomioittehan että tarjousta ei voi jättää ellei kyseistä työnohjausta pysty tarjoamaan ruotsinkielisenä.
Interne Kennung: 8-7
Los: LOT-0009
Titel: Psykologien työnohjaus, ruotsinkielinen
Beschreibung: Psykologien työnohjaus, ruotsinkielinen, valitaan 4 työnohjaajaa. Huomioittehan että tarjousta ei voi jättää ellei kyseistä työnohjausta pysty tarjoamaan ruotsinkielisenä.
Interne Kennung: 9-8
Los: LOT-0010
Titel: Kuraattoreiden työnohjaus, ruotsinkielinen
Beschreibung: Kuraattoreiden työnohjaus, ruotsinkielinen, valitaan 4 työnohjaajaa. Huomioittehan että tarjousta ei voi jättää ellei kyseistä työnohjausta pysty tarjoamaan ruotsinkielisenä.
Interne Kennung: 10-9