612606-2026 - Wettbewerb
Griechenland – Bau von Pumpstationen – ΜΕΤΑΣΚΕΥΕΣ, ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΝΕΟΥ ΑΝΤΛΙΟΣΤΑΣΙΟΥ & ΣΥΝΟΔΕΥΤΙΚΩΝ ΥΠΟΔΟΜΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΣΥΝΔΕΣΗ ΤΗΣ ΤΗΛΕΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ ΜΕ ΤΟ ΕΝΙΑΙΟ ΔΙΚΤΥΟ ΤΗΛΕΘΕΡΜΑΝΣΕΩΝ ΔΥΤΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: ΜΕΤΑΣΚΕΥΕΣ, ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΝΕΟΥ ΑΝΤΛΙΟΣΤΑΣΙΟΥ & ΣΥΝΟΔΕΥΤΙΚΩΝ ΥΠΟΔΟΜΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΣΥΝΔΕΣΗ ΤΗΣ ΤΗΛΕΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ ΜΕ ΤΟ ΕΝΙΑΙΟ ΔΙΚΤΥΟ ΤΗΛΕΘΕΡΜΑΝΣΕΩΝ ΔΥΤΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ
Beschreibung: Το έργο αφορά στην κατασκευή εγκαταστάσεων αντλιοστασίων για τη διασύνδεση της τηλεθέρμανσης Κοζάνης με τις νέες και υπό κατασκευή εγκαταστάσεις παραγωγής θερμικής ενέργειας εντός του γηπέδου ΑΗΣ Καρδίας μέσω του νέου υπό κατασκευή συστήματος μεταφοράς θερμικής ενέργειας, αποτελούμενο από αγωγούς ονομαστικής διαμέτρου DN700mm DN600mm DN450mm με φορέα θερμό /υπέρθερμο νερό. Αναλυτικότερα αφορά στην κατασκευή των ακολούθων διακριτών εγκαταστάσεων: Εγκαταστάσεις (αντλιοστασίων και λοιπού εξοπλισμού) διασύνδεσης σε γήπεδο που παραχωρήθηκε στη ΔΕΥΑΚ εντός του ΑΗΣ/ΔΕΗ Καρδιάς αναφερόμενες ως «ΑΝΤΛΙΟΣΤΑΣΙΟ ΚΑΡΔΙΑΣ». Στις εγκαταστάσεις που πρόκειται να υλοποιηθούν με το έργο περιλαμβάνεται ο ακόλουθος κύριος εξοπλισμός και εργασίες: Αντλιοστάσιο κυκλοφορίας θερμού νερού συστήματος μεταφοράς. Αντλιοστάσιο κυκλοφορίας θερμού νερού συστήματος παραγωγής Εναλλάκτες θερμότητας για τον υδραυλικό διαχωρισμό των υφιστάμενων συστημάτων μεταφοράς τηλεθέρμανσης ΔΕΥΑΚ και παραγωγής. Λοιπός βοηθητικός εξοπλισμός (ρύθμισης πίεσης και παραλαβής διαστολών, κατεργασίας και συμπλήρωσης νερού, φίλτρανσης, προσθήκης χημικών προσθέτων, ασφαλιστικές διατάξεις, μετρητές ενέργειας κλπ) Σύνδεση των νέων εγκαταστάσεων με τις υφιστάμενες ή νέες εγκαταστάσεις που πρόκειται να υλοποιηθούν (αγωγός μεταφοράς, εγκαταστάσεις παραγωγής) (ύδρευση, αποχέτευση, ισχυρά και ασθενή ρεύματα και λοιπές). Σύστημα αυτοματισμού ελέγχου και τηλεδιαχείρισης για την επιτήρηση του Αντλιοστασίου Καρδιάς από απόσταση. Το σύστημα θα συνεργάζεται πλήρως με το υφιστάμενο σύστημα ελέγχου/τηλεδιαχείρισης του κέντρου ελέγχου εγκαταστάσεων τηλεθέρμανσης και θα αποτελεί ουσιαστικά επέκταση αυτού. Εγκαταστάσεις-εργασίες μετασκευών στο υφιστάμενο αντλιοστάσιο τηλεθέρμανσης στην περιοχή Κασλά Κοζάνης (αντικατάσταση αντλητικών συγκροτημάτων αντλιοστασίου Α2 και λοιπού εξοπλισμού, ώστε το αντλιοστάσιο να ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις του νέου συστήματος μεταφοράς καθώς και τροποποιήσεις όδευσης των αγωγών μεταφοράς εντός του οικοπέδου του αντλιοστασίου), στη συνέχεια αναφερόμενες ως «ΑΝΤΛΙΟΣΤΑΣΙΟ ΚΑΣΛΑ». Οι εργασίες αφορούν κυρίως σε Αντικατάσταση των κύριων αντλητικών συγκροτημάτων αντλιοστασίου Α2 με τις συνοδευτικές αυτών εργασίες Αντικατάσταση υφιστάμενων μετασχηματιστών με νέους για την κάλυψη των αυξημένων απαιτήσεων ηλεκτρικής ισχύος λόγω του νέου εξοπλισμού. Αντικατάσταση υφιστάμενων ρυθμιστών στροφών αντλητικών συγκροτημάτων αντλιοστασίου Α1. Τροποποίηση των οδεύσεων των προμονωμένων αγωγών του συστήματος μεταφοράς εντός του γηπέδου εγκαταστάσεων τηλεθέρμανσης. Επανασχεδιασμό του υφιστάμενου συστήματος αυτοματισμού λειτουργικού ελέγχου των κύριων αντλιοστασίων. Αναβάθμιση γραμμών τροφοδοσίας ισχυρών και ασθενών ρευμάτων των νέων αντλητικών συγκροτημάτων. Σύστημα αυτοματισμού ελέγχου και τηλεδιαχείρισης για την επιτήρηση του Αντλιοστασίου Καρδιάς από απόσταση (βλ. ανωτέρω-Αντλιοστάσιο Καρδιάς)καθώς και του βανοστασίου Δρεπάνου. Το σύστημα θα συνεργάζεται πλήρως με το υφιστάμενο σύστημα ελέγχου /τηλεδιαχείρισης του κέντρου ελέγχου εγκαταστάσεων τηλεθέρμανσης και θα αποτελεί ουσιαστικά επέκταση αυτού. Με την υλοποίηση των εγκαταστάσεων ονομαστική μεταφορική ισχύς του συστήματος θα είναι 195MWth.
Interne Kennung: ΤΘ 0473/2023
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45232152 Bau von Pumpstationen
5. Los
Los: LOT-0001
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45232152 Bau von Pumpstationen