2. Verfahren
Verfahren
Titel: Otanmäki-Humpinsuo OYK:n vaatima vesihuoltokapasiteetin kasvattaminen
Beschreibung: Hankinnan kohteena on Otanmäki-Humpinsuo-osayleiskaava-alueen toteutuksen vaatiman vesihuoltokapasiteetin kasvattamisen vaatimien toimenpiteiden suunnittelu. Kajaanin kaupunki on kaavoittanut Otanmäki-Humpinsuo osayleiskaavan ja osana sitä Otanmäki-Alussuo asemakaavaan, jotka mahdollistavat datakeskustoimintojen sijoittamisen alueelle, jonka nykyinen vesihuoltokapasiteetti ei ole riittävä suunnitelluille toiminnoille. Kajaanin Vesi -liikelaitos kilpailuttaa Otanmäki-Humpinsuo osayleiskaavan vaatiman vesihuoltokapasiteetin kasvattamiseen liittyvän vesihuoltosuunnittelukokonaisuuden, joka arvion mukaan sisältää (tarkentuu tarvittaessa suunnittelun edetessä) mm.: -Toimenpidetarpeiden tarkentamisen (ja mitoittamisen) Kajaanin Veden verkostomallilla (Fluidit) -Uuden alavesisäiliö- ja paineenkorottamosuunnittelun kohteen välittömään läheisyyteen -Jätevedenpumppaamosuunnittelua, kohteiden määrä ja laatu tarkennettava verkostomallilla -Olemassa olevan alavesisäiliön ja paineenkorottamoiden putkistomuutosten ja kapasiteetin lisäyksen suunnittelua tarvittavilta osin -Talousvesi- ja jätevesiverkostosuunnittelun tarvittavilta osin -Muutostoimenpiteiden vaatiman ohjausautomatiikan muutossuunnittelun Uudelle kaava-alueelle on alustavasti suunniteltu johdettavan talousvettä Kajaanin taajama-alueelta suunniteltavan syöttöjärjestelyn avulla ja olemassa olevaa yhdysvesijohtoa hyödyntäen nykyinen virtaussuunta kääntäen. Kaava-alueen läheisyyteen sijoitetaan alavesisäiliö ja paineenkorottamo. Tarvittaessa yhdysvesijohdon paineenkorottamoiden kapasiteettia lisätään. Kaava-alueen jätevedet viemäröidään Otanmäen nykyisen asemakaava-alueen ja olemassa olevan siirtoviemärin kautta Kajaanin Peuraniemen jätevedenpuhdistamolle. Viemäröinnin toteuttaminen vaatinee uuden viemärin rakentamista, vanhan saneerausta, jätevesipumppaamoiden rakentamista ja saneerausta sekä tarvittaessa kapasiteetin kasvattamista niin nykyisellä Otanmäen asemakaava-alueella kuin siirtoviemärillä. Kapasiteetin lisäämiseksi tarvittavista toimenpiteistä priorisoidaan ne, jotka ovat välttämättömiä Otanmäki-Alussuo asemakaava-alueen vaatiman vesihuollon kapasiteetin toteuttamiseksi. Nämä toimenpiteet suunnitellaan toteutukseen ja kilpailutukseen asti ja niistä laaditaan tarvittava tarjouspyyntömateriaali. Muu suunnittelu toteutetaan yleissuunnitelmatasolla.
Interne Kennung: KAJDno-2026-736
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Hankkeen tiukka aikataulu.
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankinnassa noudatetaan lakia vesi- ja energiahuollon, liikenteen ja postipalvelujen alalla toimivien yksiköiden hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1398/2016). Hankintamenettelynä on erityisalojen hankintalain (1398/2016) 36 §:n mukainen avoin menettely. Mikäli saaduista tarjouksista yksikään ei vastaa tarjouspyyntöä tilaajan edellyttämällä tavalla taikka olosuhteet tarjouskilpailun aikana muuttuvat sellaisiksi, ettei tilaaja voi hyödyntää tarjouskilpailun tuloksia, tilaaja voi keskeyttää hankintamenettelyn osittain tai kokonaan erityisalojen hankintalain 116 §:n mukaisesti.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71320000 Planungsleistungen im Bauwesen
5. Los
Los: LOT-0000