See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Laukaan kunnan työterveyspalveluiden hankinta / yhteishankinta (ml. nimetyt kuntakonserniin kuuluvat yhtiöt)
Beschreibung: Hankinnan kohteena on Laukaan kunnan ja nimettyjen kuntakonserniin kuuluvien yhtiöiden yhteishankinta työterveyspalvelujen tuottamisesta Tilaajalle ja sen henkilöstölle toteutettuna pääsääntöisesti palveluntarjoajan tiloissa Laukaassa. Selvyyden vuoksi todetaan, että Tilaaja varaa oikeuden päättää mahdollisten etäpalveluiden (digitaalisten palveluiden) käytöstä aina erikseen, eikä ko. etä-/digitaalisia Palveluita voida tuottaa ilman Tilaajan erillistä suostumusta. Ko. Palveluista sovitaan erikseen viimeistään toimintasuunnitelman laatimisen yhteydessä. Palveluntarjoajan niin toivoessa, Tilaajalla on mahdollisuus tarjota soveltuvia toimitiloja Palveluntuottajalle vuokrattavaksi tämän tarjouspyynnön mukaisten Palveluiden tuottamiseen. Mahdollisesta tilavuokrauksesta sovitaan kilpailutuksen voittajan kanssa erikseen. Jo kilpailutuksen aikana, mikäli tarvetta tiedustella tila-asioista, voitte olla yhteydessä Eero Raittilaan (eero.raittila@laukaa.fi). Työterveyshuollon palveluiden hankintaa ohjaa työnantajaa velvoittava työterveyshuollon lainsäädäntö (TTH 1382/2001). Työterveyshuollon palveluiden tulee sisältää TTH 1383/2001 12 §:n mukaiset toiminnot ennaltaehkäisevänä toimintana (KL1-toiminta). Hankinta sisältää option myös TTh1383/2001 14 §:n mukaisen työkykypainotteisen yleislääkäritasoisen sairaanhoidon (KL 2-toiminta) hankintaan sekä tätä laajemmat sairaanhoidon palvelut. Muut tiedot tarjouspyyntöasiakirjoissa.
Interne Kennung: 279/02.08.00.01/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Avoin menettely ja hankintamenettelyn eteneminen: 1. Tarjoajan soveltuvuuden ja tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden tarkastaminen 2. Vertailun tekeminen 3. Hankintapäätöksen tekeminen ja tiedoksianto Osa- tai vaihtoehtoisia tarjouksia ei hyväksytä. Tarjoaja voi jättää vain yhden tarjouksen. Tarjouksen tekemisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. Tarjous kaikkine liitteineen on tehtävä suomen kielellä. Tarjoajan on tarjouksessaan mainittava, täyttääkö tarjous tarjouspyynnössä määritetyt vähimmäisvaatimukset. Tarjousvertailuun otetaan mukaan vain tarjouspyynnön mukaiset ja tarjoajalle asetetut soveltuvuusvaatimukset täyttävät tarjoukset. Tarjoukset vertaillaan laadullisten kriteerien ja hintojen osalta. Hankintasopimus syntyy vasta kirjallisen sopimuksen allekirjoittamisella. Tarjouskilpailun perusteella solmittava sopimus ei muodosta valitulle Palveluntuottajalle yksinoikeutta tuottaa palvelua. Hankinnan toteuttajaksi valitaan yksi (1) palveluntuottaja. Tilaaja ei sitoudu ostamaan ennalta määrättyä määrää palvelua palveluntarjoajalta sopimuskauden aikana, vaan palvelua ostetaan tarpeen mukaan. Tarjouspyynnössä esitetyt hankintamäärät ovat arvioita, eikä sopimus muodosta Tilaajalle määräostovelvoitetta. Arvioitujen sekä tarjouspyynnön liitteessä 2 hintalomakkeella ilmoitettujen määrien ilmoittamisen ensisijaisena tavoitteena on ainoastaan saada tarjousten hinnat laskentateknisesti vertailukelpoisiksi. Muut tiedot tarjouspyyntöasiakirjoissa.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85147000 Betriebliche Gesundheitsfürsorge
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Sopimuskausi on 3 vuotta + optiovuodet 1 + 1 vuotta eli yhteensä max. 5 vuotta.