See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: „Lucrări de reabilitare poduri, podețe și tuneluri de cale ferată” - etapa II, SRCF TIMIȘOARA - Podeț km 42+783, podeț km 55+345, podeț km 55+471, podeț km 55+649 linia C.F. 116 Petroșani - Simeria (proiectare și execuție)
Beschreibung: CNCF a finalizat studiul de fezabilitate pentru proiectul „Lucrări de reabilitare poduri, podețe și tuneluri de cale ferată” - etapa II, SRCF TIMIȘOARA. Proiectul se află în prezent în etapa de pregătire a documentației de achiziție proiectare și execuție. Lucrările aferente obiectivului de investiție „Lucrări de reabilitare poduri, podețe și tuneluri de cale ferată” - etapa II, SRCF TIMIȘOARA - Podeț km 42+783, podeț km 55+345, podeț km 55+471, podeț km 55+649 linia C.F. 116 Petroșani - Simeria (proiectare și execuție) constau în proiectarea și execuția lucrărilor, în conformitate cu legislația și reglementările tehnice în vigoare. Lucrările propuse și necesar a fi executate pentru realizarea investiției sunt următoarele: Servicii de proiectare PT se va elabora conform regulamentelor legale în vigoare, respectiv HG 907/2016 privind etapele de elaborare și conținutul-cadru al documentațiilor tehnico-economice aferente obiectivelor/ proiectelor de investiții finanțate din fonduri publice, cu modificările ulterioare. DTE pot fi realizate numai de proiectanți de specialitate ce dețin agrementările tehnice feroviare eliberate de AFER pentru ”Servicii de proiectare și expertizare în domeniul infrastructurii feroviare”, certificate de atestare al sistemului calității ISO 9001, eliberat de organisme acreditate și dispun de mijloace tehnice corespunzătoare de proiectare și verificare.Proiectul va fi avizat de verificatori de proiect atestați M.L.P.T.L./M.L.P.A.T./MT. Lucrări de Exec : Lucrările vor fi exec în conf cu PT aprobat, în ordinea tehnologică de execuție, cu resp strictă a progr pentru controlarea calității lucr și a fazelor det. Exec ef a lucr proiectate va începe în baza ordinului de începere a lucrărilor, numai după obţinerea avizului favorabil al CTE al CNCF ”CFR”- SA aferent PT. Exec va dispune de mijloace tehn coresp îndepl cerințelor din PT și va deţine autorizații și agrementările tehnice AFER coresp, precum şi certificate de atestare al sistemului calităţii, eliberate de organisme acreditate. Descriere - Sit actuală: Pentru Podeț km 42+783: Podețul de la km 42+783 se află pe linia de CF dublă electrificată 116 Petroșani - Simeria, în intervalul Hm Băiești – Stația Pui, cu axa normală pe valea care o traversează. Suprastructura podețului este alcătuită pe dubla I elem pref din beton armat tip C3, cu lumina Lu=3,00m și pe dubla II din zidărie de piatră tip boltă cu lumina Lu=2,70m. Pentru Podeț km 55+345:Podețul de la km 55+345 se află pe linia CF dublă electrificată 116 Petroșani - Simeria, în intervalul Stația Baru Mare și Hm Crivadia, cu axa normală pe valea care o traversează. Pe dubla I podețul este tip boltă din zidărie de piatră cu lumina variabilă Lu=1,65÷1,75m, iar pe dubla II a fost executat din elem pref din beton armat de tip B2, cu lumina Lu=2,00m. Pentru Podeț km 55+471: Podețul de la km 55+471 se află pe linia CF dublă electrificată 116 Petroșani - Simeria a, în intervalul Stația Baru Mare și Hm Crivadia, cu axa normală pe valea care o traversează. Pe dubla I podețul este tip boltă din zidărie de piatră cu lumina Lu=1,85m, iar pe dubla II este elem pref din beton armat de tip C2, cu lumina Lu=2,00m. Pentru Podeț km 55+649:Podețul de la km 55+649 se află pe linia CF dublă electrificată 116 Petroșani - Simeria, în intervalul Stația Baru Mare și Hm Crivadia, cu axa normală pe valea care o traversează. Pe dubla I podețul este tip boltă din zidărie de piatră cu lumina variabilă Lu=2,60÷2,80m, iar pe dubla II este din elem pref din beton armat de tip B3, cu lumina Lu=3,10m. Orice op ec interesat are dreptul de a solicita clarif/inf suplim în leg cu DA pâna în a 20-a zi inainte de termenul limita de depunere a ofertelor.EC va răsp în mod clar și compl tuturor solicit de clarif/inf suplim în leg cu docum de atrib în a 12-a zi înainte de data limită de dep a of. EC nu va răspunde la solicit de clarif transmise după data limită stabilită. Orice solicitare de clarific trebuie transmisă în SEAP.
Interne Kennung: 3/1/7/2230/18.11.2025
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45221112 Bau von Eisenbahnbrücken
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Proiectul tehnic se va elabora conform regulamentelor legale în vigoare, respectiv HG 907/2016 privind etapele de elaborare și conținutul-cadru al documentațiilor tehnico-economice aferente obiectivelor/ proiectelor de investiții finanțate din fonduri publice, cu modificările ulterioare. Documentațiile tehnico-economice pot fi realizate numai de proiectanți de specialitate ce dețin agrementările tehnice feroviare eliberate de AFER pentru ”Servicii de proiectare și expertizare în domeniul infrastructurii feroviare”, certificate de atestare al sistemului calității ISO 9001, eliberat de organisme acreditate și dispun de mijloace tehnice corespunzătoare de proiectare și verificare. Proiectul va fi avizat de verificatori de proiect atestați M.L.P.T.L./M.L.P.A.T./MT. Lucrări de Execuție Lucrările vor fi executate în conformitate cu Proiectul tehnic aprobat, în ordinea tehnologică de execuție, cu respectarea strictă a programului pentru controlarea calității lucrărilor și a fazelor determinante. Execuţia efectivă a lucrărilor proiectate va începe în baza ordinului de începere a lucrărilor, numai după obţinerea avizului favorabil al Consiliului Tehnico - Economic al CNCF ”CFR”- SA aferent proiectului tehnic. Executantul va dispune de mijloace tehnice corespunzătoare îndeplinirii cerințelor din proiectul tehnic și va deţine autorizații și agrementările tehnice feroviare eliberate de AFER corespunzătoare, precum şi certificate de atestare al sistemului calităţii, eliberate de organisme acreditate. Descrierea lucrării de artă - Situația actuală: Pentru Podeț km 42+783: Podețul de la km 42+783 se află pe linia de cale ferată dublă electrificată 116 Petroșani - Simeria, în intervalul Hm Băiești – Stația Pui, cu axa normală pe valea care o traversează. Suprastructura podețului este alcătuită pe dubla I din elemente prefabricate din beton armat tip C3, cu lumina Lu=3,00m și pe dubla II din zidărie de piatră tip boltă cu lumina Lu=2,70m. Pentru Podeț km 55+345: Podețul de la km 55+345 se află pe linia de cale ferată dublă electrificată 116 Petroșani - Simeria, în intervalul Stația Baru Mare și Hm Crivadia, cu axa normală pe valea care o traversează. Pe dubla I podețul este tip boltă din zidărie de piatră cu lumina variabilă Lu=1,65÷1,75m, iar pe dubla II a fost executat din elemente prefabricate din beton armat de tip B2, cu lumina Lu=2,00m. Pentru Podeț km 55+471: Podețul de la km 55+471 se află pe linia de cale ferată dublă electrificată 116 Petroșani - Simeria, în intervalul Stația Baru Mare și Hm Crivadia, cu axa normală pe valea care o traversează. Pe dubla I podețul este tip boltă din zidărie de piatră cu lumina Lu=1,85m, iar pe dubla II este din elemente prefabricate din beton armat de tip C2, cu lumina Lu=2,00m. Pentru Podeț km 55+649: Podețul de la km 55+649 se află pe linia de cale ferată dublă electrificată 116 Petroșani - Simeria, în intervalul Stația Baru Mare și Hm Crivadia, cu axa normală pe valea care o traversează. Pe dubla I podețul este tip boltă din zidărie de piatră cu lumina variabilă Lu=2,60÷2,80m, iar pe dubla II este din elemente prefabricate din beton armat de tip B3, cu lumina Lu=3,10m. Executantul va dispune de mijloace tehnice corespunzătoare îndeplinirii cerințelor din proiectul tehnic și va deţine autorizații și agrementările tehnice feroviare eliberate de AFER corespunzătoare, precum şi certificate de atestare al sistemului calităţii, eliberate de organisme acreditate. Nr. crt. pod km. Servicii de proiectare Execuțialucrărilor Informare și publicitate Rezerve de implementare Diverse și neprevăzute 1 42+783 61.349,82 1.510.517,01 31.000,00 123.960,65 30.990,16 2 55+345 83.515,24 2.054.453,83 167.558,93 41.889,73 3 55+471 72.512,61 1.784.450,66 145.917,31 36.479,33 4 55+649 85.225,62 2.096.426,33 170.923,16 42.730,79 TOTAL 302.603,29 7.445.847,83 31.000,00 608.360,05 152.090,01 Valoarea estimată pentru ”Lucrări de reabilitare poduri, podețe și tuneluri de cale ferată” - etapa II, SRCF TIMIȘOARA - Podeț km 42+783, podeț km 55+345, podeț km 55+471, podeț km 55+649 linia C.F. 116 Petroșani - Simeria (proiectare și execuție) este de: 8.387.811,17 lei fără TVA respectiv 9.981.495,29 lei cu TVA. Notă: Valoarea estimată a contractului nu include sumele aferente provizionului „Cheltuieli diverse şi neprevăzute”.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45234100 Bauarbeiten für Eisenbahnlinien, 71322300 Planungsleistungen für Brücken, 71322500 Technische Planungsleistungen für Verkehrsanlagen