See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Ikääntyneiden tehostetun palveluasumisen palveluiden hankinta
Beschreibung: Tehostettu palveluasuminen ikäihmisille tarkoittaa sosiaalihuoltolain (1301/2014) 21 §:n mukaista asumispalvelua, joka järjestetään palvelutaloissa tai asumisyksiköissä, joissa henkilökunta on paikalla ympärivuorokauden. Palveluntuottajalla tulee olla toimintaan Aluehallintoviraston tai Valviran lupa. Hankinnan kohteena oleva palvelu on kuvattu tarkemmin osallistumispyynnön liitteellä yksi (1) palvelukuvaus. Tilaajan hankinnalle asettamat yksityiskohtaiset tavoitteet ovat: 1. Asiakkaan valinnan vapauden edistäminen 2. Palvelun laadun kehittäminen asiakastarpeita vastaavaksi 3. Monituottajuusmallin tukeminen 4. Uusien yritysten joustavan markkinoille pääsyn mahdollistaminen 5. Kuntien taloudellista kantokykyä tukeva palvelumalli
Interne Kennung: HA/646/02.08.00.00.02/2022
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Kyseessä on hankintalain (1397/2016) liitteen E mukainen sosiaali- ja terveyspalveluiden hankinta. Hankintayksikön on noudatettava hankinnan kilpailuttamisessa sellaista menettelyä, joka on hankintalain 3 §:n 1 momentissa tarkoitettujen periaatteiden mukainen. Hankintaan luodaan hankintamenettely, joka mahdollistaa parhaalla mahdollisilla tavalla kaikkien hankinnalle asetettujen tavoitteiden toteutumisen. Tavoitteiden toteutumisen lisäksi suunnitteilla olevalla hankintamenettelyllä tavoitellaan joustavia sopimuskauden aikaisia muutoksia sopimusehtojen ja palvelujen sisältöihin. Palveluille on asetettu kiinteä hinta. Hankintamenettelyn vaiheita ovat: 1. Hankintailmoitus ja osallistumispyynnön julkaiseminen Osallistumispyyntö sisältää kaikki osallistujalle asetetut soveltuvuusvaatimukset sekä hankinnan kohteen kriteerit, kuten palvelun sisällön vähimmäisvaatimukset sekä kiinteän hinnan. 2. Osallistumishakemuksien jättäminen Kaikki ilmoittautujat, jotka täyttävät osallistumispyynnössä asetetut vaatimukset, valitaan palveluntuottajiksi. Yritys, joka on hyväksytty kotihoidon palveluntuottajaksi 13.12.2021 tai sen jälkeen, ei tarvitse toimittaa uutta osallistumishakemusta. OSALLISTUMISHAKEMUS ON YKSIKKÖKOHTAINEN. 3. Palveluntuottajien hyväksyntä Kaikki esitetyt (soveltuvuusvaatimukset, kiinteän hinnan ja palvelun sisältö) vaatimukset täyttävät tuottajat valitaan palveluntuottajiksi. 4. Hankintapäätöksen tekeminen Kaikki asetetut vaatimukset täyttävät tuottajat valitaan hankintapäätöksellä palveluntuottajiksi. 5. Hankintasopimuksien solmiminen Kaikkien valittujen palveluntuottajien kanssa solmitaan hankintasopimus, ja palveluntuottaja vie vaaditut tiedot PSOP -järjestelmään. Sopimus on voimassa toistaiseksi. 6. Sopimuskauden aikainen toiminta Sopimuskauden aikana asiakkailla on mahdollisuus valita palveluntuottaja kaikista tilaajan sopimuskumppaneista ilman ensisijajärjestystä. Tilaaja velvoittaa sopimuskumppaneita julkaisemaan toteutuneen laatutason erikseen määriteltyihin mittareihin perustuen, jotta asiakkailla on mahdollisuus seurata ja vertailla sopimuskumppaneiden tarjoamaa palvelua. 7. Hankinnan vaatimuksien muuttaminen Hankintamenettelyssä olevat ehdot ja vaatimukset voivat muuttua. Noudattaen hankintalain 136 § mukaisia reunaehtoja hankintasopimuksen muuttamisesta. Kaikki muutokset viedään myös toistaiseksi avoinna olevalle osallistumispyynnölle, jolloin uudet palveluntuottajat hyväksyvät päivitetyt ehdot. Jatkossa palveluntuottajat voivat esittää osallistumispyyntöä koskevia lisätietokysymyksiä koko hankintajärjestelmän ja osallistumispyynnön aukiolon ajan. Kysymykset tulee lähettää Tarjouspalvelu.fi -toimittajaportaalista. Samasta paikasta löytyvät myös kysymyksiin annetut vastaukset. Kysymykset tulee esittää ja niihin vastataan suomeksi.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85000000 Dienstleistungen des Gesundheits- und Sozialwesens
5. Los
Los: LOT-0000