613077-2026 - Wettbewerb
Polen – Mineralölerzeugnisse, Brennstoff, Elektrizität und andere Energiequellen – ZAKUP ENERGII ELEKTRYCZNEJ NA POTRZEBY GMINY UJAZD I JEJ JEDNOSTEK ORGANIZACYJNYCH
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelZAKUP ENERGII ELEKTRYCZNEJ NA POTRZEBY GMINY UJAZD I JEJ JEDNOSTEK ORGANIZACYJNYCH
BeschreibungPrzedmiotem niniejszego zamówienia jest Zakup energii elektrycznej dla obiektów wskazanych w zał. nr 1 do SWZ, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 10 kwietnia 1997r. Prawo energetyczne, Kodeksu Cywilnego oraz przepisami wykonawczymi wydanymi na ich podstawie. Szacunkowe zapotrzebowanie energii elektrycznej w okresie od momentu wejścia zamówienia w życie do 31.12.2028 r. wynosi 2 250 139 kWh. W związku z tym, że od 19.08.2026 r. sprzedaż energii jest realizowana przez sprzedawcę rezerwowego, Zamawiający wymaga, aby Wykonawca zgłosił zmianę sprzedawcy w pierwszym możliwym terminie, tj. po podpisaniu umów sprzedaży energii elektrycznej i poprawnej weryfikacji procesu przez OSD. Dla potrzeb oszacowania szacunkowej wartości zamówienia i szacowanego zużycia energii elektrycznej w kWh, Zamawiający przyjął okres od 01.11.2026 r. do 31.12.2028 r.
Interne KennungGT.271.14.2026
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtja
Begründung des beschleunigten VerfahrensZgodnie z art. 138 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo zamówień publicznych Zamawiający skrócił termin składania ofert, z uwagi na pilną potrzebę udzielenia zamówienia, a skrócenie terminu składania ofert jest uzasadnione. Zamawiający posiadał zawartą z Elektra S.A. umowę sprzedaży energii elektrycznej obowiązującą do dnia 31.12.2027 r. W związku z powyższym Zamawiający nie planował w tym czasie przeprowadzania nowego postępowania o udzielenie zamówienia na sprzedaż energii elektrycznej. Jednakże Elektra S.A. poinformowała Zamawiającego o braku możliwości dalszej realizacji umowy i z dniem 19.08.2026 r. zaprzestała sprzedaży energii elektrycznej dla punktów poboru energii wskazanych w załączniku nr 1 do SWZ, rozwiązując umowy sprzedaży energii elektrycznej zawarte z Gminą Ujazd i jej jednostkami organizacyjnymi. W konsekwencji, od dnia 19.08.2026 r., w celu zapewnienia ciągłości dostaw energii elektrycznej, sprzedaż energii dla wskazanych punktów poboru energii realizowana jest przez sprzedawcę rezerwowego, tj. TAURON Sprzedaż Sp. z o.o. Sprzedaż rezerwowa stanowi rozwiązanie zapewniające ciągłość dostaw energii elektrycznej do czasu wyboru przez odbiorcę nowego sprzedawcy. Jednocześnie wiąże się z istotnie wyższymi kosztami dla Zamawiającego. Ceny jednostkowe za 1 kWh energii czynnej w ramach sprzedaży rezerwowej są ponad dwukrotnie wyższe od cen, według których Elektra S.A. rozliczała dotychczas Zamawiającego. Ponadto w ramach sprzedaży rezerwowej naliczana jest opłata handlowa. Zaistniała sytuacja była niezależna od Zamawiającego i powstała w sposób nagły, ponieważ dotychczasowa umowa sprzedaży energii elektrycznej miała obowiązywać do dnia 31.12.2027 r. W związku z koniecznością zapewnienia ciągłości sprzedaży energii elektrycznej oraz ograniczenia okresu korzystania ze sprzedaży rezerwowej, która powoduje ponoszenie przez Zamawiającego istotnie wyższych kosztów, zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia. W związku z powyższym Zamawiający zdecydował o skróceniu terminu składania ofert, aby możliwie szybko przeprowadzić postępowanie, dokonać wyboru najkorzystniejszej oferty i zawrzeć umowę z nowym sprzedawcą energii elektrycznej, a tym samym ograniczyć okres korzystania ze sprzedaży rezerwowej i związane z tym zwiększone koszty ponoszone przez Zamawiającego.
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 09000000 Mineralölerzeugnisse, Brennstoff, Elektrizität und andere Energiequellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 09300000 Elektrizität, Heizung, Sonnen- und Kernenergie
5. Los
LosLOT-0001