2. Verfahren
Verfahren
Titel: Ratinan ja Lamminpää 1 sähköaseman toisiosaneeraus
Beschreibung: Hankinnan kohteena on Ratinan sähköaseman 20 kV ja 110 kV ja Lamminpää 1 sähkö-aseman 110 kV suojaus- ja ohjausjärjestelmien uusinta. Hankintaan sisältyy myös Ratinan ja Lamminpään 110 kV linjojen vasta-asemien suojalaitteet
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankintailmoitus on lähetetty julkaistavaksi EU:n laajuisesti 07.09.2026. Hankinnassa noudatetaan lakia vesi- ja energiahuollon, liikenteen ja postipalvelujen alalla toimivien yksiköiden hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1398/2016, ”erityisalojen hankintalaki”). Hankinta toteutetaan erityisalojen hankintalain neuvottelumenettelyllä, johon kaikki halukkaat toimijat voivat pyytää saada osallistua. Hankintayksikkö rajoittaa ehdokkaiden määrää, joilta pyydetään alustava tarjous sekä käy neuvotteluja valittujen tarjoajien kanssa. Ehdokkaista neuvotteluun valitaan vähintään kolme (3) ja enintään viisi (5) tarjoajaa alla kuvatuilla arviointiperusteilla. Valituilta tarjoajilta pyydetään alustavat tarjoukset ennen neuvotteluja ja lopulliset tarjoukset sen jälkeen, kun neuvottelut on julistettu päättyneiksi ja lopullinen tarjouspyyntö julkaistu. Hankinta-asiakirjat, mukaan lukien alustava tarjouspyyntö liitteineen ovat suoraan saatavilla täydellisinä, rajoituksetta ja maksutta sähköisessä palvelussa (Buildercom) hankintailmoituksen julkaisemisesta lähtien. Hankinnasta kiinnostuneita yrityksiä pyydetään jättämään osallistumishakemuksensa tämän osallistumiskutsun mukaisesti. Osallistumishakemuksensa jättäneiden ehdokkaiden joukosta valitaan tarjoajat tässä osallistumiskutsussa määritellysti. Neuvotteluihin valituille esitetään neuvottelukutsu, alustava tarjouspyyntö sekä ilmoitetaan tarkennettu hankintamenettelyn aikataulu. Alustavia tarjouksia ei vertailla. Neuvottelumenettelyn rakenteeseen voi tulla muutoksia hankintamenettelyn kuluessa. Hankintayksikkö neuvottelee erikseen kunkin tarjoajan kanssa. Hankintayksikkö ei paljasta tarjoajille toisten tarjoajien esittämiä ratkaisuja eikä luottamuksellisia tietoja. Neuvotteluissa ja hankinnassa käytettävä kieli on suomi. Neuvottelut tapahtuvat Tampereella tai virtuaalisesti. Osallistumishakemuksen jättävän pitää varautua siihen, että neuvottelut järjestetään ao. ajankohtana aikataulussa mainitusti. Hankintayksikkö voi halutessaan järjestää toisen neuvottelukierroksen. Alustava tarjouspyyntö-asiakirjassa on kuvattu hankinnan kohde ja kokonaistaloudellisen edullisuuden perusteet. Selvyyden vuoksi todetaan, alustava tarjouspyyntö liitteineen ei sisällä vähimmäisvaatimuksia (yritys ja tekijät). Hankintaasiakirjoja tullaan muuttamaan ja täsmentämään hankintamenettelyn aikana ja muutoksista ilmoitetaan valittaville tarjoajille. Neuvotteluvaiheen jälkeen hankintayksikkö julistaa neuvottelut päättyneiksi ja lähettää lopullisen tarjouspyynnön, jonka perusteella tarjoajat jättävät lopulliset tarjouksensa. Hankintayksikkö voi keskeyttää hankintamenettelyn osittain tai kokonaan perustellusta syystä. Osallistumishakemuksen tai tarjouksen tekemisestä, neuvotteluihin osallistumisesta tai muusta menettelyyn osallistumisesta taikka siihen liittyvistä toimenpiteistä ei makseta ehdokkaille tai tarjoajille korvausta.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45317300 Elektroinstallationsarbeiten für Stromverteilungsanlagen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45315100 Elektrotechnikinstallation, 45310000 Installation von elektrischen Leitungen, 45311200 Elektroinstallationsarbeiten, 45311100 Installation von elektrischen Kabeln, 45315300 Stromversorgungsanlagen, 45317000 Sonstige Elektroinstallationsarbeiten, 45311000 Installation von Elektroanlagen
5. Los
Los: LOT-0000
Interne Kennung: 2026-055505-LOT-0001