See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Indkøb af forsikringer til Brand & Redning Sønderjylland I/S
Beschreibung: Udbuddet omfatter skadeforsikringer for Brand & Redning Sønderjylland I/S (BRSJ), det kommunale redningsberedskab i Haderslev, Tønder og Aabenraa Kommune, organiseret som et § 60-fællesskab. Beredskabet varetager alle opgaver under brandvæsen og redningskorps, herunder brandslukning, redningsopgaver, uheld med farlige stoffer, myndighedsopgaver, vagtcentral samt drift af brandskole, og har 106 årsværk (heraf 950 frivillige omregnet til 51 årsværk).Udbuddet er opdelt i 11 delaftaler, som tilbudsgiver kan byde på enkeltvis, flere ad gangen eller samlet:Bygnings- og løsøreforsikringArbejdsskadeforsikring (katastrofedækning), med option på lovpligtig arbejdsskadeKollektiv ulykkesforsikringErhvervs- og produktansvarsforsikring, inkl. drone- samt rådgiver- og professionelt ansvarDirektions- og bestyrelsesansvarsforsikringSøfartøjerRejseforsikringMotorkøretøjsforsikringForhandler- og værkstedsforsikringMiljøansvarsforsikring (option)Sundhedsforsikring for frivillige (option)Ordregivers bygningsmasse omfatter 30 forsikringssteder, primært brandstationer, med en samlet løsøresum på DKK 48.241.833.Kontrakterne indgås for en fast periode på 3 år fra 1. januar 2027 til og med 31. december 2029, med mulighed for forlængelse i op til yderligere 2 år. Tildeling sker pr. delaftale efter tildelingskriteriet "bedste forhold mellem pris og kvalitet", hvor pris vægter 60 % og dækningsomfang (kvalitet) vægter 40 %.
Interne Kennung: 289455549
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 66510000 Versicherungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66000000 Finanz- und Versicherungsdienstleistungen, 66500000 Versicherungen und Altersvorsorge, 66512000 Unfall- und Krankenversicherungen, 66512100 Unfallversicherungen, 66512200 Krankenversicherung (Pflichtversicherung), 66514110 Kraftfahrzeugversicherungen, 66514120 See-, Luftfahrt- und sonstige Transportversicherungen, 66515000 Schaden- oder Verlustversicherungen, 66515200 Vermögensversicherungen, 66516000 Haftpflichtversicherungen, 66516400 Allgemeine Haftpflichtversicherungen, 66516500 Berufshaftplichtversicherungen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delaftale 01 - Bygning og løsøre
Beschreibung: Bygnings- og løsøreforsikring for BRSJ's cirka 30 forsikringssteder, primært brandstationer. Én samlet police, inkl. meromkostningsdækning og all risk på droner (option).
Interne Kennung: 289456976-0
Haupteinstufung (cpv): 66515200 Vermögensversicherungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66510000 Versicherungen, 66515000 Schaden- oder Verlustversicherungen
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Aftalen kan forlænges i op til yderligere 2 år efter udløbet af den faste 3-årige periode (1. januar 2027 til 31. december 2029), med forlængelse i 1 eller 2 år ad gangen, hvorved den samlede aftaleperiode kan udgøre op til 5 år. Forlængelse sker på uændrede priser og vilkår, jf. udbudsbetingelserne. Herudover indeholder udbuddet følgende optioner: Delaftale 2 (Arbejdsskadeforsikring): Option på lovpligtig arbejdsskadeforsikring som alternativ til den udbudte katastrofedækning. Delaftale 10 (Miljøansvarsforsikring): Hele delaftalen udgør en option. Delaftale 11 (Sundhedsforsikring for frivillige): Hele delaftalen udgør en option. Optioner prissættes særskilt i tilbudslisten og indgår ikke i den evaluerede pris, jf. udbudsbetingelsernes afsnit om tildelingskriterium og evaluering.
Los: LOT-0002
Titel: Delaftale 02 - Arbejdsskade
Beschreibung: Delaftalen omfatter arbejdsskadeforsikring med katastrofedækning for Brand & Redning Sønderjylland I/S. Ordregiver har 106 årsværk, heraf 950 frivillige brandmænd omregnet til 51 årsværk, som er omfattet af beredskabets aktiviteter, herunder brandslukning, redningsopgaver, uheld med farlige stoffer og øvrige opgaver under beredskabsloven.Der ønskes option på lovpligtig arbejdsskadeforsikring som alternativ til den udbudte katastrofedækning, jf. kravspecifikationen for delaftalen.
Interne Kennung: 289457633-1
Los: LOT-0003
Titel: Delaftale 03 - Kollektiv ulykke
Beschreibung: Delaftalen omfatter kollektiv ulykkesforsikring for Brand & Redning Sønderjylland I/S' medarbejdere og frivillige. Ordregiver har 106 årsværk, heraf 950 frivillige brandmænd omregnet til 51 årsværk, som udfører opgaver under beredskabsloven, herunder brandslukning, redningsopgaver og øvrige aktiviteter forbundet med risiko for personskade.
Interne Kennung: 289457870-2
Haupteinstufung (cpv): 66512100 Unfallversicherungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66000000 Finanz- und Versicherungsdienstleistungen, 66500000 Versicherungen und Altersvorsorge, 66510000 Versicherungen, 66512000 Unfall- und Krankenversicherungen
Los: LOT-0004
Titel: Delaftale 04 - Erhvervs- og produktansvar inkl. droneansvar
Beschreibung: Delaftalen omfatter erhvervs- og produktansvarsforsikring for Brand & Redning Sønderjylland I/S, herunder drone- samt rådgiver- og professionelt ansvar. Forsikringen skal dække det erstatningsansvar, ordregiver måtte pådrage sig for skade på tredjemandsperson og/eller ting i forbindelse med beredskabets sædvanlige aktiviteter, herunder brandslukning, redningsopgaver, myndighedsopgaver, rådgivning og servicering af sikringsudstyr for ejerkommunerne samt droneflyvning og legepladsinspektion.
Interne Kennung: 289457944-3
Haupteinstufung (cpv): 66516000 Haftpflichtversicherungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66000000 Finanz- und Versicherungsdienstleistungen, 66500000 Versicherungen und Altersvorsorge, 66510000 Versicherungen, 66513100 Rechtsschutzversicherungen, 66516400 Allgemeine Haftpflichtversicherungen, 66516500 Berufshaftplichtversicherungen
Los: LOT-0005
Titel: Delaftale 05 - Direktions- og bestyrelsesansvar
Beschreibung: Delaftalen omfatter direktions- og bestyrelsesansvarsforsikring for Brand & Redning Sønderjylland I/S' ledelse. Forsikringen skal dække det erstatningsansvar, som ordregivers ledelsesorganer måtte pådrage sig i forbindelse med udøvelsen af deres hverv.
Los: LOT-0006
Interne Kennung: 289460098-5
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66000000 Finanz- und Versicherungsdienstleistungen, 66500000 Versicherungen und Altersvorsorge, 66510000 Versicherungen, 66516400 Allgemeine Haftpflichtversicherungen, 66516500 Berufshaftplichtversicherungen
Los: LOT-0007
Titel: Delaftale 06 - Søfartøjer
Beschreibung: Delaftalen omfatter forsikring af Brand & Redning Sønderjylland I/S' søfartøjer, herunder 3 stk. Bric Falcon 570, i forbindelse med beredskabets brand- og slukningsopgaver til søs samt assistance til nabolande.
Interne Kennung: 289460457-6
Haupteinstufung (cpv): 66514120 See-, Luftfahrt- und sonstige Transportversicherungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66000000 Finanz- und Versicherungsdienstleistungen, 66500000 Versicherungen und Altersvorsorge, 66510000 Versicherungen
Los: LOT-0008
Titel: Delaftale 07 - Rejse
Beschreibung: Delaftalen omfatter rejseforsikring for Brand & Redning Sønderjylland I/S' medarbejdere og frivillige i forbindelse med tjenesterejser, herunder deltagelse i udstillinger i Flensborg og fremvisning af materiel ved arrangementer i Danmark.
Interne Kennung: 289460716-7
Haupteinstufung (cpv): 66515000 Schaden- oder Verlustversicherungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66000000 Finanz- und Versicherungsdienstleistungen, 66500000 Versicherungen und Altersvorsorge, 66510000 Versicherungen, 66512100 Unfallversicherungen, 66516500 Berufshaftplichtversicherungen
Los: LOT-0009
Titel: Delaftale 08 - Motorkøretøjer
Beschreibung: Delaftalen omfatter motorkøretøjsforsikring som fællespolice for Brand & Redning Sønderjylland I/S' samlede køretøjsflåde, herunder udrykningskøretøjer, arbejdsmaskiner, anhængere og ATV'er.
Interne Kennung: 289461199-8
Haupteinstufung (cpv): 66514110 Kraftfahrzeugversicherungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66000000 Finanz- und Versicherungsdienstleistungen, 66500000 Versicherungen und Altersvorsorge, 66510000 Versicherungen, 66515000 Schaden- oder Verlustversicherungen, 66516100 Kraftfahrzeughaftpflichtversicherungen
Los: LOT-0010
Titel: Delaftale 09 - Forhandler/værksted
Beschreibung: Delaftalen omfatter forhandler- og værkstedsforsikring i forbindelse med Brand & Redning Sønderjylland I/S' egen servicering, vedligeholdelse og reparation af beredskabets køretøjer og materiel.
Interne Kennung: 289461440-9
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66000000 Finanz- und Versicherungsdienstleistungen, 66500000 Versicherungen und Altersvorsorge, 66510000 Versicherungen, 66514110 Kraftfahrzeugversicherungen, 66516100 Kraftfahrzeughaftpflichtversicherungen
Los: LOT-0011
Titel: Delaftale 10 - Miljøansvar (Option)
Beschreibung: Delaftalen er en option og omfatter miljøansvarsforsikring for Brand & Redning Sønderjylland I/S i forbindelse med beredskabets aktiviteter, herunder håndtering af uheld med farlige stoffer og øvrige opgaver, der kan indebære risiko for miljøskade.
Interne Kennung: 289461929-10
Haupteinstufung (cpv): 66516400 Allgemeine Haftpflichtversicherungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66000000 Finanz- und Versicherungsdienstleistungen, 66500000 Versicherungen und Altersvorsorge, 66510000 Versicherungen, 66516000 Haftpflichtversicherungen, 66516500 Berufshaftplichtversicherungen
Los: LOT-0012
Titel: Delaftale 11 - Sundhedsordning (Option)
Beschreibung: Delaftalen er en option og omfatter sundhedsforsikring for Brand & Redning Sønderjylland I/S' frivillige brandmænd.
Interne Kennung: 289462189-11
Haupteinstufung (cpv): 66512000 Unfall- und Krankenversicherungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66000000 Finanz- und Versicherungsdienstleistungen, 66500000 Versicherungen und Altersvorsorge, 66510000 Versicherungen, 66512200 Krankenversicherung (Pflichtversicherung)