See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Levering af køretøjer til affaldsindsamling
Beschreibung: Den udbudte ydelse vedrører levering af kran/kroghejsbiler, kroghejsbiler og overførelseshængere.
Vorherige Bekanntmachung: 00666042-2022
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 34100000 Kraftfahrzeuge
5. Los
Los: LOT-0000
Beschreibung: Køretøjerne, samt overførelseshænger skal fortrinsvis bruges til afhentning af affaldsfraktionen dagrenovation/ /restaffald. Der er tale om følgende typer af biler: • Kran/Kroghejsbil totalvægt 32 ton/4-akslede • Kroghejsbil totalvægt 32 ton/4-akslede • Overførelseshænger totalvægt 24 ton/3-akslede De første 2 køretøjer (kran/kroghejsbil og Kroghejsbil), samt 1 overførelseshænger skal leveres i første kvartal 2024. De efterfølgende år (2025, 2026, 2027 og 2028) er der option på levering af yderligere kran/kroghejsbil og kroghejsbil, samt overførelseshænger. Forventeligt 0-1 køretøjer/hænger pr. år. Endelig bekræftelse af antal og valg af størrelser vil ske 15 måneder før leveringsdatoen.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34130000 Kraftfahrzeuge für den Gütertransport, 34140000 Schwerlastfahrzeuge, 34144510 Fahrzeuge für Abfall, 34220000 Anhänger, Sattelanhänger und fahrbare Großbehälter
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Ordregiver har option på indkøb af yderligere køretøjer, jf. Kravspecifikation, frem til kontraktudløb.