2. Verfahren
Verfahren
Titel: Zaciągnięcie kredytu długoterminowego
Interne Kennung: ZP.271.2.16.2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 66113000 Kreditgewährung
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: 1. Przedmiotem zamówienia jest: 1) w ramach zamówienia podstawowego (zakres gwarantowany): Zaciągnięcie kredytu długoterminowego w kwocie 3 360 000,00 zł z przeznaczeniem na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań oraz finansowanie deficytu. 2) w ramach zamówienia objętego prawem opcji (zakres objęty prawem opcji): Zaciągnięcie kredytu długoterminowego w maksymalnej wysokości do 3 150 000,00 zł z przeznaczeniem na finansowanie deficytu. Informacje dotyczące opcji a) Zamawiający przewiduje możliwość skorzystania w trakcie realizacji umowy z opcji, o której mowa w art. 441 ust. 1 ustawy Pzp, w zakresie opisanym w pkt 1 ppkt 2, w terminie do dnia 31.12.2026 r., b) skorzystanie z prawa opcji następuje na wniosek Zamawiającego, przy czym Zamawiający nie jest zobowiązany do wykorzystania pełnej kwoty określonej w ramach opcji, c) zasady realizacji prawa opcji: - skorzystanie z prawa opcji następuje poprzez doręczenie Wykonawcy pisemnego wniosku (dyspozycji wypłaty kredytu), stanowiącego oświadczenie woli Zamawiającego o uruchomieniu określonej w tym wniosku kwoty środków w ramach prawa opcji, - wnioski mogą być składane wielokrotnie, przy czym suma kwot wynikających ze wszystkich złożonych wniosków nie może przekroczyć maksymalnej wartości kredytu określonej w ramach prawa opcji, - wypłata środków kredytu w ramach opcji nastąpi nie wcześniej niż po ustanowieniu przez Zamawiającego wymaganych zabezpieczeń kredytu, - w przypadku braku ustanowienia zabezpieczeń, Wykonawca uprawniony jest do wstrzymania wypłaty środków do czasu spełnienia przez Zamawiającego tego warunku, d) postanowienia umowy odnoszące się do przedmiotu umowy objętego zamówieniem podstawowym znajdują odpowiednie zastosowanie w odniesieniu do przedmiotu umowy objętego prawem opcji, e) skorzystanie z prawa opcji nie jest obowiązkowe. Nieskorzystanie przez Zamawiającego z opcji nie wymaga podania przyczyn i nie rodzi po stronie Zamawiającego odpowiedzialności odszkodowawczej ani nie stanowi niewykonania umowy, f) prawo opcji może być realizowane przez Zamawiającego poprzez składanie wniosków (dyspozycji wypłaty kredytu) do dnia 31.12.2026 r. włącznie. Dla zachowania prawa do skorzystania z opcji decydująca jest data doręczenia Wykonawcy wniosku (dyspozycji wypłaty kredytu). Po upływie dnia 31.12.2026 r. Zamawiający traci prawo do składania kolejnych wniosków w ramach prawa opcji. Wypłata środków nastąpi na zasadach określonych w umowie. Dla potrzeb obliczenia ceny oferty przyjmuje się, że kredyt w ramach prawa opcji zostanie wykorzystany w pełnej wysokości 3 150 000,00 zł. Założenie to służy wyłącznie celom porównania i oceny ofert i nie oznacza zobowiązania Zamawiającego do wykorzystania prawa opcji w pełnej wysokości. UWAGA! Przy obliczaniu ceny kredytu stosuje się zasadę podaną w załączniku nr 9 do SWZ. Zasada ta służy wyłącznie celom obliczenia i porównania cen ofert. W okresie realizacji umowy odsetki będą naliczane zgodnie z rzeczywistą wysokością wykorzystanego i niespłaconego kapitału oraz faktycznym okresem korzystania z kapitału, na zasadach określonych w umowie. 2. Spłata kredytu następować będzie w ratach przy uwzględnieniu wymaganego przez Zamawiającego harmonogramu spłaty kredytu. Forma spłaty: 1) zakres gwarantowany: rok 2035: kwota 3 360 000 zł - 12 miesięcznych rat kapitałowych w kwotach po 280 000,00 zł. 2) zakres objęty prawem opcji: rok 2035: kwota kredytu uruchomiona w ramach prawa opcji do wysokości 960 000,00 zł podlega spłacie w 2035 r. w 12 miesięcznych równych ratach kapitałowych; rok 2036: kwota kredytu uruchomiona w ramach prawa opcji ponad 960 000,00 zł, do maksymalnej wysokości 2 190 000,00 zł, podlega spłacie w 2036 r. w 12 miesięcznych równych ratach kapitałowych. Termin zapadalności poszczególnych rat: ostatni dzień miesiąca. Zamawiający zastrzega sobie prawo do wcześniejszej spłaty całości lub części kapitału kredytu, przed terminem określonym w harmonogramie spłat, bez ponoszenia z tego tytułu dodatkowych kosztów, prowizji, opłat lub rekompensat. W przypadku wcześniejszej spłaty części kapitału odsetki będą naliczane wyłącznie od faktycznie wykorzystanej i niespłaconej kwoty kredytu, za faktyczny okres korzystania z kapitału. Zamawiający dopuszcza możliwość zmiany terminów spłaty części kapitału kredytu w przypadku, gdy dokonanie spłaty w terminach określonych w harmonogramie spłat powodowałoby niespełnienie relacji, o której mowa w art. 243 ustawy o finansach publicznych. Zmiana terminów spłaty wymaga wniosku Zamawiającego wraz z uzasadnieniem, złożonego najpóźniej na 7 dni roboczych przed terminem spłaty danej raty, akceptacji Wykonawcy oraz zawarcia aneksu do umowy. Zmiana terminów spłaty nie może powodować zwiększenia marży Wykonawcy ani naliczenia dodatkowych prowizji, opłat lub innych kosztów z tego tytułu. Odsetki będą naliczane zgodnie z zasadami określonymi w umowie, z uwzględnieniem faktycznego okresu korzystania z kapitału. 3. Odsetki od kredytu naliczane będą za każdy dzień korzystania z kredytu, począwszy od dnia uruchomienia danej kwoty kredytu, zgodnie z zasadami określonymi w załączniku nr 9 do SWZ. Odsetki za pełne miesiące naliczane będą za rzeczywistą liczbę dni odsetkowych, natomiast za miesiąc uruchomienia kredytu oraz miesiąc całkowitej spłaty kredytu – za faktyczną liczbę dni odsetkowych. Termin zapadalności spłaty odsetek: do 10 dnia po zakończeniu miesiąca za który są naliczane. Za spłatę odsetek przyjmuje się dzień wpływu należności na rachunek kredytowy. Jeżeli termin płatności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy, termin zapadalności spłaty odsetek następuje w pierwszym dniu roboczym przypadającym po dniu ustawowo wolnym od pracy. Ciąg dalszy opisu zamówienia znajduje się w pkt 5.1.6 „Informacje ogólne”, w sekcji „Informacje dodatkowe”.
Optionen:
Beschreibung der Optionen: 1. Zamawiający przewiduje możliwość skorzystania w trakcie realizacji umowy z opcji, o której mowa w art. 441 ust. 1 ustawy Pzp, w zakresie zaciągnięcia kredytu długoterminowego w maksymalnej wysokości do 3 150 000,00 zł z przeznaczeniem na finansowanie deficytu, w terminie do dnia 31.12.2026 r., 2. skorzystanie z prawa opcji następuje na wniosek Zamawiającego, przy czym Zamawiający nie jest zobowiązany do wykorzystania pełnej kwoty określonej w ramach opcji, 3. zasady realizacji prawa opcji: a) skorzystanie z prawa opcji następuje poprzez doręczenie Wykonawcy pisemnego wniosku (dyspozycji wypłaty kredytu), stanowiącego oświadczenie woli Zamawiającego o uruchomieniu określonej w tym wniosku kwoty środków w ramach prawa opcji, b) wnioski mogą być składane wielokrotnie, przy czym suma kwot wynikających ze wszystkich złożonych wniosków nie może przekroczyć maksymalnej wartości kredytu określonej w ramach prawa opcji, c) wypłata środków kredytu w ramach opcji nastąpi nie wcześniej niż po ustanowieniu przez Zamawiającego wymaganych zabezpieczeń kredytu, d) w przypadku braku ustanowienia zabezpieczeń, Wykonawca uprawniony jest do wstrzymania wypłaty środków do czasu spełnienia przez Zamawiającego tego warunku, 4. postanowienia umowy odnoszące się do przedmiotu umowy objętego zamówieniem podstawowym (zakres gwarantowany) znajdują odpowiednie zastosowanie w odniesieniu do przedmiotu umowy objętego prawem opcji (zakres objęty prawem opcji), 5. skorzystanie z prawa opcji nie jest obowiązkowe. Nieskorzystanie przez Zamawiającego z opcji nie wymaga podania przyczyn i nie rodzi po stronie Zamawiającego odpowiedzialności odszkodowawczej ani nie stanowi niewykonania umowy, 6. prawo opcji może być realizowane przez Zamawiającego poprzez składanie wniosków (dyspozycji wypłaty kredytu) do dnia 31.12.2026 r. włącznie. Dla zachowania prawa do skorzystania z opcji decydująca jest data doręczenia Wykonawcy wniosku (dyspozycji wypłaty kredytu). Po upływie dnia 31.12.2026 r. Zamawiający traci prawo do składania kolejnych wniosków w ramach prawa opcji. Wypłata środków nastąpi na zasadach określonych w umowie. 7. Dla potrzeb obliczenia ceny oferty przyjmuje się, że kredyt w ramach prawa opcji zostanie wykorzystany w pełnej wysokości 3 150 000,00 zł. Założenie to służy wyłącznie celom porównania i oceny ofert i nie oznacza zobowiązania Zamawiającego do wykorzystania prawa opcji w pełnej wysokości. UWAGA! Przy obliczaniu ceny kredytu stosuje się zasadę podaną w załączniku nr 9 do SWZ. Zasada ta służy wyłącznie celom obliczenia i porównania cen ofert. W okresie realizacji umowy odsetki będą naliczane zgodnie z rzeczywistą wysokością wykorzystanego i niespłaconego kapitału oraz faktycznym okresem korzystania z kapitału, na zasadach określonych w umowie.