614022-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Lagerung – Contract de prestare „Servicii logistice de depozitare și servicii conexe” în cadrul grantului UCPM Logistical Hub for Ukraine UARO2-bis-UCPM hub
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Contract de prestare „Servicii logistice de depozitare și servicii conexe” în cadrul grantului UCPM Logistical Hub for Ukraine UARO2-bis-UCPM hub
Beschreibung: Procedura de atribuire implică încheierea unui contract de prestare „Servicii de închiriere spaţii de depozitare și servicii conexe”, în conf cu prevederile Caietului de sarcini nr. 87263/05.08.2026. Clauză suspensivă: “Procedura de atribuire a contractului de achiziție publică având ca obiect servicii logistice de depozitare se derulează sub incidența prezentei clauze suspensive, în sensul că încheierea contr este condiționată de asigurarea și alocarea fondurilor bugetare aferente contrde finanțare pentru grantul”UCPM Logistical Hub for Ukraine UARO2-bis-UCPM hub”. În consecință, contr de achiziție publică nu va fi încheiat anterior îndeplinirii condiției suspensive, respectiv anterior asigurării fondurilor necesare pentru finanțarea serviciilor care fac obiectul achiziției. În cazul în care, indiferent de motive, în termen de 45 zile de la data aprobării raportului procedurii, nu este alocat bugetul aferent contr de finanțare a grantului ”UARO2-bis-UCPM hub” procedura de atribuire se va anula de drept, în conformitate cu prevederile art. 212 alin.(1) lit.c) teza 2 din Legea 98/2016, fiind imposibilă încheierea contr de achiziție publică. Ofertanții din cadrul acestei proceduri înțeleg că AC nu poate fi considerată răspunzătoare pentru vreun prejudiciu în cazul anulării procedurii de atribuire, indiferent de natura acestuia și indiferent dacă AC fost notificată asupra existenței unui asemenea prejudiciu. Ofertanții din cadrul acestei proceduri acceptă utilizarea condițiilor speciale de mai sus/clauzei suspensive, asumându-și întreaga răspundere în raport cu eventualele prejudicii pe care le-ar putea suferi în situația descrisă.” Clauză de revizuire: Procedura de atribuire a contractelor de achiziție publică este inițiată sub incidența clauzei de revizuire. În temeiul art. 221 alin. (1) litera a) din Legea nr. 98/2016, AC utilizează în cadrul prezentei procedurii de achiziție clauza de revizuire privind opțiunea de suplimentare a perioadei contractuale inițiale. Mai exact, în situația identificării unei/unor surse de finanțare, autoritatea contractantă poate prelungi perioada de valabilitate a contractului cu maxim 60 luni, suplimentar perioadei inițiale. Valoarea totală estimată a achiziției a fost stabilită cu includerea opțiunii de suplimentare. Având în vedere modalitatea de aplicare a clauzei de revizuire, propunerea financiară va fi formulată pentru perioada certă pe care AC se poate angaja contractual, respectiv 12 luni (365 zile). Pentru prelungirea perioadei de valabilitate a contractului, în situația identificării unei/unor surse de finanțare, urmează să se încheie un act adițional la contractul inițial, în conformitate cu prevederile art. 221 din Legea nr. 98/2016, și ale Instrucțiunii Președintelui ANAP nr. 1 /2021. În situația în care, prin aplicarea clauzei de rev ref la opțiunea de suplimentare a perioadei contractuale inițiale, perioada de valabilitate a contractului va depăși 24 luni, prețul unitar va fi ajustat astfel: începând cu prima zi de la împlinirea celor 24 luni de la semnarea contr, pentru determinarea prețului unitar în lei a serviciilor, inclusiv serviciile conexe, ce va fi utilizat pentru stabilirea valorii contr, se va utiliza următoarea formulă de ajustare, respectiv: PUa= (PUi * IPC)/100 PUa– repr prețul unitar ajustat; PUi-repr prețul unitar inițial; IPC – reprezintă indicele prețului de consum anual comunicat de INS pentru anul anterior celui în care se dorește încheierea contr (https://insse.ro/cms/ro/content/ipc%E2%80%93serie-de-date-anuala). În situația în care nu este publicat, se utilizează indicele din anul anterior. Det valorii finale a contr se rerealizează după depunerea ultimei facturi de către contractant, în baza situației centralizatoare a plăților, ce va cuprinde totalitatea cheltuielilor efectuate în baza contri, inclusiv în baza actelor adiționale la acesta, însușită de contractant și aprobată de Autoritatea contractantă, prin încheierea unui act adițional la contract.
Interne Kennung: 4203997/2026/HUB/P1
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 63121100 Lagerung
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Procedură de atribuire ce are ca obiect încheierea unui contract de prestare: ervicii logistice de depozitare și servicii conexe la interior ( minim 6300 mp- în conformitate cu prevederile caietului de sarcini nr. 87263/05.08.2026. Amplasarea facilităților de depozitare se află pe teritoriul României în județul Suceava, într-o proximitate rezonabilă față de principalele rute de transport, pentru a facilita accesul la locație și transferul către autoritățile și/sau beneficiarii din Ucraina. Realizarea serviciilor logistice de depozitare și servicii conexe presupune obținerea rezultatelor așteptate într-un mod satisfăcător pentru Autoritatea Contractantă, prin asigurarea unei disponibilități permanente a spațiilor de depozitare comune și specifice și a mijloacelor tehnice care deservesc aceste spații, împreună cu tot personalul necesar, pentru a facilitata desfășurarea activității solicitată de Autoritatea Contractantă fără întreruperi, în regim de 24 de ore pe zi, 7 zile pe săptămână, pe toată durata de derulare a contractului.
Interne Kennung: 1