614198-2026 - Wettbewerb
Finnland – Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen – Kultarannan tapahtumapaviljongin arkkitehtuurikutsukilpailu
Wettbewerbsbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Kultarannan tapahtumapaviljongin arkkitehtuurikutsukilpailu
Beschreibung: Tasavallan presidentin kanslia järjestää yksivaiheisen suppean arkkitehtuurikutsukilpailun uuden tapahtumapaviljongin suunnittelusta Naantalin Kultarantaan. Kilpailu toteutetaan yhteistyönä Suomen Arkkitehtiliiton (SAFA) kanssa ja sen kilpailusääntöjen mukaisesti. Kilpailun tavoitteena on löytää Kultarannan uudelle, noin 800 m2 laajuiselle, tapahtumapaviljongille arvokkaaseen ympäristöön sopiva ratkaisu jatko- ja toteutussuunnittelun pohjaksi. Tavoitteet on kuvattu yksityiskohtaisemmin hankintailmoituksen liitteenä olevassa kilpailuohjelman luonnoksessa. Kilpailuun voivat ilmoittautua ehdokkaat, jotka täyttävät osallistumishakemuslomakkeessa määritellyt tehtävän edellyttämät soveltuvuusvaatimukset ja vähimmäisehdot. Vaatimukset täyttävistä ehdokkaista arvotaan kuusi (6) työryhmää varsinaiseen kilpailuun. Kilpailuehdotusten arvosteluperusteet esitetään kilpailuohjelman luonnoksessa. Kilpailuohjelmaa täsmennetään ennen kilpailun alkua yhdessä myöhemmin valittavan Suomen Arkkitehtiliiton nimeämän tuomariston jäsenen kanssa.
Interne Kennung: 626296
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Vaatimukset täyttävistä ehdokkaista arvotaan kuusi (6) työryhmää varsinaiseen kilpailuun. Osallistujat valitaan ilmoittautuneiden soveltuvuusvaatimukset täyttävien ehdokkaiden joukosta seuraavin periaattein: Kori A) kolme (3) suunnitteluryhmää valitaan arvalla Korin A vähimmäisehdot täyttävistä osallistujista. Kori B) kolme (3) suunnitteluryhmää valitaan arvalla Korin B vähimmäisehdot täyttävistä osallistujista. Kori C) mikäli Korin A ja B vähimmäisehdot täyttäneitä suunnitteluryhmiä on yhteensä alle kuusi (6), valitaan loput osallistujat arvalla Korin C vähimmäisehdot täyttäneistä osallistujista. Koreja A-C koskevat vaatimukset on esitetty Osallistumishakemuslomakkeessa. Korin A arvonta suoritetaan ensimmäisenä ja Korin B arvonta toisena. Mikäli Korien A ja B arvonnassa vähimmäisehdot täyttäviä osallistujia on alle kuusi (6), niin loput osallistujat valitaan arpomalla Korin C vähimmäisehdot täyttävistä osallistujista siten, että osallistujia on yhteensä enintään kuusi (6) suunnitteluryhmää. Mikäli ehdokas täyttää Korin A vähimmäisehdot niin täyttää ehdokas myös Korin B vähimmäisehdot, samoin jos täyttää Korin B vähimmäisehdot niin täyttää ehdokas Korin C vähimmäisehdot. Tämän vuoksi kaikki Korin A vähimmäisehdot täyttävät ehdokkaat, jotka eivät tulleet valituiksi Korin A arvonnan perusteella, otetaan huomioon myös Korin B arvonnassa vähimmäisehtojen täyttyessä. (HUOM! Jos ehdokas osallistuu Korin A tai B arvontaan, mutta joku referenssi hylätään, niin siirretään ehdokas Korin B tai C arvontaan, jos Korin B tai C vähimmäisehdot täyttyvät.)
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71230000 Organisation von einem Architektenwettbewerb
5. Los
Los: LOT-0000