614292-2026 - Wettbewerb
Schweden – Beratung im Bauwesen – Installationsledare
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Installationsledare
Beschreibung: Uppdraget avser konsultuppdrag som installationsledare åt Stockholm Parkering. Konsulten ska vara beställaren behjälplig med uppföljning av produktion, dialog med entreprenörer, uppföljning av framdrift och tidplan, avvikelsehantering, uppföljning av KMA, protokollföring, administration, projektering, ekonomiuppföljning, upphandling m.m. Objektet är beläget i stadsutvecklingsområdet Hagastaden i Stockholm kommun och avser nybyggnation av garageanläggning för ca 250 p-platser.
Interne Kennung: SP 2026/120
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71530000 Beratung im Bauwesen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71540000 Bauverwaltungsleistungen
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: Installationsledare
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Installationsledare
Intern identifierare: SP 2026/120
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 71540000 Byggteknisk ledning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Installationsledare