See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Merikarvian kunnan koulukuljetukset lukuvuosiksi 2026-2027 ja 2027-2028, optiona lukuvuodet 2028-2029 ja 2029-2030
Beschreibung: Tämä oli hankinnan kohde: Merikarvian kunta haki kuljetuspalveluja esi- ja perusopetuksen sekä lukiokoulutuksen oppilaille erikseen nimetyillä reiteillä 1-7 lukuvuosille 2026-2027 ja 2027-2028 ajalle 1.8.2026-31.7.2028. Optioina ovat lukuvuodet 2028-2029 ja 2029-2030, joiden käyttöönotosta päättää tilaaja. Oppilaskuljetukset alkavat ja päättyvät lukuvuosittain Merikarvian kunnan sivistyslautakunnan päättäminä aikoina. Lukuvuosi 2026-2027 alkaa 11.8.2026. Jokainen reitti on oma osa-alueensa, jotka näkyvät liitteenä olevassa reittikartassa. Tarkemmat reittimäärittelyt reiteistä kuvattu hankinnan kohteen osien kuvausten kohdissa. Tarjouksen voi antaa yhdestä tai useammasta osa-alueesta. Kuljetusreitit ja -määrät ovat alustavia ja ne on esitetty tämänhetkisen tiedon mukaisina. Koulukuljetusten reitit ja suoritteet tarkistetaan elokuun alkupuolella, kun on käytettävissä lopulliset tiedot oppilaista ja kuljetusajoista. Tarkistukset tehdään tilaajan ja valittujen sopimuskumppaneiden kanssa yhteistyössä. Tilaaja hyväksyy lopulliset reittisuunnitelmat ja aikataulut. Hinnoittelu Tarjoushinnat annetaan osa-alueittain, hankinnan kohteen kriteerit -kohdassa pyydetyllä tavalla. Kilpailuttaminen kaikilla osa-alueilla perustuu kunkin reitin osalta liikennöitsijän ilmoittamaan reittikohtaiseen hintaan €/km (alv 0 %). Kukin reitti ajetaan iltapäivisin päinvastaisessa järjestyksessä. Vain toteutuneet kilometrit maksetaan. Mahdollinen pandemia tai muu keskeytys koulun toimintaan keskeyttää myös tarpeen koulukuljetusliikenteeseen. Tilaaja pidättää itsellään oikeuden reittien muutokseen jaksojärjestelmästä, lukukauden vaihtumisesta, lukujärjestyksen tai oppilasmäärien muutoksesta tms. johtuen. Ennen muutoksista tehtävää päätöstä neuvotellaan palveluntuottajan kanssa. Lukujärjestyksistä ym. muista seikoista johtuvat päivittäiset muutokset palveluntuottaja ottaa huomioon kunkin kohteen kuljetuksessa. Päävastuu reitin ja aikataulujen toimivuudesta ja täsmällisyydestä kuuluu palveluntuottajalle. Tehokilometrihinnoitteluun perustuvan reitin laskutettava osuus lasketaan siten, että kuljetus alkaa ensimmäisen kuljetettavan astuessa kyytiin ja päättyy viimeisen kuljetettavan poistuessa kyydistä ja auton vapautuessa ko. reitiltä. Näin ollen sekä lähtöhinta että ajomatka auton asemapaikalle sisältyvät kuljetusreitin ajamisesta saatavaan korvaukseen. Optiot Hankintaan sisältyy kaikille reiteille optiokaudet 1+1 (lukuvuodet 2028-2029 ja 2029-2030). Option käytöstä päättää Merikarvian kunnan sivistyslautakunta. Kutakin reittiä erikseen koskevan option käytöstä ilmoitetaan hyvissä ajoin toimittajalle.
Interne Kennung: Merikarvia
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Menettelyä on nopeutettu, koska hankinnasta on julkaistu hankintalain mukainen ennakkoilmoitus 18.2.2026, jota on käytetty määräaikojen lyhentämiseen.
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista (1397/2016) sekä julkisten hankintojen yleisiä sopimusehtoja (JYSE 2025 Palvelut).
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60112000 Öffentlicher Verkehr (Straße)
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Kasala: Ingisällinnevantien ja Rantatien risteys - Riispyyntie - Rantatie - koulukeskus
Beschreibung: Tarjouskohde sisältää koululaisten sekä lukiolaisten koulukuljetuksia välillä Ingisällinnevantien ja Rantatien risteys – Riispyyntie – Rantatie – koulukeskus. Reitit ajetaan koulupäivisin koululaisten ja opiskelijoiden lukujärjestyksen mukaan. Aamukuljetus ajetaan joka koulupäivä ja iltapäiväkuljetukset yhdestä kolmeen kertaan päivässä. Yhdensuuntaisen reitin pituus on noin 24 km. Lopullinen reitti, sen pituus ja ajojärjestelyt tarkentuvat ennen lukuvuoden alkua ostajan ja tarjoajan kanssa käytävissä neuvotteluissa, kun reitillä kulkevien oppilaiden / opiskelijoiden määrä, lukujärjestykset ja osoitteet ovat vahvistuneet. Osa iltapäiväkuljetuksista saattaa olla lyhyempiä ja vastaavasti klo 16:05 lähtevä lukiolaisten kuljetus saattaa olla pidempi riippuen lukiolaisten osoitteista. Vaadittava kaluston kuljetuskapasiteetti on vähintään 13 koululaispaikkaa (kohteen minimivaatimus).
Interne Kennung: 1 Reitti-0
Los: LOT-0002
Titel: Lammela: Viisarintien ja Lammelantien risteys - Lammelantie - Rantatie - koulukeskus
Beschreibung: Tarjouskohde sisältää koululaisten sekä lukiolaisten koulukuljetuksia välillä Viisarintien ja Lammelantien risteys – Lammelantie – Rantatie – koulukeskus. Reitit ajetaan koulupäivisin koululaisten ja opiskelijoiden lukujärjestyksen mukaan. Aamukuljetus ajetaan joka koulupäivä ja iltapäiväkuljetukset yhdestä kolmeen kertaan päivässä. Yhdensuuntaisen reitin pituus on noin 25 km. Lopullinen reitti, sen pituus ja ajojärjestelyt tarkentuvat ennen lukuvuoden alkua ostajan ja tarjoajan kanssa käytävissä neuvotteluissa, kun reitillä kulkevien oppilaiden / opiskelijoiden määrä, lukujärjestykset ja osoitteet ovat vahvistuneet. Osa iltapäiväkuljetuksista saattaa olla lyhempiä ja vastaavasti klo 16:05 lähtevä lukiolaisten kuljetus saattaa olla pidempi riippuen lukiolaisten osoitteista. Vaadittava kaluston kuljetuskapasiteetti on vähintään 36 koululaispaikkaa (kohteen minimivaatimus).
Interne Kennung: Reitti 2-1
Los: LOT-0003
Titel: Aholantien syöttö Kuvaskankaalle ja Paulakankaan syöttö Tuorilaan
Beschreibung: Tarjouskohde sisältää koululaisten sekä lukiolaisten koulukuljetuksia välillä Kallträsk – Kuvaskangas – Paulakankaantie – Kirinnevantie – Ruonantie – Tuorila. Reitit ajetaan koulupäivisin koululaisten ja opiskelijoiden lukujärjestyksen mukaan. Aamukuljetus ajetaan joka koulupäivä ja iltapäiväkuljetukset yhdestä kolmeen kertaan päivässä. Yhdensuuntaisen reitin pituus on noin 26 km. Lopullinen reitti, sen pituus ja ajojärjestelyt tarkentuvat ennen lukuvuoden alkua ostajan ja tarjoajan kanssa käytävissä neuvotteluissa, kun reitillä kulkevien oppilaiden / opiskelijoiden määrä, lukujärjestykset ja osoitteet ovat vahvistuneet. Vaadittava kaluston kuljetuskapasiteetti on vähintään 25 koululaispaikkaa (kohteen minimivaatimus).
Interne Kennung: Reitti 3-2
Los: LOT-0004
Titel: Koittankoski: Isojoentien ja Koittankoskentien risteys - Kuvaskankaan kylätalo - Tuorila - koulukeskus
Beschreibung: Tarjouskohde sisältää koululaisten sekä lukiolaisten koulukuljetuksia välillä Isojoentien ja Koittankoskentien risteys – Kuvaskankaan kylätalo – Tuorila - koulukeskus. Reitit ajetaan koulupäivisin koululaisten ja opiskelijoiden lukujärjestyksen mukaan. Aamukuljetus ajetaan joka koulupäivä ja iltapäiväkuljetukset yhdestä kolmeen kertaan päivässä. Yhdensuuntaisen reitin pituus on noin 24 km. Lopullinen reitti, sen pituus ja ajojärjestelyt tarkentuvat ennen lukuvuoden alkua ostajan ja tarjoajan kanssa käytävissä neuvotteluissa, kun reitillä kulkevien oppilaiden / opiskelijoiden määrä, lukujärjestykset ja osoitteet ovat vahvistuneet. Vaadittava kaluston kuljetuskapasiteetti on vähintään 42 koululaispaikkaa (kohteen minimivaatimus).
Interne Kennung: Reitti 4-3
Los: LOT-0005
Titel: Siikaisten keskusta – Lauttijärventien ja Mäkitien risteys – Tuorila – Merikarvian koulukeskus
Beschreibung: Tarjouskohde sisältää koululaisten sekä lukiolaisten koulukuljetuksia välillä Siikaisten keskusta – Lauttijärventien ja Mäkitien risteys – Tuorila – Merikarvian koulukeskus. Reitit ajetaan koulupäivisin koululaisten ja opiskelijoiden lukujärjestyksen mukaan. Aamukuljetus ajetaan joka koulupäivä ja iltapäiväkuljetukset yhdestä kolmeen kertaan päivässä. Yhdensuuntaisen reitin pituus on noin 29 km. Lopullinen reitti, sen pituus ja ajojärjestelyt tarkentuvat ennen lukuvuoden alkua ostajan ja tarjoajan kanssa käytävissä neuvotteluissa, kun reitillä kulkevien oppilaiden / opiskelijoiden määrä, lukujärjestykset ja osoitteet ovat vahvistuneet. Vaadittava kaluston kuljetuskapasiteetti on vähintään 50 koululaispaikkaa (kohteen minimivaatimus).
Interne Kennung: Reitti 5.-4
Los: LOT-0006
Titel: Otamo – Lankoski, syöttö Tuorilaan
Beschreibung: Tarjouskohde sisältää koululaisten sekä lukiolaisten koulukuljetuksia välillä Otamontien ja Leväsjoentien risteys – Harvalantie 49 – Tuorila. Reitit ajetaan koulupäivisin koululaisten ja opiskelijoiden lukujärjestyksen mukaan. Aamukuljetus ajetaan joka koulupäivä ja iltapäiväkuljetukset yhdestä kolmeen kertaan päivässä. Yhdensuuntaisen reitin pituus on noin 26 km. Lopullinen reitti, sen pituus ja ajojärjestelyt tarkentuvat ennen lukuvuoden alkua ostajan ja tarjoajan kanssa käytävissä neuvotteluissa, kun reitillä kulkevien oppilaiden / opiskelijoiden määrä, lukujärjestykset ja osoitteet ovat vahvistuneet. Vaadittava kaluston kuljetuskapasiteetti on vähintään 18 koululaispaikkaa (kohteen minimivaatimus).
Interne Kennung: Reitti 6-5
Los: LOT-0007
Titel: Luotokulma: Laveentie - Meritie - Rantatie - koulukeskus - Härvelintie - koulukeskus
Beschreibung: Tarjouskohde sisältää koululaisten sekä lukiolaisten koulukuljetuksia välillä Laveentie – Meritie – Rantatie - koulukeskus - Härvelintie – koulukeskus. Reitit ajetaan koulupäivisin koululaisten ja opiskelijoiden lukujärjestyksen mukaan. Aamukuljetus ajetaan joka koulupäivä ja iltapäiväkuljetukset yhdestä kolmeen kertaan päivässä. Yhdensuuntaisen reitin pituus on noin 17 km. Lopullinen reitti, sen pituus ja ajojärjestelyt tarkentuvat ennen lukuvuoden alkua ostajan ja tarjoajan kanssa käytävissä neuvotteluissa, kun reitillä kulkevien oppilaiden / opiskelijoiden määrä, lukujärjestykset ja osoitteet ovat vahvistuneet. Vaadittava kaluston kuljetuskapasiteetti on vähintään 14 koululaispaikkaa (kohteen minimivaatimus).
Interne Kennung: Reitti 7-6