614434-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Digitalisierte Kartenerstellung – Rammeaftale screening af markblokke og tilhørende korttemaer
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelRammeaftale screening af markblokke og tilhørende korttemaer
BeschreibungI udbuddet vil SGAV lægge screeningsdelen af en stor del af de markblokke og tilhørende korttemaer, som skal 1. behandles, ud til leverandøren. Denne screening skal ske efter speci-fikke retningslinjer, jf. nærværende Bilag 1 (Situationsbeskrivelse) og Bilag 3 (Screeningsin-struks). Der er tale om screening af et afgrænset antal markblokke på 60.000 – 120.000 årligt, da SGAV selv håndterer visse markblokke f.eks. på grund af deres høje kompleksitet, hvis der er ændringsforslag til markblokken, eller hvis analyser viser, at der er stor sandsynlighed for, at markblokken eller et tilhørende korttema skal rettes. Efter leverandørens screening vil SGAV selv redigere de markblokke og tilhørende korttema-er, hvor der er behov for redigering. Leverandøren skal dog opdatere visse attributdata for alle de screenede markblokke, som beskrevet i Bilag 4 (Snitfaldebeskrivelsen). Vurdering af markblokkene og de tilhørende korttemaer hos leverandøren skal især ske på grundlag af ortofotos fra de seneste tre år, visse attributdata på markblokkene og de tilhøren-de korttemaer samt markindtegningerne fra ansøgerne.
Interne Kennung791436
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71354100 Digitalisierte Kartenerstellung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71355100 Photogrammetrische Dienstleistungen, 72314000 Datenerhebung und -zusammentragung, 71354000 Kartografiedienste, 71350000 Wissenschaftliche und technische Dienstleistungen im Ingenieurwesen, 71354300 Katastervermessung
5. Los
LosLOT-0000