614669-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Bauarbeiten – Viborg Brandstation
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelViborg Brandstation
BeschreibungBygherren, Midtjysk Brand & Redning, har besluttet at der skal opføres en ny brandstation i Viborg, som erstatning for den gamle brandstation. Midtjysk Brand og Redning varetager beredskabsopgaver i Silkeborg og Viborg Kommune. Det er disse 2 kommuner, der finansierer den nye Brandstation. Den politiske beslutning omkring etablering af den nye Brandstation, er der for truffet i disse 2 kommuner. Brandstationen placeres på den matrikel (309m jf. bilag BYG02) i Viborg, hvor den gamle brandstation er placeret. Adresse for brandstationens placering. Industrivej 3 8800 Viborg Projektet udbydes i totalentreprise, på grundlag af byggeprogrammer med tilhørende rumbeskrivelser, nærhedsdiagrammer. Udbuddet gennemføres som et udbud med forhandling efter bestemmelserne i Afsnit II i Udbudsloven, lov nr. 1564 af 15.12.2015. Det samlede anlægsbudget for den nye Brandstation vil ligge i størrelsesordenen DKK 100.000.000 ekskl. moms. Heraf har bygherren afsat ca. DKK 88.000.000 ekskl. moms til totalentreprisen. Det samlede anlægsbudget omfatter, tilslutningsafgifter, forundersøgelser, teknisk, administrativ, og juridisk rådgivning, afsætningsbeløb til risikopulje, diverse bygherreomkostninger, bygherreleverancer, diverse gebyrer, revision mv. Samtlige entreprenørens ydelser i henhold til udbudsgrundlaget, herunder håndværkerudgifter, teknisk rådgivning, garanti og forsikringer, styring og ledelse af projektet, administration, byggeplads, vinter og vejrligsforanstaltninger, kvalitetssikring, projektdokumentation, myndighedsgodkendelser mv. skal kunne rummes inden for det samlede anlægsbudget. Entreprenørens ydelser omfatter alle: - Ydelser omfattende arkitektarbejder - Ydelser omfattende landskabsarkitektarbejder - Ydelser omfattende ingeniørarbejder Ydelsesbeskrivelser for Byggeri og Landskab 2018, udgivet af FRI og Danske Arkitektvirksomheder, med de tilføjelser og ændringer, som fremgår af nærværende udbudsgrundlag. Der henvises i øvrigt til Projektspecifik Ydelsesbeskrivelse og afkrydsningslisten deri for fastlæggelse af ydelser, er vedlagt som bilag (se bilag UD05). Afkrydsningslisten angiver omfang af de rådgivningsydelser som skal indeholdes i totalentreprisen. Bemærkninger til Ydelsesbeskrivelsen præciserer ansvaret for ydelserne. Kun hvor det helt entydigt fremgår at ydelsen ikke henhører under totalentreprisen, skal den ikke være indeholdt i kontrakten. FRI, og DANSKE ARK – Ydelsesbeskrivelser for Arbejdsmiljøkoordinering (FRI og Danske Ark, 2023) med de tilføjelser og ændringer, som fremgår af nærværende udbudsgrundlag. Se YBL på følgende hjemmeside https://www.danskeark.dk/content/ydelsesbeskrivelsearbejdsmiljoradgivning Ydelserne i Ydelsesbeskrivelsen henhører derved under Totalentreprisen FRI og PAR – Vejledning for ”Som udført 2022”, med de tilføjelser som fremgår af nærværende udbudsgrundlag. Vedlagt er kravsskema (bilag UD15), med angivelse af ydelser der skal udføres. Se YBL på følgende hjemmeside https://www.frinet.dk/v%C3%A6rkt%C3%B8jer/ydelsesbeskrivelser/ydelsesbeskrivelseforsomudf%C3%B8rt2022/
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres med henblik på at indgå en ABT 18 totalentrepriseaftale for byggeopgaven vedrørende en ny brandstation i Viborg. Ordregiver Midtjysk Brand & Redning har besluttet, at der skal opføres en ny brandstation på samme sted som den eksisterende Brandstation, beliggende på Industrivej 3 i Viborg. Midtjysk Brand & Redning varetager brand og redningsopgaver i henholdsvis Viborg Kommune og Silkeborg Kommune. Det er Viborg Kommune og Silkeborg Kommune, der finansierer den nye brandstation. Det er Norconsult Danmark A/S v/Bygherrerådgiver Nicolai Juul, der er ansvarlig for gennemførelse af udbuddet, og som varetager kontakt med ansøgerne og Tilbudsgiverne via udbudsportalen iBinder i forbindelse med gennemførelse af udbuddet. Det bemærkes, at al dialog/kontakt mellem ansøger/Tilbudsgiver og Ordregiver i forbindelse med og under gennemførelsen af udbuddet, kun kan ske via udbudsportalen iBinder. Opgaven udbydes i totalentreprise som et EU-udbud i henhold til udbudslovens afsnit ll. Udbuddet gennemføres som et udbud med forhandling, jf. Udbudslovens bestemmelser i §§ 61-66. Udbuddet gennemføres med en forudgående prækvalifikation.
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
5. Los
LosLOT-0000