2. Verfahren
Verfahren
Titel: Likaisen pyykin säkkirata
Beschreibung: Puolustusvoimien logistiikkalaitos hankkii Puolustusvoimien vaatetuskorjaamon Mikkelin tuotantolaitokselle kattoon asennettavan likapyykin säkkiradan. Hankinta kokonaisuus sisältää: - kattoon asennettavan likaisen pyykin säkkiradan suunnittelun, - rakentamisen ja paikalleen toimintakuntoon asentamisen, sekä - vanhan säkkiradan purkamisen ja asianmukaisen kierrättämisen. Hankinnalle on asetettu aikataulutavoitteeksi, että uusi säkkirata olisi toimintavalmiina toukokuussa 2027.
Interne Kennung: 15044/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Tarjouskilpailu toteutetaan avoimena EU-hankintamenettelynä julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annetun lain (1397/2016, myöh. hankintalaki) mukaisesti. Hankintaa ei jaeta eri Tarjoajien kesken. Hankinnan kohteen ylläpidon ja käytettävyyden turvaamiseksi hankintaa ei ole mahdollista jakaa osiin. Tässä hankinnassa ei ole energiatehokkuuteen liittyviä vaatimuksia. Tarjouspyynnön kohdetta ei voida jakaa osiin, koska hankinnan kohde on yksi kokonaisuus. Tarjouspyynnön kohteeseen liittyvät tekniset liitteet voidaan toimittaa myös englanninkielisinä, mikäli niitä ei ole saatavissa suomen kielisenä tarjouksen jättöhetkellä. Tarjouksen laatimisesta ja jättämisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. Tarjoaja vastaa itse sille tarjouskilpailuun osallistumisesta aiheutuvista kustannuksista. Ennen tarjousten käsittelyä tarkastetaan, täyttävätkö tarjoajat hankintayksikön asettamat soveltuvuusvaatimukset. Tarjouskilpailusta suljetaan pois ne tarjoajat, jotka eivät täytä soveltuvuusvaatimuksia tai joita koskevat hankintalain 80 §:ssä ilmoitetut poissulkemisperusteet. Tarjouskilpailusta voidaan sulkea myös tarjoaja, jota koskee hankintalain 81 §:ssä mainitut poissulkemisperusteet. Hankinnan vaiheet ovat seuraavat: 1. Hankintailmoitus sähköisellä ilmoituskanavalla (HILMA) 2. Lisäkysymysten esittäminen 3. Hankintayksikön vastaukset lisäkysymyksiin 4. Tarjousten jättäminen 5. Tarjousten käsitteleminen a. Tarjousten avaaminen b. Tarjoajien soveltuvuuden tarkastaminen c. Tarjouksen tarjouspyynnön mukaisuuden tarkastaminen d. Tarjousten vertailu 6. Hankintapäätöksen tekeminen ja tiedoksianto 7. Hankintasopimuksen allekirjoittaminen Tarjousten vertailu tehdään Päätöksenteon perusteet -kohdassa ilmoitetulla tavalla.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 42700000 Maschinen für das Textil-, Bekleidungs- und Ledergewerbe
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Hankinta sisältää seuraavat optiot: varastoradat, varaosapaketti ja huoltosopimus. Varastoratojen osalta optio voidaan lunastaa hankintapäätöksen yhteydessä, mikäli saatu rahoitus kattaa kustannuksen. Varaosapaketin ja huoltosopimuksen optio tulee lunastaa kolme (3) kuukautta ennen säkkiradan takuun päättymistä.