See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Urologi- og afføringsinkontinens produkter
Beschreibung: Udbuddet omfatter Rammeaftaler (herefter benævnt aftaler) på levering af urologi- og afføringsinkontinens produkter til borgere med en § 112 bevilling fra Aarhus Kommune samt til sygeplejedepoterne i Magistratsafdelingen for Sundhed og Omsorg, herefter benævnt MSO. Der skal ligeledes stilles et IT-baseret bestillings-/bevillingssystem til rådighed for MSO til håndtering af borgernes bevillinger. Udbuddet bliver opdelt i to delaftaler: Delaftale 1: Levering af urologiprodukter Delaftale 2: Levering af afføringsinkontinens produkter
Vorherige Bekanntmachung: 74247-2026
Interne Kennung: 650634
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33000000 Medizinische Ausrüstungen, Arzneimittel und Körperpflegeprodukte
Zusätzliche Einstufung (cpv): 33196000 Medizinische Hilfsmittel
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delaftale 1 Levering af urologiprodukter
Beschreibung: Aftalen omfatter levering af urologiprodukter til borgere med en § 112 bevilling fra Aarhus Kommune samt til sygeplejedepoterne i magistratsafdelingen for sundhed og omsorg. Desuden skal tilbudsgiver stille et IT-baseret bestillings-/bevillingssystem til rådighed for MSO til håndtering af borgernes bevillinger. Urologiprodukter kategoriseres jævnfør Servicelovens § 112 som kropsbårne hjælpemidler. I henhold til Aarhus Kommune serviceniveau for § 112 bevillinger, betragtes som hovedregel, følgende produkter som urologihjælpemidler: Intermitterende, engangskatetre. Omgivet af sterilt vand/saltvand Intermitterende, engangskatetre. Gelcoated Intermitterende, engangskatetre. Med integreret vandpose i det enkelte kateters forpakning Intermitterende engangskatetre med fleksibel kuglespids. Omgivet af sterilt vand/saltvand- Intermitterende engangskatetre til blæretømning. MINISTØRRELSE. Om-givet af sterilt vand/saltvand Plaster til kateterfiksering Kateterventiler KatetersmøremiddelUridomer Fikseringsstrimler til uridomer Permanente urinvejskatetre Urinposer Fikseringsbånd til urinposer Urinposeholdere Urinposestativ Katerisationssæt Glycerinsprøjte Skyllevæske Tilbehør til skyllevæske
Interne Kennung: 650635
Zusätzliche Einstufung (cpv): 33141200 Katheter, 33000000 Medizinische Ausrüstungen, Arzneimittel und Körperpflegeprodukte, 33196000 Medizinische Hilfsmittel, 33141615 Urinbeutel
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Aarhus Kommune kan forlænge Aftalen i op til 12 måneder ad 3 gange på uændrede vilkår eller på ændrede vilkår.
Los: LOT-0002
Titel: Delaftale 2 Levering af afføringsinkontinensprodukter
Beschreibung: Aftalen omfatter levering af afførringsinkontinensprodukter til borgere med en § 112 bevilling fra Aarhus Kommune samt til sygeplejedepoterne i Magistratsafdelingen for Sundhed og Omsorg. Herudover omfatter aftalen, at der stilles et tilhørende bestillings-/bevillingssystem til rådighed for MSO til håndtering af borgernes bevillinger. I henhold til Aarhus Kommune serviceniveau for § 112 bevillinger, betragtes som hovedregel, nedenstående produkter som afføringsinkontinens hjælpemidler: Analpropper Fækalposer Miniskyl uden forlængerslange Miniskyl med forlængerslange
Interne Kennung: 650636
Zusätzliche Einstufung (cpv): 33000000 Medizinische Ausrüstungen, Arzneimittel und Körperpflegeprodukte, 33196000 Medizinische Hilfsmittel