See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: DCAI AI supercomputer
Beschreibung: Anskaffelse af AI-kapacitet. Supercomputer i verdensklasse og højt volumen af GPU kapacitet, samt være forberedt på næste genereration af GPU. Der skal være skalerbarhed af infrastrukturen som tilbyder lav latenstid og høj båndbredde og muliggør horisontal skalering af computernoder uden at gå på kompromis med netværksydelsen, for at understøtte høj paralleringsering og krav til hurtig datetilgængelighed. På baggrund af KUs forretningsbehov er følgende særlige omstændigheder identificeret: AI kapacitet til AI-træning med store datasæt. AI-træningen skal understøtte dansk suverænitet, Leverandøren skal tilbyde dansk og engelsktalende rådgivning om implementering af dansk og engelsk AI-træning Leverandøren skal tilbyde dansk support og hotline, samt fysisk placering i Danmark. Leverandøren skal være koblet til forsker-netværket (forskningsnettet via DeiC) for at muliggøre sømløs integration med KUs-datacenter.
Interne Kennung: 058-0607/25-7000
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
5. Los
Los: LOT-0000