2. Verfahren
Verfahren
Titel: Levering af hoved- og biretter til plejeboliger og Center for Rehabilitering og Forebyggelse i Gentofte Kommune
Beschreibung: Udbuddet vedrører hoved- og biretter til borgere i Gentofte Kommunes plejehjem (plejebolig), inkl. daghjem samt hovedret- og biretter til borgere på Center for Rehabilitering og Forebyggelse (CRF). Gentofte Kommune ønsker at tilbyde mad, der er indbydende, appetitvækkende og velsmagende samt af høj ernæringsmæssig og fødevarehygiejnisk kvalitet. Kommunen ønsker desuden, at borgerne får mad, der sikrer den nødvendige tilførsel af energi og næringsstoffer og lever op til de til enhver tid gældende standarder og anbefalinger på området. Gentofte Kommune har fokus på at minimere fejlernæring blandt borgere i kommunens plejeboliger, brugere af daghjem og indlagte på CRF, og leverandøren skal understøtte, at deres mad understøtter spisemiljøet, herunder anretning af maden. Det er leverandørens opgave at tilbyde et måltid, der kulinarisk og ernæringsmæssigt giver mulighed for at tilgodese den enkelte borgers behov og ønsker, så fejlernæring undgås. Gentofte Kommune ønsker ikke, at normalkost til raske ældre samt energi- og proteinrig kost leveres som frost. Dog kan enkelte komponenter godt leveres som frost, fx grøntsager.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres efter reglerne i afsnit III (lightregime) i lov nr. 1564 af 15. december 2015, ”Udbudsloven”. Udbuddet gennemføres som et offentligt EU-udbud med mulighed for forhandling, hvilket betyder, at enhver egnet Tilbudsgiver har ret til at afgive tilbud. Ordregiver forbeholder sig retten til at forhandle, uden at dette dog indebærer en pligt.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 55521100 Essen auf Rädern
Zusätzliche Einstufung (cpv): 55322000 Kochen von Mahlzeiten, 55521200 Auslieferung von Mahlzeiten
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Option på forlængelse af Rammeaftalen udløses automatisk, såfremt Leverandøren ikke modtager særskilt skriftlig meddelelse fra Kommunen om, at Kommunen ikke vil gøre brug af optionen på forlængelse. Såfremt Kommunen ikke vil anvende optionen på forlængelse, vil Leverandøren modtage skriftlig meddelelse herom senest 3 måneder før Rammeaftalens udløb.