2. Verfahren
Verfahren
Titel: Renovation of force standard machine
Beschreibung: RISE Research Institutes of Sweden AB is procuring for The Swedish National Metrology Institute (NMI) for force and torque at RISE which realizes forces in the range 0.5 N to 6 MN. The requested is a renovation modernization of a 100 kN / 1000 kN lever amplification force standard machine.
Interne Kennung: 26/78
Verfahrensart: Wettbewerblicher Dialog
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50530000 Reparatur und Wartung von Maschinen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 38400000 Instrumente zum Prüfen von physikalischen Eigenschaften, 38970000 Technischer Simulator für Forschung, Prüfungen und Wissenschaft, 51100000 Installation von elektrischen und mechanischen Einrichtungen
5. Los
Los: LOT-0000
2. Förfarande
Förfarande
Intern identifierare: 26/78
Typ av förfarande: Konkurrenspräglad dialog
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 50530000 Reparation och underhåll av maskiner
Ytterligare klassificering (cpv): 38400000 Instrument för kontroll av fysikaliska egenskaper, 38970000 Forskningssimulatorer, testsimulatorer och simulatorer för vetenskapligt bruk, 51100000 Installation av elektrisk och maskinteknisk utrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000