2. Verfahren
Verfahren
Titel: Turvatekniset järjestelmät palveluineen
Beschreibung: Hankinnan kohteena on turvatekniset järjestelmät ja turvatekniikkaan liittyvät palvelut. Rikosseuraamuslaitos hankkii vankiloissa käytettävää turvatekniikkaa ja turvatekniikan huoltopalvelun. Hankinta käsittää kaikki Rikosseuraamuslaitoksen vankilat. Tämä hankinta jaetaan seuraaviin osa-alueisiin: 1. Turvatekniset järjestelmät 2. Kulunvalvontajärjestelmä Hankinnan kohteena olevat tuotteet ja niihin liittyvät palvelut on kuvattu osallistumispyynnön liitteessä 1.1 "Alustava hankinnan kohteen kuvaus OA1" ja liitteessä 1.2 "Alustava hankinnan kohteen kuvaus OA2". Hankintaan liittyviä vaatimuksia on myös muissa osallistumispyynnön liitteissä. Ehdokas voi osallistua ja tulla valituksi vain toiseen tai molempiin osa-alueeseen. SOPIMUSKAUSI Hankinnan puitesopimuskausi on kiinteänä voimassa 7 vuotta. HANKINNAN LAAJUUS Hankinnan ennakkoitu arvo on arviolta 19 600 000 € (alv. 0 %) koko sopimuskaudelle mukaan lukien optiokausi. Hankinnan ennakoitu kokonaisarvo jakautuu osa-aluekohtaisesti seuraavasti: Osa-alueen 1 Turvateknisten järjestelmien ennakoitu arvo on noin 13 000 000 €-15 400 000€ (alv. 0%) Osa-alueen 2 Kulunvalvontajärjestelmän ennakoitu arvo on noin 3 000 000 € - 4 200 000 € (alv. 0%)
Vorherige Bekanntmachung: 539922-2025
Interne Kennung: RISE/3842/2026
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Tämä hankinta toteutetaan rajoitettuna menettelynä. Osallistumishakemuksensa jättäneiden ehdokkaiden joukosta valitaan mukaan osa-alueelle 1 viisi (5) toimittajaa sekä osa-alueelle 2 viisi (5) toimittajaa, joille lähetetään lopullinen tarjouspyyntö. Jos soveltuvia ehdokkaita on vähemmän kuin valittava määrä, hankintayksikkö voi jatkaa menettelyä hyväksymällä kaikki soveltuvuusvaatimukset täyttävät ehdokkaat rajoitettuun menettelyyn. Ehdokkaiden valinnasta tehdään kirjallinen päätös, joka annetaan tiedoksi kaikille osallistumishakemuksen jättäneille. Hankintaprosessin vaiheet pääpiirteittäin ja alustavat aikataulut on kuvattu kohdassa Muut asiat. Ehdokkaalla tai tarjoajalla ei ole oikeutta saada korvausta tekemästään osallistumishakemuksesta tai tarjouksesta tai osallistumisesta hankintamenettelyyn. Hankintamenettelyn osapuolet vastaavat hankintamenettelyyn liittyvistä omista kuluistaan. Osallistumispyynnön liitteenä ovat alustavat luonnokset seuraavista lopullisen tarjouspyynnön asiakirjoista: -Lopullinen tarjouspyyntö_Luonnos -Lopullisen tarjouspyynnön liite Asiantuntijoiden kokemus ja osaaminen OA1_luonnos -Lopullisen tarjouspyynnön liite Asiantuntijoiden kokemus ja osaaminen OA2_luonnos -Lopullisen tarjouspyynnön liite Hinnat OA1_luonnos -Lopullisen tarjouspyynnön liite Hinnat OA2_luonnos -Lopullisen tarjouspyynnön liite Vaatimukset OA1_luonnos -Lopullisen tarjouspyynnön liite Puitesopimus OA1_luonnos -Lopullisen tarjouspyynnön liite Puitesopimus OA2_luonnos -Lopullisen tarjouspyynnön liite Turvallisuussopimus -Lopullisen tarjouspyynnön liite Henkilötietojen käsittelyn ehdot
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 35120000 Überwachungs- und Sicherheitssysteme und -einrichtungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 31625300 Einbruchmeldeanlagen, 35121700 Alarmsysteme, 42961100 Zugangskontrollsystem, 45312000 Installation von Alarmanlagen und Antennen, 50610000 Reparatur und Wartung von Sicherheitsausrüstung, 51900000 Installation von Lenk- und Steuersystemen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Turvatekniset järjestelmät
Beschreibung: Osa-alueen kohteena on turvatekniset järjestelmät, jotka on kuvattu tarkemmin osallistumispyynnön liitteellä 1.1. SOPIMUSKAUSI Hankinnan puitesopimuskausi on kiinteänä voimassa 7 vuotta. HANKINNAN LAAJUUS Osa-alueen 1 Turvateknisten järjestelmien ennakoitu arvo on noin 13 000 000 €-15 400 000€ (alv. 0%)
Interne Kennung: 1-0
Zusätzliche Einstufung (cpv): 31625300 Einbruchmeldeanlagen, 35121700 Alarmsysteme, 45312000 Installation von Alarmanlagen und Antennen, 50610000 Reparatur und Wartung von Sicherheitsausrüstung, 51900000 Installation von Lenk- und Steuersystemen
Los: LOT-0002
Titel: Kulunvalvontajärjestelmä
Beschreibung: Osa-alueen kohteena on kulunvalvontajärjestelmä, jotka on kuvattu tarkemmin osallistumispyynnön liitteellä 1.2. SOPIMUSKAUSI Hankinnan puitesopimuskausi on kiinteänä voimassa 7 vuotta. HANKINNAN LAAJUUS Osa-alueen 2 Kulunvalvontajärjestelmän ennakoitu arvo on noin 3 000 000 € - 4 200 000 €(alv. 0%)
Interne Kennung: 2-1
Haupteinstufung (cpv): 42961100 Zugangskontrollsystem
Zusätzliche Einstufung (cpv): 35120000 Überwachungs- und Sicherheitssysteme und -einrichtungen, 50610000 Reparatur und Wartung von Sicherheitsausrüstung, 51900000 Installation von Lenk- und Steuersystemen