See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: REDRESOARE DE 12V/20A
Beschreibung: Achiziţia de redresoare de 12V/20A este necesară pentru asigurarea pieselor de schimb de care este nevoie pentru efectuarea în bune condiții a lucrărilor de întreţinere şi reparaţii la instalaţiile de semnalizare feroviară. Orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări/informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire pana in a 22-a zi inainte de termenul limită de depunere a ofertelor. Entitatea contractanta va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări/informații suplimentare în legatură cu documentația de atribuire cu 12 zile inainte de data limită de depunere a ofertelor. Entitatea contractantă nu va răspunde la solicitările de clarificări transmise după data limită stabilită. Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP, semnată cu semnatură electronică extinsă, bazată pe un certificat calificat, eliberat de un furnizor de servicii de certificare acreditat
Interne Kennung: 17/1/483/23.06.2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 31153000 Gleichrichter
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Achiziţia redresoarelor este impusă de necesitatea asigurării mentenanţei la instalaţiile de semnalizare feroviară, care sunt parte componentă a infrastructurii feroviare şi au rol determinant în asigurarea siguranţei circulaţiei feroviare. Redresorul de 12V / 20A este utilizat pentru încărcarea bateriilor de acumulatori cu tensiunea nominală de 12V şi pentru alimentarea cu tensiune continuă cu valoarea de 12V a instalaţiilor de comandă, control și semnalizare - terestre (CCS-T) de la CFR. Produsele din cadrul prezentei proceduri de atribuire sunt necesare pentru revizia, întreţinerea şi repararea instalaţiilor de semnalizare feroviară, activități care se efectuează în baza programelor de revizie aprobate. Realizarea acestor programe conform prevederilor instrucţiilor de specialitate este condiţionată de asigurarea bazei materiale cu piese de schimb. În instalațiile existente pe rețeaua CFR sunt în funcțiune peste 6500 redresoare cu tensiuni de 12V, din care peste 1000 utilizate în instalațiile de centralizare și BAT/SAT, fabricate în perioada 1960-1989, care nu asigură stabilizarea tensiunii la ieșire. Este necesară înlocuirea cu prioritate a redresoarelor care nu asigură o stabilizare a tensiunii la ieșire pentru încărcarea bateriilor de acumulatoare. Un număr mare de instalaţii de centralizare de tip electrodinamic (CED) și de instalaţii de semnalizare automată la trecerile la nivel cu calea ferată (BAT/ SAT) sunt alimentate din echipamente de electroalimentare care prezintă o serie de dezavantaje şi deficienţe: - nu asigură stabilizarea tensiunii necesară pentru baterii de acumulatoare montate în instalaţiile CED şi la instalaţiile BAT/ SAT, putând cauza reducerea duratei de funcţionare a acestora; - nu asigură parametrii de tensiune și curent necesari pentru funcționarea corectă a noilor electromecanisme de barieră; - au un randament scăzut în comparaţie cu redresoarele realizate cu componente electronice moderne; - sunt uzate fizic şi moral, având durata de funcţionare normală de 20 ani depăşită, fiind în funcţiune de 25 ÷ 45 ani. Menținerea parametrilor normali de funcționare ai instalațiilor CED și BAT/ SAT prin lucrări de întreținere și reparații, necesită înlocuirea redresoarelor vechi cu redresoare noi cu performanţe tehnice corespunzătoare tehnologiilor actuale, ceea ce va conduce la reducerea deranjamentelor la aceste instalații, a efortului de întreţinere şi implicit o reducere a costurilor de exploatare. Cantitatea produselor este în conformitate cu prevederile caietului de sarcini nr. 3/409/2026, parte integrantă a documentației de atribuire
Interne Kennung: 1