615631-2026 - Planung
Finnland – Softwarepaket und Informationssysteme – Kutsu markkinainfoon ja tekniseen vuoropuheluun: Taloushallinto- ja HR-ratkaisujen tulevat hankinnat
Vorinformation oder eine regelmäßige nicht verbindliche Bekanntmachung nur zu Informationszwecken
Lieferleistungen - Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Kutsu markkinainfoon ja tekniseen vuoropuheluun: Taloushallinto- ja HR-ratkaisujen tulevat hankinnat
Beschreibung: Espoon seudun koulutuskuntayhtymä Omnia (hankintayksikkö) suunnittelee talous- ja HR-järjestelmiensä ja -palveluiden kilpailutusta. Omnia kutsuu kiinnostuneita toimittajia osallistumaan markkinainfotilaisuuteen ja tekniseen vuoropuheluun koskien Omnian tulevia talous- ja HR-ratkaisujen hankintoja. MARKKINAINFOTILAISUUS Markkinainfo järjestetään 1.10.2026 klo 15.00–16.00 etätilaisuutena Teamsillä. Tilaisuudessa esitellään: - hankintojen nykyinen valmistelutilanne - alustavat tavoitteet ja aikataulut - suunniteltu kilpailutusmalli - keskeiset hankinnan kohteet ja rajaukset TEKNINEN VUOROPUHELU Markkinainfon jälkeen Omnia tarjoaa halukkaille toimittajille mahdollisuuden osallistua hankintojen valmistelua tukevaan tekniseen vuoropuheluun. Tekniset vuoropuhelut toteutetaan ensisijaisesti kirjallisesti ja hankintakohtaisesti siten, että taloushallinnon ja HR-ratkaisujen hankinnat käsitellään erillisinä kokonaisuuksina. Teknisten vuoropuhelujen tarkoituksena on kerätä markkinoiden näkemyksiä hankinnan valmistelun tueksi sekä mahdollistaa alustavien hankinta-asiakirjojen kommentointi ennen varsinaisten kilpailutusten käynnistämistä. Kommentoitava aineisto voi sisältää esimerkiksi alustavia vaatimusmäärittelyjä, sopimusluonnoksia ja arviointimalleja. Tekniseen vuoropuheluun osallistuville toimittajille toimitetaan erikseen kommentoitava aineisto sekä tarkemmat ohjeet ja aikataulu. Tekniseen vuoropuheluun on mahdollista osallistua, vaikka ei osallistuisi markkinainfotilaisuuteen. Hankintayksikkö voi pyytää teknisen vuoropuhelun yhteydessä toimittajilta myös alustavia arvioita ratkaisujen kustannustasoista hankinnan ennakoidun arvon arvioinnin tueksi. ILMOITTAUTUMINEN Ilmoittautuminen markkinainfoon ja/tai tekniseen vuoropuheluun viimeistään 30.9.2026 klo 16.00: https://forms.cloud.microsoft/e/TU1Wnxnscg
Interne Kennung: 623663
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 48000000 Softwarepaket und Informationssysteme
Zusätzliche Einstufung (cpv): 48450000 Softwarepaket für Zeiterfassung und Personalverwaltung, 48812000 Finanzdatensysteme, 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung, 79211100 Buchführung, 79631000 Dienstleistungen im Bereich Personal sowie Lohn- und Gehaltsabrechnung