615660-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Abwasser- und Abfallbeseitigungs-, Reinigungs- und Umweltschutzdienste – Udbud - Tømning af rendestensbrønde i Esbjerg Kommune
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud - Tømning af rendestensbrønde i Esbjerg Kommune
BeschreibungUdbud - Tømning af rendestensbrønde i Esbjerg Kommune. Esbjerg Kommune offentliggøre hermed udbudsmaterialet vedrørende tømning af rendestensbrønde, linjedræn, sivebrønde og sandfang. Aftalen omfatter drift og vedligeholdelse af vejafvandingsanlæg på offentlige veje, stier, pladser, parkeringspladser og tunneller i hele kommunen. Kontrakten forventes at træde i kraft den 1. januar 2027 med en løbetid på 6 år. Opgaven omfatter blandt andet ca. 15.000 rendestensbrønde på det overordnede vejnet, ca. 18.700 brønde på boligveje samt stibrønde, linjedræn, sandfang og sivebrønde. Tømningerne udføres med forskellige frekvenser afhængigt af vejtype og område, ligesom aftalen indeholder mulighed for ekstra og akutte tømninger ved behov. Der stilles blandt andet krav om: Grundig tømning og rengøring, så afvandingsanlæggene fungerer efter hensigten. Digital registrering og dokumentation af alle udførte tømninger i kommunens GIS-system. Kontrol af brøndenes funktion samt indberetning af skader og fejl. Hurtig respons på akutte opgaver med døgnberedskab. Trafiksikker udførelse af arbejdet med korrekt afmærkning og uddannet personale. Miljørigtig håndtering og bortskaffelse af opsuget materiale. Løbende kvalitetssikring gennem egenkontrol og kommunens stikprøvekontroller. For yderligere information henvises til udbudsmaterialet inkl. bilag. Tilbudsfristen er d. 06-10-2026 kl. 12.00
Interne Kennung791445
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90000000 Abwasser- und Abfallbeseitigungs-, Reinigungs- und Umweltschutzdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90510000 Beseitigung und Behandlung von Siedlungsabfällen, 90470000 Reinigung von Abwässerkanälen, 90642000 Entleerung von Einlaufschächten, 90460000 Leerung von Klärgruben oder Faulbecken
5. Los
LosLOT-0000