615854-2026 - Wettbewerb
Schweden – Karosserien für Lastwagen – Ramavtal lösa lastbärare 2026
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Ramavtal lösa lastbärare 2026
Beschreibung: Ramavtalet omfattar framtagning och leverans av kundanpassade rullflak i ett flertal varianter, i huvudsak enligt militär standard NATO STANAG 2413, samt tillbehör, dokumentation och reservdelar. Denna ansökningsinbjudan avser steg ett i ett förfarande i två steg, för kvalificering och urval av lämpliga leverantörer. I efterföljande steg två får utvalda leverantörer en ny inbjudan och möjlighet att lämna anbud.
Interne Kennung: 26FMVU1765
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 34211300 Karosserien für Lastwagen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34130000 Kraftfahrzeuge für den Gütertransport, 34134100 Pritschenlastwagen, 34200000 Fahrzeugkarosserien, Anhänger oder Sattelanhänger, 34220000 Anhänger, Sattelanhänger und fahrbare Großbehälter, 34900000 Verschiedene Transportmittel und Ersatzteile
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Tillverkning och leverans av lösa lastbärare och tillbehör i ett flertal varianter. I huvudsak med konstruktion enligt NATO-standard STANAG 2413. Ramavtalet kommer ersätta tidigare ramavtal (5009757) vars takvolym kommer att ha förbrukats under 2026. Nytt ramavtal beräknas tecknat i slutet av 2026. Ramavtal med en leverantör som kan sträcka sig upp till 7 år (3+2+2). Leverantörerna på marknaden bör kunna leverera alla varianter av lastbärare och har kapacitet att leverera volymen som ramavtalet omfattar. Därför behövs ingen uppdelning i mindre delar. Jämfört med det tidigare ramavtalet så finns det ej behov av "beredskapsleverantörer" och buffertlager, vilket är avstämt med Försvarsmakten. Tillbehören (så som lämsats och vinsch) ska kravställas så att de är kompatibla med befintliga lastbärare levererade från föregående ramavtal med Zetterbergs. En ändringsklausul för att möjliggöra mindre tekniska ändringar kommer att inkluderas i avtalet. Takvolym för ramavtalet är 450 miljoner SEK/3500 enheter. Möjlig vidare samverkan inom försörjningstrygghet ska undersökas enligt föredragningen av upphandlingsstrategin.
Interne Kennung: Ramavtal lösa lastbärare 2026
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Två år