616015-2026 - Vorankündigung – Direktvergabe
Schweden – Operationstische – Annons om tilldelning av kontrakt utan föregående annonsering för operationsbord till robot robotkirurgi
Freiwillige Ex-ante-Transparenzbekanntmachung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Annons om tilldelning av kontrakt utan föregående annonsering för operationsbord till robot robotkirurgi
Beschreibung: Annons om tilldelning av kontrakt utan föregående annonsering för operationsbord till robot robotkirurgi, DS 2026-5203 Föremål för upphandlingen Upphandlingen avser leverans av ett operationsbord för robotkirurgi som är integrerad med operationsroboten da Vinci Xi, inklusive nödvändig hårdvara och mjukvara för att kunna utföra en del avancerade kirurgiska och urologiska ingrepp som utförs i ett multikvadrantfält där lägesändringar kan ske på ett effektivt och säkert sätt. Danderyds sjukhus avser att anskaffa Operationsbordet Integrated Table Motion (TS 7000DV) för da Vinci Xi från Medium AB. Rättslig grund Upphandlingen avses genomföras som direktupphandling enligt 6 kap. 14 § LOU (2016:1145), då kontraktet av tekniska skäl och på grund av ensamrätt endast kan fullgöras av en viss leverantör och någon rimlig alternativ eller ersättningslösning saknas. Avsaknaden av konkurrens beror inte på ett konstgjort begränsande av upphandlingsförutsättningarna. Bakgrund och verksamhetsbehov Danderyds sjukhus har för att möta upp ökade behovet av robotassisterad kirurgi har kirurg och Urologkliniken investerat i ett nytt robotsystem, da Vinci Xi. För att kunna utföra en del avancerade kirurgiska och urologiska ingrepp som utförs i ett multikvadrantfält så behövs ett integrerat bord där lägesändringar kan ske på ett effektivt och säkert sätt. Operationsbordet Integrated Table Motion (ITM) för da Vinci Xi har denna integrerade tekniska lösningen där operationsbordets position kan förändras intraoperativt medan roboten är dockad och de robotassisterade instrumenten befinner sig i patienten. Detta möjliggör dynamisk repositionering av patienten under pågående kirurgi effektivt utan behov av omdockning. Ur patientsäkerhetssynpunkt måste användningen ske enligt tillverkarens specificerade indikationer och säkerhetsrutiner, med särskild hänsyn till patientfixering, tryck- och nervskaderisk, bordets rörelser samt hantering av tekniska fel. Tekniska skäl och ensamrätt Genomförd marknadsöversyn visar att endast Operationsbordet Integrated Table Motion (TS 7000DV) för da Vinci Xi uppfyller samtliga obligatoriska kliniska och tekniska krav och är det enda operationsbordet som är kompatibelt med operationsrobotens da Vinci Xi:s mjukvara. Prövning mot kliniska ska-krav Danderyds sjukhus har varit i kontakt med leverantören av robotsystemet da Vinci Xi som bekräftar att endast operationsbordet Integrated Table Motion (TS 7000DV) för da Vinci Xi är kompatibelt med deras operationsrobot. Sammanfattning och avtalsspärr Danderyds sjukhus bedömer att förutsättningarna för direktupphandling enligt 6 kap.14 § LOU är uppfyllda och avser tilldela kontraktet till Medium AB. Danderyds sjukhus kommer att tillämpa avtalsspärr i enlighet med lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU). Upphandlingskontrakt får inte ingås förrän avtalsspärren löpt ut. Avtalsspärren löper under 11 dagar, räknat från och med dagen efter att annonsen publicerats. Kontakt vid frågor eller eventuella synpunkter: inkop.ds@regionstockholm.se (mailto:inkop.ds@regionstockholm.se)
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33192230 Operationstische
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ContractAwardProject:225:Lot:1