See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af rammeaftale på leje af letvogne mv.
Beschreibung: Ved nærværende udbud ønsker Ordregiver at indgå aftaler med to Leverandører på leje af letvogne og materiel primært til brug for midlertidig indkvartering af fordrevne fra krig, til genhusning, isolationsbolig og lign. Dette omfatter bl.a. beboelsesvogne, kontorvogne, toiletvogne, vaskerivogne og tilhørende tilslutningsledninger og lign.Vognene skal være letvogne på hjul, og skal kunne opstilles både på fast underlag, såsom fliser og asfalt, samt ikke-fast underlag, såsom grus og lignende.Leverandøren skal levere og opstille materiellet på lokaliteter i Københavns Kommune, der udpeges af Ordregiver.Tilbudsgiverne skal være opmærksomme på at der er tale om et udbud af leje af materiel, og at der dermed er tale om udbud af en tjenesteydelseskontrakt.De CPV-koder der er anvendt i Udbudsbekendtgørelsen, vurderes at være dem, der bedst muligt definerer de udbudte ydelser og bedst muligt rammer det marked, som forventes at kunne afgive tilbud.EU’s valideringsregler for CPV-koder karakteriserer de anvendte koder som varekøb, og derved også udbuddet som varekøb, men det skal altså fastslås, at der i nærværende udbud er tale om tjenesteydelserne lejeaftaler og tilhørende services.Ordregivers krav til kontraktvilkår fremgår af kontraktudkastet (bilag A), mens kravene til ydelsen er detaljeret beskrevet i den tekniske specifikation (bilag 1).
Interne Kennung: 2026-0194412
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som offentligt udbud, hvilket indebærer, at enhver økonomisk aktør kan afgive tilbud.Ordregiver ønsker med udbuddet at få tilbud på Tilbudsgivers fulde sortiment indenfor de produktkategorier der fremgår af bilag B Tilbudsliste, og vil evaluere de modtagne tilbud på grundlag af et repræsentativt udsnit af produkterne i det tilbudte sortiment, jf. Udbudslovens § 45.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 34223400 Wohnanhänger und Wohnsattelanhänger
Zusätzliche Einstufung (cpv): 31100000 Elektrische Motoren, Generatoren und Transformatoren, 31300000 Isolierte Elektrokabel, -leitungen und -drähte, 31500000 Elektrische Lampen und Leuchten, 34223000 Anhänger und Sattelanhänger, 44231000 Fertige Zaunlatten
5. Los
Los: LOT-0000