616329-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen von Sicherheitsdiensten – Udbud på levering af vagtrelaterede serviceydelser samt forflytninger af borgere til Kolding Kommune 2025
Auftragsbekanntmachung – Sonderregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud på levering af vagtrelaterede serviceydelser samt forflytninger af borgere til Kolding Kommune 2025
BeschreibungUdbuddet vedrører levering af vagtrelaterede serviceydelser, samt forflytning af borgere (tunge løft) til Kolding Kommune. Den udbudte Aftale indgås som én samlet kontrakt for område A og B, og det samlede aftalemateriale benævnes herefter ”Aftalen”. Aftalen træder i kraft den 1 januar 2026 og har en varighed på 4 år. Dog med mulighed for forlængelse. Område A: Opgaven omfatter levering af servicevagter i et fastsat tidsrum på udvalgte lokationer i Kolding Kommune. Derudover omfatter området også ad hoc opgaver. Vagtydelsen indebærer varetagelsen af to funktioner: én servicedel og én vagtfunktion. Det forventes, at vagten er i stand til at udføre begge funktioner som en integreret del af den samlede ydelse. Vagtopgaverne omfatter en bred vifte af servicefunktioner, der skal sikre tryghed, ro og orden på Ordregivers områder. Vagten skal være synligt til stede, håndtere konflikter, deltage ved risikofyldte møder, gennemføre runderinger og reagere på alarmer. Derudover indgår praktiske opgaver som test af sikkerhedssystemer, adgangskort, mødeforberedelse og vejledning af borgere. Opgaverne skal udføres professionelt og med fokus på at understøtte Ordregivers daglige drift. På tidspunktet for aftalens indgåelse er der estimeret med behov for faste servicevagter på 4 lokationer. De ansvarlige enheder for lokationer indgår hver især særskilte underaftaler med Leverandøren på levering af faste servicevagter. I disse underaftaler fastsættes blandt andet timeantal, vagtplanlægning, varighed, omfang og øvrige praktiske forhold for levering af servicevagter til den pågældende lokation. Nærmere beskrevet i udkast til kontrakt. Estimeret forbrug for område A: 2.100.000 kr. ekskl. moms pr. år. Område B: Alarmkørsel omfatter blandt andet udrykning til skoler og andre kommunale bygninger ved aktivering af alarm, hvor vægteren gennemgår bygningen, kontrollerer vinduer, døre og adgangsforhold samt foretager nødvendig afdækning og sikring ved indbrud eller hærværk. Ordregiver har på tidspunktet for udbuddet ca. 150 adresser beliggende i postnummer 6000 samt en række øvrige adresser indenfor kommunens geografiske grænser. Derudover omfatter område B hjælp til forflytning af borgere. Leverandøren skal alle dage, hele døgnet yde hjælp til forflytninger på plejehjem, i borgerens private bolig samt i kommunale bygninger. Der kan også i enkeltstående tilfælde være behov for hjælp andre steder, f.eks. hvis en borger er faldet ud af kørestolen eller har behov for forflytning ud af kørestolen i tilfælde af hygiejne uheld. Estimeret forbrug for område B: 800.000. kr. ekskl. moms pr. år. Omfanget er nærmere beskrevet i det samlede udbudsmateriale. Bemærk: Udbuddet gennemføres efter reglerne i udbudslovens afsnit III (light-regimet) for sociale og andre specifikke tjenesteydelser. Enhver Tilbudsgiver, der ikke er omfattet af udelukkelsesgrundene, og opfylder eventuelle mindstekrav og egnethedskrav, kan afgive tilbud.
Interne Kennung567581
VerfahrensartOffenes Verfahren
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres efter reglerne i udbudslovens afsnit III (light-regimet) for sociale og andre specifikke tjenesteydelser. Ordregiver fastsætter en procedure, der overholder principperne om ligebehandling, gennemsigtighed og proportionalitet, jf. udbudslovens § 2 og § 186. Alle interesserede økonomiske aktører kan afgive tilbud, medmindre de er omfattet af eventuelle udelukkelsesgrunde eller ikke opfylder de krav, der er fastsat i udbudsmaterialet.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79710000 Dienstleistungen von Sicherheitsdiensten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 79711000 Überwachung von Alarmanlagen, 79714000 Überwachungsdienste, 79715000 Streifendienste, 79713000 Bewachungsdienste
5. Los
LosLOT-0000
BeschreibungUdbuddet vedrører levering af vagtrelaterede serviceydelser, samt forflytning af borgere (tunge løft) til Kolding Kommune. Den udbudte Aftale indgås som én samlet kontrakt for område A og B, og det samlede aftalemateriale benævnes herefter ”Aftalen”. Område A: Opgaven omfatter levering af servicevagter i et fastsat tidsrum på udvalgte lokationer i Kolding Kommune. Derudover omfatter området også ad hoc opgaver. Vagtydelsen indebærer varetagelsen af to funktioner: én servicedel og én vagtfunktion. Det forventes, at vagten er i stand til at udføre begge funktioner som en integreret del af den samlede ydelse. Vagtopgaverne omfatter en bred vifte af servicefunktioner, der skal sikre tryghed, ro og orden på Ordregivers områder. Vagten skal være synligt til stede, håndtere konflikter, deltage ved risikofyldte møder, gennemføre runderinger og reagere på alarmer. Derudover indgår praktiske opgaver som test af sikkerhedssystemer, adgangskort, mødeforberedelse og vejledning af borgere. Opgaverne skal udføres professionelt og med fokus på at understøtte Ordregivers daglige drift. På tidspunktet for aftalens indgåelse er der estimeret med behov for faste servicevagter på 4 lokationer. De ansvarlige enheder for lokationer indgår hver især særskilte underaftaler med Leverandøren på levering af faste servicevagter. I disse underaftaler fastsættes blandt andet timeantal, vagtplanlægning, varighed, omfang og øvrige praktiske forhold for levering af servicevagter til den pågældende lokation. Nærmere beskrevet i udkast til kontrakt. Estimeret forbrug for område A: 2.100.000 kr. ekskl. moms pr. år. Område B: Alarmkørsel omfatter blandt andet udrykning til skoler og andre kommunale bygninger ved aktivering af alarm, hvor vægteren gennemgår bygningen, kontrollerer vinduer, døre og adgangsforhold samt foretager nødvendig afdækning og sikring ved indbrud eller hærværk. Ordregiver har på tidspunktet for udbuddet ca. 150 adresser beliggende i postnummer 6000 samt en række øvrige adresser indenfor kommunens geografiske grænser. Derudover omfatter område B hjælp til forflytning af borgere. Leverandøren skal alle dage, hele døgnet yde hjælp til forflytninger på plejehjem, i borgerens private bolig samt i kommunale bygninger. Der kan også i enkeltstående tilfælde være behov for hjælp andre steder, f.eks. hvis en borger er faldet ud af kørestolen eller har behov for forflytning ud af kørestolen i tilfælde af hygiejne uheld. Estimeret forbrug for område B: 800.000. kr. ekskl. moms pr. år. Omfanget er nærmere beskrevet i det samlede udbudsmateriale. Bemærk: Udbuddet gennemføres efter reglerne i udbudslovens afsnit III (light-regimet) for sociale og andre specifikke tjenesteydelser. Enhver Tilbudsgiver, der ikke er omfattet af udelukkelsesgrundene, og opfylder eventuelle mindstekrav og egnethedskrav, kan afgive tilbud.
Optionen
Beschreibung der OptionenOrdregiver har option på at forlænge Aftalen på uændrede vilkår med op til 2 x 12 måneder, med en periode på ét år ad gangen. Hver forlængelsesperiode er uopsigelig for begge parter. Leverandøren kan ikke modsætte sig Ordregivers udnyttelse af forlængelsesoptionerne. Såfremt Ordregiver ønsker at gøre brug af en forlængelsesperiode, skal dette varsles skriftligt til Leverandøren senest 3 måneder før udløb af den gældende Aftaleperiode. Nærmere beskrevet i udkast til kontrakten.